Тема: Охорона природи України
Мета: Розширити знання дітей про об’єкти навколишнього середовища, які потребують охорони; закріпити поняття «жива і нежива природа»; дослідити і встановити взаємозв’язки між живою природою і людиною, які виникають під час забруднення навколишнього середовища. Формувати вміння порівнювати, співставляти, аналізувати, робити висновки; розвивати логічне мислення, увагу, діалогічне мовлення, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи, її багатств.
Обладнання: мапа України, таблиці «Природні зони України», дослідницькі роботи учнів; музична композиція «Бережи рідну природу», проектор, ноутбук.
Перебіг уроку
І. Організація класу до уроку.
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, добрим людям
І тоді обов’язково
Наш урок цікавим буде!
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні ми розширимо і поглибимо знання про природу нашої країни.
ІІІ. Узагальнення знань з теми.
Тести на тему «Наша Батьківщина — Україна»
•У якій півкулі знаходиться Україна:
а) східна; б) західна.
•На якому материку розміщена наша Україна?
•З якими державами межує на півночі?
•У якій частині України знаходиться столиця Київ?
а) північній; б) центральній; в) південній.
•Які великі річки протікають територією України? Запишіть.
•Запишіть назви гір.
•Запиши найвищу гору Карпат.
•Назви моря України.
•До якого океану вони належать?
•Назви найгустіше заселені міста України (понад 1 млн.)
•Назви степові зони.
•Назви заповідники, які є у кожній зоні.
•Які ґрунти переважають у степовій зоні?
•Що завдає шкоди природі України?
Збір індивідуальних карток - тестів.
ІV. «Інформація учнів «Довідкове бюро»
«Природа України в небезпеці»
Багатство природних ресурсів України.
1.Вплив технічного розвитку на екологічну рівновагу в природі.
2.Технічний прогрес і природа.
3.Міжнародні організації про охорону природи.
4.Піклування держави про охорону природи.
5.Рослини, занесені до Червоної книги.
6.Тварини, занесені до Червоної книги.
7.Про заповідники України. Заповідник «Асканія Нова»
V. Інсценізація «Буду я природі другом»
Учитель: З того часу як люди
Природу на Землі почали не зважати
Змушений Бог був на Землю
Ангела свого послати
Йому ім’я – Охоронець
Вас просимо: запам’ятайте.
Охоронець. Я - охоронець на Землі
Турбот повні мої дні
Що тут люди натворили
Накидали, насмітили…
І про це я вам розкажу.
Я — Охоронець неспроста
Я і в будні, і в свята
І рослині, і тварині
А часом також людині
Помагаю в небезпеці.
Бо природа гине в нас на очах
Йде Охоронець по гарячим слідам
Словом, штрафом їм доводжу
Берегти Природу треба .
Що за гамір, що за шум? Хто так швидко крокує до мене7 що за пригода сталася в тебе?
Охоронець. Цікаво з вами познайомитись.
— Дерева розкажіть про себе, будь ласка.
Ялина. Я — ялина. Голки маю.
Я повітря очищаю,
Лікувальна, а в природі
Є барометром погоди.
Сосна Я — сосна золотокора
Я люблю високі гори
Звуся ще «перлина лісу»
Там, де я, повітря свіже.
Дуб. А я звуся дуб
До 100 зеленіє мій чуб
Я живильні сили маю
Я потрібний й тим щасливий
Береза. Я — береза білокора,
Очищаю все довкола
З мене ліки і так звані
Грамоти берестяні.
Тополя Я — тополя-санітар,
Це найбільший в мене дар.
Влітку в тінь я вас маню,
Сама бути я люблю.
Липа. Я — липа. Мене звуть «цариця літа»
Я — медонос, а цвітом всіх лікую.
400 років живу я на світі
Та люди не завжди мене шанують.
Акація. Акація — таке моє ім’я
Весну квітчаю пречудову цвітом
Роями бджоли до мене летять
А восени до мене плинуть діти.
Клен. Я — клен — синоптик погоди
Як емблема Канади я відомий
Зустріну вас і фарбою і медом
І будівельник з мене дуже добрий
Каштан. А я — каштан
Гордиться Київ мною
Крохмаль і спирт з плодів виготовляють
Ще й ідеально я повітря очищаю.
Верба. А я — верба.
Люблю я води сині
Я в українців символ поетичний.
Шевченку була другом на чужині.
Я сповіщаю про свято Великдень
Охоронець.
— Які ж ви корисні!
— А де ж це ваші брати і сестри?
Чути тихі голоси. Ми вже тут, до вас мандруємо.
Калина. Я — калина, окраса краю
Лікувальною силою відома
Я символ народний країни.
А ще кажуть, що без калини
Нема України.
Горобина. Я — горобина — лісова краса
Для людей й пташок
Корисна і смачна.
Шипшина. Я — кущ шипшина,
Я — комора вітамінів,
Праматір’ю троянди величаюсь.
Шипів не бійтесь,
Ягодами сміло
Лікуйтесь, бо вони допомагають.
Малина. Я — кущ малини найсолодша
Борюсь з застудою і грипом
Влітку до лісу вас запрошую
Щоб ви не захворіли взимку.
Скарга кущів і дерев, яку Охоронець занотовує у Книгу Скарг
— Ми так жити більше не можемо. Просимо Охоронця захистити нас від поганої поведінки людей.
Ми просимо:
— У лісі не смітити
— Гілок не ламати
— Дерева не рубати
— Вогнищ не залишати
Вибігають перелякані риби.
Охоронець. Хто ви? Звідки? Що з вами?
Риби (разом). Нам немає чим дихати у воді! Нам важко так жити.
Охоронець. Назвіть себе.
Щука. Я велика хоч і хижа
Але для людей корисна.
З’їм жабку, рибку, жука
Бо як так і звуся — щука.
Окунь. Риба я відома всюди,
Люблять їсти мене люди
То й ловляться на гачки
Бокастенькі окуньці.
Карась. По воді я лясь та лясь,
А зовуть мене карась.
Охоронець . Заспокойтесь, рибки. Я відведу вас до чистого лісового квітучого озера, де ростуть прекрасні лікарські квіти. А…ось і вони. Вам тут буде дуже добре. Тут люди піклуються про чисту воду, про рослини.
Квіти.
— Ой, хто це до нас наближається?
— Може, знову люди йдуть?
— Щоб рвати нас цілими оберемками…
— Щоб нас ставало все менше і менше
Разом. Втікаймо! Ховаймося!
Охоронець. Дійсно, хтось наближається. Хто це?
Входять звірі.
Звірі. Ми тварини ваших лісів — прийшли до Охоронця поскаржитися.
Охоронець. То ви не всі прийшли? Кого забули?
— Нема перлітних птахів.
— Вони ще не прилетіли
— Але є зимуючі.
— Ось вони.
— Птахи:
— Що ми будемо робити? Як перезимуємо?
Разом. Ми ж замерзнемо.
Ми ж помремо від голоду!
А ми ж такі корисні.
Охоронець. Скажіть нам свої імена. І вам допоможуть школярі і дорослі люди. Не страшна буде зима.
Горобчик. Я горобчик — невеликий хлопчик
Синичка. Я — синиця — веселая птиця
Дятел. Я — дятел — вмію дерева лікувати.
Охоронець . Багато шкоди завдали природі люди. Доведеться давати їм уроки екології, щоб ні рослини, ні тварини не страждали від поганих вчинків. Тоді в природі настане радість і все буде рости і розвиватись.
VІ. Підсумок уроку.
Що корисного та цікавого ви дізнались на сьогоднішньому уроці? Чи вистачить сили та переконань у Охоронця, щоб врятувати природу самому? Чому? Як ми можемо йому допомогти? Презентація «Наші заповідники»