Конспект уроку в 10 класі на тему:
«РОДИНА»
МЕТА навчальна : з допомогою Святого Письма донести до дітей важливість присутності Бога в наших серцях, в нашому домі; ознайомити з об'єднувальною функцією свят в родині; на прикладі Пресвятої Родини переконати в необхідності панування атмосфери любові, тепла, довіри у наших родинах, котра проектується на дітей,
виховна: сприяти поширенню любові в класі, в родині, в суспільстві, виховувати покору, слухняність;
розвиваюча: розвивати пам'ять, увагу, логіку, вміння чітко висловлювати думку і поважати думку товариша.
Допоміжні засоби: Святе Письмо, ікона, свічка, різдвяна шопка, образки із зображенням Пресвятої Родини плакати з написаними словами Святого Письма та українських класиків;
1. З Книги Сирах 3. 5,6
Хто шанує батька, той матиме втіху в дітях, і в день своєї молитви буде вислуханий. Бо батьківське благословення доми дітей укріплює, прокляття ж матері руйнує їхні основи. Хто звеличує батька - довго житиме, хто Господові слухняний - матір свою заспокоїть.
2. Т.Г. Шевченко
Бо хто матір забуває, того Бог карає,
того люди цураються, в хату не пускають.
Хід уроку
Вступ і приготування
Слава Ісусу Христу! Який у вас настрій? Якщо в когось є якісь труднощі, хай скаже: « Господь - мій помічник, не боюся нічого» (Пс. 118, 6). Отож, сьогодні ми поділимось з вами роздумами про щось чудове, вічне і обов'язкове - родину. Поринемо спогадами у дитинство, пригадаємо свята, які любили і любимо святкувати; задумаємось над жертовним подвигом матері та над стосунками між батьками і дітьми. Знаємо, що інколи в них бракує любові і тепла. Інколи ми навіть прагнемо чуда, яке б змінили все в одну мить на краще, та чуда нема. А знаєте чому? Бо ми, закуті в кайдани власних проблем, часто забуваємо, що всі відповіді на наші проблеми і запитання містяться де? Звичайно, у Святому Письмі. Саме воно нам нагадує, що чудо здійснюється тільки в співпраці з Богом. Саме у співпраці з Богом людина здатна здійснити чудо примирення, чудо прощення, чудо любові. Пригадуєте, Ісус просив: наповніть водою посудини, відкотіть камінь від гробу! Чи ж би сам Він цього не зробив? Звичайно, що б зробив, бо Господь - Всемогутній, але Він кличе нас до співпраці. А найпершим кроком до неї є молитва. Отож, помолимось разом за наші родини.
Молитва
Всещедрий Отче, Ти в своїй доброті благословив усі творіння. Твоя Батьківська рука піклується всім. Ти дбаєш і про гніздо пташиних писклят. Посилаючи Свого Єдинородного Сина в світ, Ти вибрав для Нього Матір і прибраного отця - опікуна, освячуючи в такий спосіб родину. Тебе просимо, Господи, так, як Ти благословив Святу Родину, - благослови всі наші родини. Поможи, щоб у них панували мир, віра, надія, любов, бо Тобі належить всяка слава, честь і поклоніння Отцю і Сину, і Святому Духові навіки вічні. Амінь.
Розвиток теми
Погляньте на цю різдвяну шопку. Ясна річ, що ми не будемо зараз колядувати. Я просто хочу разом з вами перенестись у світ безжурної краси, неперевершеної радості та безконечної любові. В атмосферу, яка панувала між членами Пресвятої Родини. В атмосферу, в котрій дихають любов, тепло і довіра. Дай, Боже, щоб наші родини, напоюючись цією благодаттю, не кришились, а міцніли, не зменшувались, розростались квітучим садом. На превеликий жаль, зараз українська родина потерпає від дисгармонії, яка підступно ввірвалась з бажання жити тільки для себе. Тому й маємо на її тілі криваві рани абортів, розлучень, які стікають сльозами заплаканих і покинутих дітей. Але ж у Святому Письмі читаємо:
Діти - спадщина від Бога, плід лона - нагорода.
Як стріли в руці вояка, так діти віку молодого.
Щасливий чоловік, що ними наповнив свій сагайдак! (Пс. 127) Щасливі і ваші батьки, бо в їхній пам’яті не струться спогади про той щасливий день, коли ви народились. Тоді палахкотіла пелюсткою свічечка і скапував щасливою сльозою віск. Шелестіли тихими подячними молитвами батьки. Бо Бог дивиться на людей і усміхається їм у їхніх дітях. Ви підростаєте. Зло бачиться, але в добро віриться, - вчать вас батьки . Вчать ваше серце любити, душу - розуміти, а руки і розум - допомагати людям. Може і не доведеться вам завжди жити у батьківській хаті, але нехай вам в житті приходить на поміч материнська ласка і батьківське благословення (читаю слова на плакаті). Обов'язково буде мить, коли ви покинете своє гніздечко і полинете шукати будівельний матеріал для свого власного. Його ви знайдете завдяки праці і розуму, але де б ви не були, вас завжди будуть чекати очі материнські і білява хата. Особливо ж - на свята,
Отже, узагальнимо: під час родинних свят:
А хто ж нас з найбільшим нетерпінням очікує в свята? Звичайно - рідна мама. В нашому народі особливо звеличено ім’я матері. Не слухати матір завжди було гріхом, зневажати - сором. ( читаю слова плакату 2 ) Українська педагогіка знає багато висловлювань, які особливо підкреслюють місію матері:
Виявляючи в чомусь якусь незвичайну ознаку, українці говорять: « Так гарно, як у мами». Ну ще б! Адже мама не тримає списку наших недоліків, її не дратує плач немовляти. Мама нейтралізує сумніви. Вона не вміє ображатись. Зате, вміє обмежитись і задовольнятись найменшим. І, здається, зовсім не відчуває болю від цієї жертви. Навпаки, цвіте - не перецвітає її материнське добро, ніжне тепло.
Лиш мати вміє жити аби світитись, як зоря.
В. Стус
На жаль, інколи, щоб це зрозуміти й оцінити, нам потрібно пережити, постаріти, порівняти, порозумнішати. Скільки істини у словах Л. Українки:
Ми, здебільшого, не достойні своїх мам.
Справді, як часто ми стаємо подібними до блудних синів з відомої Христової притчі. Кожен з нас грішить по - своєму. Часом, в рідній хаті відійдемо від мами і тата далеко - далеко, далеко від Бога... А мама чекає, бо вона добре знає, що ми з нею повністю не можемо розрахуватися. Читання Святого Письма (Кн.. Сирах 7, 27-28)
Усім своїм серцем прославляй свого батька і не забувай про болі матері твоєї. Пам'ятай, що вони привели тебе на світ. Чим заплатиш за те, що для тебе вони вчинили?
Знаєте, часто так буває: як ми ставимось до наших батьків, так і до нас будуть ставитись наші діти. Послухайте розповідь. Привіз батька старенького в будинок перестарілих його власний син. Батько сів на лаві і гірко заплакав. Син його заспокоює, А батько каже: « Не за собою я плачу! Плачу за тебе, бо був час, коли і я свого батька привіз сюди, а мені люди говорили, повторювали, що мене те ж саме чекатиме. Я не йняв їм віри. Тепер плачу, бо й тебе чекає така доля». Син задумався над батьковими словами і повернувся з ним додому. А зараз запалимо свічку і прочитаємо наступний текст (Еф. 6, 1-4 ) Спонукаю дітей подумати в тиші, пізніше - запис у зошити 1 -2 віршів.
Перевірка домашнього завдання
З притишеного тону до голоснішого розвивається мелодія пісні « Родина» у виконані Н. Яремчука. Наша Україна - християнська країна. І музика, і література закликають нас наслідувати добрі традиції, плекати віру в Бога. На домашнє завдання ви готували розповіді про родини видатних українців. Прошу. Закріплення теми.
Підведемо підсумок:
Домашнє завдання: прочитати вірші Святого Письма ( Лк. 2. 51-52 )
і намалювати в зошиті контури мами, тата і дитини, подумати, що їх єднає і записати у зошити.
Продовжимо нашу молитву
Тебе, Єдинородний Сину. Просимо. Так, як Ти був слухняний Свому Небесному Отцеві і земній Неньці, допоможи , щоб і ми були подібні в тому послусі до Тебе. З Тебе брали приклад послуху земним нашим родичам, щоб бодай частково віддячитись їм за труди, які несуть за нас, облегшити гіркість їх туземного життя, та бути вінцем нагороди у вічності. Амінь.
На закінчення заспіваймо пісню « Де згода в сімействі» на слова Г. Сковороди.