Тема: Отруйні рослини та гриби. Профілактика харчових отруєнь
Мета: формувати компетентності:
Ключові: вміння вчитися: самоорганізація до навчальної діяльності;
соціальна: вчити учнів працювати в парі;
загальнокультурна: зосереджуватися на вербальному повідомленню інформації та логічно мислити, опрацьовуючи її зміст;
здоров’язбережувальна: слухати пояснення вчителя, а у разі необхідності звертатися з проханням про індивідуальне консультування.
Предметні: пояснити учням необхідність вибору корисних для здоров’я продуктів харчування;ознайомити з профілактикою отруєнь недоброякісною їжею, рослинною їжею; виховувати бережне ставлення до свого здоров’ я; виховувати обережність, відповідальність.
Обладнання: предметні малюнки, підручник, ілюстративний матеріал, схеми та таблиці
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
– Встали всі рівненько, підтягнулись!
Один одному щиро усміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти.
Тож починаймо працювати!
ІІ. Повторення і вивчення нового матеріалу
1. Які основні правила харчування ви запам‘ятали?
2. Для чого потрібно їсти?
3. Які продукти корисні для здоров’ я?
4. Чому не можна обійтися без їжі?
ІІІ . Повідомлення теми та мети уроку
Життя людини без їжі неможливе. Правильно організоване харчування є найважливішою умовою фізичного і розумового розвитку. Найкорисніша та їжа, яку людина їсть з апетитом. Їжа має бути різнома-
нітною і смачною, і звичайно свіжою. І сьогодні, ми з вами, поговоримо як правильно харчуватися, щоб не зашкодити здоров’ ю.
ІV Вивчення нового матеріалу.
Наше життя і здоров’я залежить від того, що і як ми їмо. Нині у високорозвинених країнах населення надає перевагу екологічно чистим продуктам харчування. Однак сьогодні в нашій країні виробники для підвищення врожайності та захисту рослин використовують засоби хімічного походження, які за певних умов негативно впливають на здоров’я. Для отримання високих прибутків підприємці використовують різноманітні харчові добавки (своєрідний смак, запах, колір, терміни зберігання).
Ст. 58 Рубрика ЗАПАМЯТАЙТЕ
Отруєння – це реакція організму на отруйні речовини. Отруєння можуть викликати зіпсовані продукти, отруйні рослини, гриби, хімічні речовини.
Харчові отруєння — хвороби, що виникають при вживанні їжі, яка містить шкідливі мікроорганізми або отруйні речовини . До цих хвороб відносять такі, що виникають через вживання їжі: харчові отруєння, гострі кишкові інфекції, гельмінтози тощо.
Одним із найбільш поширених джерел харчових отруєнь можуть бути продукти, заражені мікробами, що виділяють дуже сильні токсини (отрути білкового походження). Це, в першу чергу — збудник ботулізму. Нині ботулізм розглядають як особливу хворобу, яка виходить за межі категорії «Харчові отруєння».
Досить часті випадки харчових отруєнь спричинені токсинами деяких видів стафілокока. Ці бактерії активно розмножуються при звичайній кімнатній температурі на різноманітних харчових продуктах, що не підлягають перед їх споживанням термічній обробці (тістечка з кремом, молочні продукти, паштети, вінегрети). Джерелом зараження таких продуктів можуть бути хворі, що страждають стафілококовими захворюваннями. Профілактика цих харчових отруєнь полягає у суворому дотриманні термінів та умов зберігання готових до вживання продуктів.
Харчові отруєння недоброякісними продуктами починаються раптово, спричиняючи нудоту, блювання, різкий біль в животі, прискорення пульсу, шкіра часто стає блідою, інколи трохи підвищуватися температура тіла.
Поширеним харчовим отруєнням є отруєння грибами. Як правило, в отруйних грибах міститься комплексна отрута, що складається нерідко з 10-12 хімічних сполук. В Україні росте близько 80-ти видів потенційно небезпечних для здоров’я людей грибів, з них отруєння мухоморами (червоним, білим смердючим, пантерним, пурпуровим), строчками та неправильно приготовленими зморшками становлять реальну небезпеку для життя.
Найнебезпечнішим та вкрай часто смертельним є отруєння блідою поганкою, одне плодове тіло якої містить таку кількість комплексної отрути, яка може призвести до загибелі декількох осіб.
Потрібно також пам’ятати, що навіть в їстівних грибах при тривалому часі їх зберігання без проведення кулінарної обробки можуть накопичуватися токсичні продукти гідролізу білків, що призводить до отруєння ними при вживанні в їжу навіть після адекватної кулінарної обробки.
Ознаки отруєння можуть бути різноманітні: порушення зору,
м’язова слабкість, запаморочення, блювання, втрата свідомості, виділення
холодного поту тощо.
У важких формах хвороби може виникнути смерть через серцеву недостатність. Симптоми отруєння можуть зявитися не відразу, частіше через 6-8 годин. А інколи і через добу після споживання недоброякісної їжі.
При отруєні обов‘язково промити шлунок і негайно звернутися до лікаря. До приходу медичного працівника рекомендується пити багато води, щоб спричинити блювання.
V. Узагальнення та систематизація знань
1. Вивчення порад попередження отруєння
– Їжу слід споживати лише свіжу, правильно приготовлену.
– Їжу, куплену в магазині, слід вживати тільки згідно терміну її призначення, що зазначений на упаковці.
– Лікарські препарати вживати тільки за призначенням лікаря.
– Гриби вживати лише їстівні, правильно приготовлено.
Продукти які мають неприємний запах, нетоварний вигляд, порушена упаковка, прострочений термін зберігання вживати заборонено.
2. Перша допомога при харчових отруєннях.
При найменшій підозрі на зараження ботулізмом терміново викликайте швидку допомогу для відправлення його в інфекційне відділення. Там введуть спеціальну протівоботулініческой сироватку, без якої шанси на порятунок з кожною годиною стають все нижче.
При підозрі на ботулізм до приїзду швидкої потрібно зробити промивання шлунка слабким содовим або марганцевочним розчином, пити активоване вугілля і рясне гаряче питво (молоко, чай).
При звичайних харчових отруєннях слід також промивати шлунок до появи чистої води розчином марганцівки рожевого кольору із застосуванням штучної блювоти - випити 1,5-2 літра марганцівки з наступним роздратуванням кореня язика. Прийняти проносне (30 мл касторки), або дати сольове проносне (30 г сульфату магнію або натрію в 400 мл води), а також рясне лужне питво при проносі для компенсації зневоднення, активоване вугілля.
Після промивання шлунка можна прикласти до ніг грілку і випити гарячий чай.
Але обов'язково потрібно звертатися за медичною допомогою, якщо:
· болі в шлунку і кишечнику супроводжуються головним болем або запамороченням, рідкісним пульсом або утрудненим диханням;
· симптоми харчового отруєння тримаються вже тиждень і не проходять;
· температура тіла буває вище 37,5 градусів;
· протягом 1-2 днів тримається сильна блювота, пронос, і застосування домашніх засобів, описаних вище, не допомагає;
· хворим є дитина або старий чоловік.
У всіх вищезгаданих випадках необхідно викликати лікаря, який призначить лікування.
Попередження харчових отруєнь
1. Перед приготуванням їжі завжди мийте руки. Посуд мийте гарячою мильною водою, після приготування в ній риби або м'яса.
2. Не розморожуйте м'ясо при кімнатній температурі. Робіть це поступово в холодильнику і відразу готуєте. Можна розморозити швидко - в мікрохвильовій печі.
3. Уникайте сирого м'яса, риби, яєць і сирих маринованих продуктів. Такі продукти готуйте ретельно.
4. Продукти, які виглядають зіпсованими, неприємно пахнуть, а також продукти з роздутих банок не їжте.
5. Ніколи не вживайте в їжу молочних продуктів або готового м'яса, які знаходилися більше двох годин поза холодильником.
3. Гра « Доповни слова»
Продукти безпечно купувати в … .
Приготовлену їжу краще вживати … .
Продукти можна зберігати в …
4.Відпрацювання навичок домедичної допомоги при харчових отруєннях. (ст.61) зі сторінки 56
VІ. Підсумок уроку