Конспект уроку "Особливості тоталітарних режимів в Європі у 20-30-х рр. ХХ ст."

Про матеріал
Урок узагальнення і систематизації знань. У розробці розміщено конспект уроку, презентацію та ментальну карту, зразки роздаткового матеріалу.
Перегляд файлу

Особливості тоталітарних режимів в Європі у 20-30-х рр. ХХ ст.

 

Мета:

-закпіпити і узагальнити знання про функціонування тоталітарних пежимів у Європі; визначити характерні особливості кожного з видів тоталітарних режимів, ознайомитися з технікою створення ментальних карт;

-розвивати навички роооти з візуальним історичним матеріалом;

-виховувати учнів у дусі демократичних традицій та загальнолюдських цінностей.

 

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань

 

Обладнання: комп'ютер, проектор, підручник «Всесвітня історія 10 клас»; опорні конспекти; заготовки ментальних карт, роздатковий матеріал

 

Хід уроку

I. Організаційна частина
Вправа «Знайомство»

Учитель просить учнів представитися та назвати 2 позитивні характеристики своєї особистості, які б починалися з перших літер їхнього імені та прізяища. Починає з себе

 

II. Повідомлення теми, мети і завдань уроку,

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Перед тим, як розпочати роботу, повторимо матеріал тем розділу «Тоталітарні режими»

 

Вправа «Закінчи речення»

1. 7 листопада 1917 р. до влади в Росії прийшла партія... (більшовики)

2. Фашистська організація в Італії називалася ... (Союз боротьби)

  1. Нацистську партію в Німеччині очолював... (А. Гітлер)
  2. Збройна боротьба між різними суспільними групами всередині країни - це ... (громадянська війна)
  3. Функції парламенту в Італії фашисти передали партійному органу, шо називався... (велика фашистська рада)
  4. Пеоша спроба нацистів понити до влади у 1923 р. отримала назву... (пивний путч)

7. 1929 р. Сталін назвав роком... (великого перелому)

8. Результатом угоди між Муссоліні та Папою Римським у 1929 р. Стало утворення держави... (Ватикан)

9. Нюрнберзькі закони 1935 р. були спрямовані проти... (євреїв)

10. В грудні 1922 р. радянські республіки були об'єднані в єдину державу під назвою...

(СРСР)

11. Масові єврейські погроми в Німеччині у листопаді 1938 р. отримали назву...
(Кришталева ніч)

12. Процес знищення прошарку заможного селянства в СРСР називався... (розкуркулення)

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Епіграф уроку:

Перемога тоталітаризму може співпасти із знищенням людства (Ханна Арендт)

 

Тоталітарні режими, виникнувши в Європі у міжвоєнний період, проіснували до кінця ХХ ст.

Проте і в наші дні в окремих державах простежуються елементи тоталітаризму. Як їх розпізнати? Які спільні та специфічні ознаки характерні для кожного з видів тоталіташих режимів? Чому тоталітаризм є таким небезпечним для людства? Ці питання ми спробуємо з'ясувати на сьогоднішньому занятті. А конспект його ми оформимо у вигляді ментальної

карти за допомогою технології mind-maping.

 

V. Відтворення й узагальнення понять і засвоєння системи знань

Незапепечним є факт, що тоталітаризм був безпосереднім породженням Першої світової війни. Які ж наслідки для Європи мала ця війна?

Давайте переглянемо відеоролик, щоб пригадати їх. Після нього із запропонованих характеристик повоєнної Європи у вас буде завдання вибрати причини виникнення

тоталітарних режимів.

 

Відеополик «Наслідки Першої світової війни»

Потім була Паризька конференція і створення нової системи міжнародних відносин. Суттєво змінилася політична карта Європи,

 

Запитання

Які наслідки війни відображені у відеоролику? Які ще наслідки ви можете назвати?

 

Робота в групах

Учні поділені на 3 групи, обрані лідери, оцінювання проводиться шляхом наклеювання смайликів на оціночних картках.

 

Завдання 1

Із запропонованих ознак, характерних для становища повоєнної Європи обрати причини приходу до влади тоталітарних режимів. Час: до 3 хв.

 

Характеристики:

Економічне процвітання

Повоєнна розруха

Розвиток демократичних інститутів влади

Економічна криза

Дотримання громадянських прав

Незадоволеність окремих держав повоєнними договорами

Зупинка науково-технічного прогресу

Нестабільність в суспільстві

Справедливість повоєнних мирних договорів

Неефективність діяльності демократичних урядів

Миротворча діяльність Ліги Націй

Взаємні територіальні претензії держав

Створення системи колективної безпеки

Розвиток машинобудування та хімічної промисловості

Реалізація права націй на самовизначення

Ефективність функціонування демократії

 

  1. групаекономічні причини;
  2. група - внутрішньополітичні причини;
  3. група - зовнішньополітичні причини.

 

Обрані групами причини кріпляться на заготовку ментальної карти.

Як бачимо, тоталітарні режими завдячують своєю появою тим негативним явищам, що

виникли в Європі у результаті війни.

 

Запитання

Чому саме негативні явища призвели до появи тоталітарних режимів?

 

Завдання 2

Що ж відрізняє тоталітаризм від інших способів здійснення державної влади?

 

Вправа «Асоціації»

Визначити спільні ознаки тоталітарних режимів на основі запропонованих візуальних зображень. Час: до 5 хв.

Визначені спільні риси кріпляться на заготовку ментальної карти.

 

Ми пригадали основні ознаки тоталітарних режимів. Давайте закріпимо наші знання шляхом порівняння цих ознак з ознаками іншого політичного режиму — демократії.

 

Завдання 3

Робота з підручником

На основі наведених в підручнику ознак демократії (с. 122) і тоталітаризму (с. 124-126) порівняйте ці два політичні режими за наведеними критеріями. Час: до 10 хв.

 

1 група

Демократія

 

Тоталітаризм

 

Управління державою

 

 

Роль поліції та армії

 

 

2 група

Демократія

 

Тоталітаризм

 

Вплив держави на економіку

 

 

Дотримання громадянських свобод

 

 

3 група

Демократія

 

Тоталітаризм

 

Освіта і культура

 

 

Засоби масової інформації

 

Представники групи озвучують результати своєї роботи.

 

Побудова ментальної карти

Ми з'ясували ознаки, характерні для всіх видів тоталітарних режимів. Зараз пропоную визначити специфічні ознаки, які стосуються кожного з різновидів тоталітаризму.

 

Завдання 4

Створити ментальну карту характеристик кожного виду тоталітарних режимів

1 група - фашизм

2 група - нацизм

3 група - комунізм

Час: 10 хв.

Учні будують ментальну карту. Лідери кожної групи кріплять свою частину карти до заготовки і представляють роботу, підкріплюючи обрані ознаки конкретними заходами

певного тоталітарного режиму.

 

Запитання

За допомогою ментальної карти визначте, які 2 види тоталітаризму найбільш подібні між собою. Чим саме вони подібні?

 

VI. Підсумки уроку

Повертаючись до епіграфу уроку, викладач просить учнів пояснити небезпеку тоталітаризму для розвитку людства.

 

Крім небезпеки для держави, тоталітаризм несе загрозу розвитку кожної людини. На початку уроку ми називали свої позитивні риси. Вони, звичайно ж, відрізнялися у кожного з нас. Це свідчить про особливість та неповторність кожної особистості. Саме особистість в людини придушує тоталітарний режим. Для нього людина — незначна деталь, гвинтик державного механізму. «Знеособлення» своїх громадян з метою кращого маніпулювання ними є одним з основних завдань тоталітаризму.

 

VІІ. Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи з розділу «Тоталітарні режими»

Створити конспект пройдених тем у формі ментальної карти: І група — «СРСР у міжвоєнний

період»; 2 група - «Італія у міжвоєнний період»; 3 група - «Німеччина у міжвоєнний

період».

Опорний конспект

Особливості тоталітарних режимів в Європі у 20-30-х рр. ХХ ст.

 

Група 1

Представтеся і назвіть 2 позитивні характеристики своєї особистості, які б починалися з перших літер Вашого імені та прізвища.

 

Завдання 1

Із запропонованих ознак, характерних для становища повоєнної Європи виберіть економічні причини приходу до влади тоталітарних режимів.

 

Економічне процвітання

Повоєнна розруха

Розвиток демократичних інститутів влади

Економічна криза

Дотримання громадянських прав

Незадоволеність окремих держав повоєнними договорами

Зупинка науково-технічного прогресу

Нестабільність в суспільстві

Справедливість повоєнних мирних договорів

Неефективність діяльності демократичних урядів

Миротворча діяльність Ліги Націй

Взаємні територіальні претензії держав

Створення системи колективної безпеки

Розвиток машинобудування та хімічної промисловості

Реалізація права націй на самовизначення

Ефективність функціонування демократії

 

Завдання 2

Вправа «Асоціації»

Визначити спільні ознаки тоталітарних режимів на основі запропонованих візуальних зображень.

 

Завдання 3

На основі наведених в підручнику ознак демократії (с. 122) і тоталітаризму (с. 124-126) порівняйте ці два політичні режими за наведеними критеріями.

 

Демократія

 

Тоталітаризм

 

Управління державою

 

 

Роль поліції та армії

 

 

Завдання 4

Створити ментальну карту характеристик фашизму.

 

Домашнє завдання

Створити конспект теми «СРСР у міжвоєнний період» у формі ментальної карти.

Опорний конспект

Особливості тоталітарних режимів в Європі у 20-30-х рр. ХХ ст.

 

Група 2

Представтеся і назвіть 2 позитивні характеристики своєї особистості, які б починалися з перших літер Вашого імені та прізвища.

 

Завдання 1

Із запропонованих ознак, характерних для становища повоєнної Європи виберіть внутрішньополітичні причини приходу до влади тоталітарних режимів.

 

Економічне процвітання

Повоєнна розруха

Розвиток демократичних інститутів влади

Економічна криза

Дотримання громадянських прав

Незадоволеність окремих держав повоєнними договорами

Зупинка науково-технічного прогресу

Нестабільність в суспільстві

Справедливість повоєнних мирних договорів

Неефективність діяльності демократичних урядів

Миротворча діяльність Ліги Націй

Взаємні територіальні претензії держав

Створення системи колективної безпеки

Розвиток машинобудування та хімічної промисловості

Реалізація права націй на самовизначення

Ефективність функціонування демократії

 

Завдання 2

Вправа «Асоціації»

Визначити спільні ознаки тоталітарних режимів на основі запропонованих візуальних зображень.

 

Завдання 3

На основі наведених в підручнику ознак демократії (с. 122) і тоталітаризму (с. 124-126) порівняйте ці два політичні режими за наведеними критеріями.

 Демократія

 

Тоталітаризм

 

Вплив держави на економіку

 

 

Дотримання громадянських свобод

 

 

Завдання 4

Створити ментальну карту характеристик нацизму.

 

Домашнє завдання

Створити конспект теми «Італія у міжвоєнний період» у формі ментальної карти.

 

Опорний конспект

Особливості тоталітарних режимів в Європі у 20-30-х рр. ХХ ст.

 

Група 2

Представтеся і назвіть 2 позитивні характеристики своєї особистості, які б починалися з перших літер Вашого імені та прізвища.

 

Завдання 1

Із запропонованих ознак, характерних для становища повоєнної Європи виберіть зовнішньополітичні причини приходу до влади тоталітарних режимів.

 

Економічне процвітання

Повоєнна розруха

Розвиток демократичних інститутів влади

Економічна криза

Дотримання громадянських прав

Незадоволеність окремих держав повоєнними договорами

Зупинка науково-технічного прогресу

Нестабільність в суспільстві

Справедливість повоєнних мирних договорів

Неефективність діяльності демократичних урядів

Миротворча діяльність Ліги Націй

Взаємні територіальні претензії держав

Створення системи колективної безпеки

Розвиток машинобудування та хімічної промисловості

Реалізація права націй на самовизначення

Ефективність функціонування демократії

 

Завдання 2

Вправа «Асоціації»

Визначити спільні ознаки тоталітарних режимів на основі запропонованих візуальних зображень.

 

Завдання 3

На основі наведених в підручнику ознак демократії (с. 122) і тоталітаризму (с. 124-126) порівняйте ці два політичні режими за наведеними критеріями.

Демократія

 

Тоталітаризм

 

Освіта і культура

 

 

Засоби масової інформації

 

 

Завдання 4

Створити ментальну карту характеристик комунізму.

 

Домашнє завдання

Створити конспект теми «Німеччина у міжвоєнний період» у формі ментальної карти.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тотал.png
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

1. 7 листопада 1917 р. до влади в Росії прийшла партія... 2. Фашистська організація в Італії називалася ... 3. Нацистську партію в Німеччині очолював... 4. Збройна боротьба між різними суспільними групами всередині країни - це 5. Функції парламенту в Італії фашисти передали партійному органу, шо називався... 6. Перша спроба нацистів понити до влади у 1923 р. отримала назву... 7. 1929 р. Сталін назвав роком... 8. Результатом угоди між Муссоліні та Папою Римським у 1929 р. Стало утворення держави... 9. Нюрнберзькі закони 1935 р. були спрямовані проти... 10. В грудні 1922 р. радянські республіки були об'єднані в єдину державу під назвою... 11. Масові єврейські погроми в Німеччині у листопаді 1938 р. отримали назву... 12. Процес знищення прошарку заможного селянства в СРСР називався...

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Економічне процвітання Повоєнна розруха Розвиток демократичних інститутів влади Економічна криза Дотримання громадянських прав Незадоволеність окремих держав повоєнними договорами Зупинка науково-технічного прогресу Нестабільність в суспільстві Справедливість повоєнних мирних договорів Неефективність діяльності демократичних урядів Миротворча діяльність Ліги Націй Взаємні територіальні претензії держав Створення системи колективної безпеки Розвиток машинобудування та хімічної промисловості Реалізація права націй на самовизначення Ефективність функціонування демократії

Номер слайду 5

Група 1

Номер слайду 6

Вправа «Асоціації» Визначити спільні ознаки тоталітарних режимів на основі запропонованих візуальних зображень. Група 2

Номер слайду 7

Вправа «Асоціації» Визначити спільні ознаки тоталітарних режимів на основі запропонованих візуальних зображень. Група 3

Номер слайду 8

Група 1 Демократія Тоталітаризм Управління державою Роль поліції та армії

Номер слайду 9

На основі наведених в підручнику ознак демократії і тоталітаризму порівняйте ці два політичні режими за наведеними критеріями. Група 2 Демократія Тоталітаризм Вплив держави на економіку Дотримання громадянських свобод

Номер слайду 10

На основі наведених в підручнику ознак демократії і тоталітаризму порівняйте ці два політичні режими за наведеними критеріями. Група 3 Демократія Тоталітаризм Освіта і культура Засоби масової інформації

Номер слайду 11

1 група - фашизм 2 група - нацизм 3 група - комунізм

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Крім небезпеки для держави, тоталітаризм несе загрозу розвитку кожної людини. Для нього людина — незначна деталь, гвинтик державного механізму. «Знеособлення» своїх громадян з метою кращого маніпулювання ними є одним з основних завдань тоталітаризму.

Номер слайду 14

Створити конспект пройдених тем у формі ментальної карти: 1 група — «СРСР у міжвоєнний період»; 2 група - «Італія у міжвоєнний період»; 3 група - «Німеччина у міжвоєнний період»

zip
Додано
23 липня 2023
Переглядів
477
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку