Тема: Означення
Мета: поглибити знання учнів про означення як другорядний член речення; сформувати поняття про узгоджене й неузгоджене означення; розвивати вміння визначати вид означень у реченнях, трансформувати узгоджені означення в неузгоджені і навпаки; розвивати логічне мислення; виховувати любов до природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку:
І. Організація початку уроку
ІІ. Підготовка до сприйняття матеріалу або актуалізація опорних знань
(головні члени речення, підмет і присудок, другорядні члени речення)
2.Спостереження над мовним матеріалом.
- Що ви можете сказати про дане речення?
Світить сонце (просте,двоскладне,непоширене,складається лише з головних членів речення)
3.Бесіда.
- Яка, на вашу думку, роль головних членів речення? ( Наявність головних членів речення дозволяє назвати того, хто виконує дію,або визначити, яку саме дію виконують, в якому стані перебуває той чи інший предмет)
- А яку роль відіграють другорядні члени в реченні? ( Якщо в реченні є другорядні члени, воно стає поширеним, що дозволяє точніше, виразніше висловити думку).
- Які ви знаєте другорядні члени речення?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
Виконання завдання.
Спишіть, вставляючи пропущені букви. Прочитайте речення, вилучивши з нього означення. Порівняйте обидва описи. Який із них образніший, яскравіший?
І море, і оз..ро, і синій в..сокий його бер..г, і ш..рокий степ – все було залите гар..ячим мар..вом і пр..крите таким ле..ким сивим туманц..м, що всі сутінки, всі кольори ніби зл..валис.. до/купи. Тільки з/верху ясно с..ніло пишне, л..снюче небо.
- Виходячи із завдання, сформулюйте завдання сьогоднішнього уроку.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
Розібрати словосполучення. Визначити граматичні категорії головного і залежного слова (рід, число, відмінок)
вишневе варення варення із вишень
зимовий день день зими
2. Робота з підручником с.47-48. Колективне опрацювання вправи 101(усно).
3.Робота в зошиті
Запізніле бабине літо ткало свої х..мерні візерунки. Його прозоре павутиння чіплялося за посіріле ст..бло полину.
4. Гра « Знайди мене».
Ваше завдання: відновіть поетичні рядки, уставляючи з дужок потрібні за змістом означення. Відновлені рядки записати у віршовій формі.
А) У садку і жоржини, і рожі, і бажань (несподіваний, раптовий, випадковий) рій (В.Сосюра)
Б) (Підкорений, приворожений, зачарований) світ за вікном проступає з нічного туману (М.Руденко).
В) Вночі пройняв мене (неспокійний, тривожний, схвильований) клич – крик журавлів над (батьківською, своєю,отчою) землею ( І.Гнатюк)
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Гра «Хто швидше» - вправа з ключем: випишіть словосполучення підряд у дві колонки залежно від того, яке в них означення: 1) узгоджене; 2)неузгоджене.
Інший випадок, марна спроба; хлопець в окулярах; згаслий звук; книжна істина; одяг захисного кольору; колишня пригода; видовище не із приємних; пропаща справа; щира правда; сніг з дощем; усякі бувальщини; рука товариша; статечна поведінка; густий туман.
У кожному словосполученні підкреслити другу від початку букву. З цих букв ви прочитаєте початок вислову давньогрецького байкаря Езопа:
«На гонористу людину ніхто крім неї самої не звертає уваги.»
Речення-ключ записати на дошці. Підкреслити в ньому додатки, означення, визначити їх вид.
Для учнів, які виконали вправу швидше: перебудувати виділене словосполучення з узгодженим означенням на словосполучення з неузгодженим означенням.
2.Виконання тестових завдань.
1. Вид підрядного зв’язку узгодження є характерним для всіх словосполучень у рядку:
А) рідна земля, вечірня сукня, домашні тварини;
Б) прийшла вчора,розповіла казку, слухати лекцію;
В) виїхав рано,показав дорогу,серйозно ставитися;
Г) відчувати втому, подарунок товариша,поставити на стіл.
2.Неузгоджене означення вжито в реченні:
А) За тобою завше будуть мандрувати очі материнські і білява хата…(В.Симоненко).
Б) Шафа для одягу ховалася у кутку( В.Собко).
В) Білий цвіт на деревах вишневих…( Олександр Олесь).
Г) Сумними довгими ключами летять у вирій журавлі ( Б.Лепкий)
VI. Підведення підсумків. Рефлексія.
* На сьогоднішньому уроці я…
* Сьогодні я навчився…
* Тепер я знаю…
* Про узгоджене означення я запам’ятав…
* Неузгоджене означення виражається…
VІI. Оцінювання роботи учнів на уроці.
Домашнє завдання.
Пофантазуйте: використовуючи означення, напишіть твір-мініатюру на тему «Осінь у моєму селі»