Семененко Олена Миколаївна, вчитель історії Диминської філії Карлівського ліцею Соколівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області
Предмет: історія України.
8 клас
Тема. Передумови, причини і початок Національно – визвольної війни.
Мета : визначити причини та передумови Національно – визвольної війни українського народу проти польського панування, познайомити з історичною постаттю Б. Хмельницького; розвивати в учнів аналізувати та порівнювати історичні джерела, зіставляти історичну інформацію, робити висновки, виділяти головне, визначати причини історичних подій, визначати місце історичних діячів та їх роль в історичному процесі.
Тип уроку :урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
- Назвіть причини появи українського козацтва.
- Яким було становище українського населення під владою Речі Посполитої?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Наприкінці ХУІ – на початку ХУІІ ст. в Україні прокотилася хвиля казацько – селянських повстань , що були викликані посиленням польського гніту на українських землях. Кожне подальше повстання козаків відзначилося більш високим рівнем організованості, охоплювало дедалі більшу територію, кількість повстань також зростала. Український народ усвідомлював, хто виступає його ворогом. І в середині ХУІІ ст. національно – визвольна боротьба, боротьба за звільнення з – під влади Речі Посполитої розгорнулася з новою силою.
ІІІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
Робота з історичними джерелами
- Щоб з’ясувати причини Національно – визвольної війни. Потрібно розглянути документи. Для цього поділимось на пори, кожна з яких буде працювати з власним джерелом і визначить одну з причин до початку війни.
Документ 1. Зі скарги волинського шляхти на сеймі 1645 – 1646 рр.
«… Таких утисків не терплять і греки в турецькій неволі: забрано у православних
церкви, монастирі й кафедри, заборонено вільно провадження відправ, бідні православні вмирають без причастя, не можуть прилюдно відправити похоронів; у Люблені, Сокалі, Белзі та інших містах через відібрання церков православні мусять потайки ховати своїх померлих у підвалах і домах»
Документ 2. Із записок польського публіциста середини ХУІІ ст.
«Мусимо визнати, що велику ненависть підносять і поширюють великі податки, незвичайні роботи, часів, поволовщини, оренди, рогове, копитове та інші подібні тягарі, що їх над нами вигадують урядники, орендарі, суддівські гачки, економи, котрі хотіли б збільшити прибутки своїх панів… Спитайтеся у самих же козаків, що спонукало їх до такої відваги, сміливості, відчайдушності й шалі, і думаю, що вони всі вони подолають великий реєстр кривд, неслушних податків, що їх терпіли від панів комісарів та інших вельможних державців»
Документ 3. З листа Б.Хмельницького до польського короля(1647 р.)
«Пани, державці та старости на втіху собі нестерпно кривдять нас і тяжко ображають, позбавляючи нас не тільки вбогого майна, а й свободи, посягаючи на наші хутори, луки, сіножаті, ниви, зорані поля, ставки, млини, бджоляні десятини, хоч усе це й належить до володінь Вашої королівської милості. І що тільки комусь із них у нас, козаків, сподобається, силою відбирають, а нас самих, безневинних, обдирають, б’ють, так що багато кого з нашого товариства поранено й знівечено. А наші пани полковники, добровольні слуги їх з милостей панів старост, замість того, щоб нас від тої біди й напасті захищати, допомагать панам урядовцям знущатися з нас»
- Опрацювавши ці джерела ми створимо таблицю «Причини та передумови Національно – визвольної війни»
Причини та передумови Національно – визвольної війни
Причини |
Передумови |
1.Загострення національно – релігійних утисків українського населення під владою Польщі. 2.Посилення соціально – економічного гніту селян, міщан, козаків. 3.Нехтування польською владою станових інтересів українського козацтва. |
1.Перетворення козацтва на провідну силу українського суспільства. 2.Засилля в Україні польських магнатів і шляхти. 3.Початок формування української нації. |
Однією з найголовніших історичних постатей цього періоду був Б.Хмельницький. Детальніше ми про нього дізнаємося переглянувши відео ролик «Перші життєві універсали Б.Хмельницького»
- Коли, та в якій сім’ї народився Б. Хмельницький?
- Де навчався?
- Коли вступив до козацького війська?
- За яких обставин потрапив в полон до турків?
- Які посади обіймав в козацькому війську?
- Назвіть особисті причини що спонукали Хмельницького розпочати військові дії проти поляків?
ІУ. Узагальнення.
1.Назвіть причини Національно – визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої.
2.Коли вона розпочалася і хто її очолив.
3.Який суспільний стан відігравав провідну роль у ході визвольної війни?
У.Домашнє завдання.
Опрацюйте відповідний параграф підручника, дайте відповідь на питання. Додаткове завдання. Створіть презентацію «Б.Хмельницький як особистість»