Конспект уроку
з математики
для 6 класу
Тема. ПЕРПЕНДИКУЛЯРНІ ПРЯМІ
Мета уроку:
Обладнання: підручник, демонстраційні лінійка, косинець, транспортир.
Тип уроку: засвоєння нових знань і навичок.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Вибіркова перевірка зошитів, відповіді на можливі запитання учнів.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування
1. Що називають кутом?
2. Сформувати означення прямoї.
3. Який кут називають прямим?
4. Чому дорівнює градусна міра прямого кута?
5. Який інструмент використoвують для побудови та вимірювання кутів?
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Слово учителя
Звернемo увагу на лінії у зошитах в клітинку. Лінії перетинаються. Причому, перетинаються не довільно, а під прямими кутами. Прямі, які перетинаються під прямим кутом, посідають значне місце у вивченні такого розділу математики, як геометрія. Вони мають назву – перпендикулярні прямі.
Отже, сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, які прямі називають перпендикулярними та навчитеся їх будувати.
V. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
Лекція з елементами бесіди
1. Означення перпендикулярних прямих.
Прямі, які перетинаються під прямим кутом (90), називають перпендикулярними.
2. Побудова перпендикулярних прямих а і b.
Кроки побудови:
Рис. 1 Рис. 2
Рис. 3
3. Позначення.
Для позначення перпендикулярних прямих використовують спеціальну позначку. Пишуть: а b.
4. Означення перпендикулярних відрізків (променів).
Відрізки (промені), які лежать на перпендикулярних прямих, називають перпендикулярними відрізками (променями).
Перпендикулярні відрізки (промені) не обов’язково перетинаються (рис. 4).
Рис. 4
VІ. Осмислення нового матеріалу.
Виконання усних вправ
1. Наведіть приклади перпендикулярних прямих із навколишнього середовища.
2. На рисунку 5 зображено квадрат АВСD. Назвіть всі перпендикулярні прямі.
Рис. 5
Колективне виконання завдань під керівництвом учителя
1. За допомогою рисунка 6 провести через точку Р пряму, перпендикулярну до прямої а.
Рис. 6
2. Накресліть гострокутний трикутник і позначте всередині нього точку О. Проведіть через цю точку прямі, перпендикулярні до сторін трикутника.
3. За допомогoю транспортира визначте, які з прямих, зображених на рисунку 7, перпендикулярні.
Рис. 7
4. Побудуйте чотирикутник MNKL, у якому:
Робота в парах
1. Накресліть два перпендикулярних відрізки так, щоб вони:
VІІ. Підбиття підсумків уроку.
Бліцопитування
1. Як можуть бути розміщені прямі?
2. Які прямі називають перпендикулярними?
3. Які відрізки (промені) називають перпендикулярними?
4. Прочитайте записи: m n; AB CD.
VІІІ. Домашнє завдання.
1. Провести пряму с і позначити точку L, яка їй не належить. За допомогою косинця провести через точку L пряму, перпендикулярну до прямої с.
2. Накреслити прямокутник PRST, сполучити точки Р і S. Провести через точку R пряму, перпендикулярну до прямої PS.
3. Накреслити два перпендикулярних промені так, щоб вони:
1