Тема. Поведінка, звички та здоров’я. Корисні й шкідливі звички.
Мета: поглибити уявлення дітей про корисні й шкідливі звички; вчити розпізнавати власні корисні й шкідливі звички, позбавлятися шкідливих звичок, набувати корисних; виховувати чесність.
Обладнання: ілюстрації, відео презентація, підручник, робочий зошит, плакати.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
1. Привітання.
2. Встановлення позитивного емоційного настрою.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Вступна бесіда
Учитель. Поведінка — це спосіб життя людини, рівень її вихованості. Які позитивні риси характеру притаманні вам?
— Яких негативних рис ви хотіли би позбутися?
— Що таке звичка? (Манера поведінки, що стала постійною.)
— Які бувають звички?
— Як звички впливають на здоров’я?
ІІІ. Оголошення теми, мети й завдань уроку
Ми починаємо вивчати новий розділ. У ньому також ітиме мова про складові здорового способу життя. Тема сьогоднішнього уроку — звички, їх види та вплив на здоров’я людини.
Очікування. Вправа „Чарівна скринька”
- Зараз кожен із вас отримає кольоровий папірець-діамант, на якому напише своє очікування від заняття.
Учні зачитують свої „Очікування” і приклеюють на плакат поряд із намальованою скринькою.
- Наприкінці заняття ми дізнаємося, чи справдилися ваші очікування і чи попадуть вони до чарівної скриньки.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником
Читання тексту.
— Які звички характерні для здорового способу життя?
— Назвіть такі корисні звички.
— Поміркуйте і продовжте перелік корисних звичок.
— Які шкідливі звички вам відомі?
— Чи можна позбутися таких звичок?
— Яких шкідливих звичок ви позбулися або хочете позбутися? Наведіть приклади з життя.
— Доведіть, що це шкідливі звички.
— Які шкідливі звички завдають значної шкоди здоров’ю?
— Розгляньте малюнки на с. 50. Хто з дітей має корисні звички, а хто — шкідливі? Дайте дітям корисні поради.
2. Робота з прислів’ям
Гірка правда краща за солодку брехню.
— Чи можна сказати, що правда — це добро, а брехня — зло? Доведіть свою думку.
— Як навчитися говорити правду?
3. Фізкультхвилинка
Гра «Півень і кури»
Встати прямо, ноги нарізно, руки опустити. Розвести руки в сторони — вдих, хлопати ними по стегнах — видих. Видихаючи, казати: «Ку-ку-рі-ку, куд-ку-дах, куд-ку-дах». Повторити 3-4 рази.
V. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів
Робота в зошиті (С. 59-60)
1) Позначте, які риси ви хотіли би в собі виправити.
Жадність лінькуватість упертість балакучість гордість брехливість грубість дратівливість любов до солодощів
2) Позначте хрестиком, із чим ви погоджуєтесь.
Старшокласник запропонував спробувати закурити цигарку. Однокласник попросив тебе взяти телефон у чужому портфелі.
Тебе попросили нарвати букет квітів на клумбі, щоб прикрасити святковий стіл.
Бабуся попросила піднести важку сумку.
3) Утворіть прислів’я. Поясніть їх.
Не встояти злу......не робить нікому.
У лиху годину впізнаєш......добро.
Поспішай робити......проти добра.
Шляхом зла не доходять......вірну людину.
4) Розгляньте малюнки на с. 60. Оцініть поведінку героїв казок.
Дайте поради негативним героям.
Робота в групах
Клас об’єднується в дві групи: «Мийдодір» і «Айболить».
Завдання групам:
«Мийдодір» — скласти список корисних звичок і дати пояснення, як вони впливають на стан здоров’я;
«Айболить» — скласти список шкідливих звичок і дати пояснення, як вони впливають на стан здоров’я.
Після закінчення роботи представники кріплять плакати на дошці та звітують.
Приклади корисних звичок:
1. Мити руки перед їжею, після відвідування туалету та повернувшись із прогулянки.
2. Чистити зуби, регулярно митися під душем.
3. Спати з відчиненою кватиркою.
4. Робити вранішню гімнастику.
5. Дотримувати режиму дня.
6. Охайність, чесність, увічливість.
Приклади шкідливих звичок:
1. Гризти нігті.
2. Плямкати та сьорбати під час їжі.
3. Облизувати пальці.
4. Колупатися в носі.
5. Кидати на підлогу сміття.
Висновок. Отже, як впливають на стан здоров’я шкідливі звички? (Руйнують здоров’я )
Як впливають на стан здоров’я корисні звички? (Сприяють збереженню та формуванню здоров’я)
VІ. Підсумок уроку
Колективне проговорювання віршів
Щоб міцне здоров’я мати,
Треба дуже добре знати
Дітям правила прості
Та за змістом — золоті.
Щоб нічого не боліло
Полюбити треба мило!
Часто й чисто руки мити
Та в охайному ходити.
Щоб здорові зуби мати,
Слід про них щоденно дбати,
Чистить, ротик полоскати,
А твердого не кусати.
Овочі та фрукти мити,
Щоб ніколи не хворіти,
Бо мікроби щохвилини
Так і линуть до людини.
Та й волосся причесати,
Щоб красивий вигляд мати.
А в кишені кожну днину —
Носову носи хустину!
Щоб здоровим довго жити,
Воду слід усім любити,
Мило, пасту, гребінець —
Будеш справжній молодець!