Метою уроку є вчити дітей правильно читати в особах, висловлювати свої думки; аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристики; сприяти розвитку діалогічного мовлення; сприяти вихованню бажання допомагати дорослим і один одному; викликати негативне ставлення до ледарів.
Тема: По роботі й нагорода. «Півник і двоє мишенят» (українська народна казка)
Мета: вчити дітей правильно читати в особах, висловлювати свої думки; аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристики; сприяти розвитку діалогічного мовлення; сприяти вихованню бажання допомагати дорослим і один одному; викликати негативне ставлення до ледарів.
Обладнання: запис казки, колоски з буквами, малюнки героїв, маски, ілюстрації, індивідуальні картки для розширення поля читання.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
1. Задання емоційного тону уроку
- Ви до сонечка долоньки простягніть,
У промінчиків тепло собі візьміть,
Подаруйте другові тепло
Нехай в душах множиться воно.
ІІ. Мовна розминка
1. Гра «Добери суперників для слів» (антоніми)
Учитель називає слово, а учні добирають слово, протилежне за значенням.
Ніч (день) Холод (тепло)
Початок (кінець) Спочатку (вкінці)
Голосно (тихо) Знайшов (загубив)
Веселі (сумні) Наївся (зголоднів)
Лінивий (працьовитий) Працювати (відпочивати)
2. Скоромовка (читання з дошки)
На печі, на печі смачні, гарячі калачі.
Хочеш їсти калачі – не лежи на печі.
а) читання «Дощик»
- Дожик крапає (читають повільно і тихо).
- Дощик сильніший (скоріше і голосніше)
- Злива (голосно і скоромовкою)
б) Читання рядочка скоромовки на одному диханні.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
1. Читання деформованих слів
На дошці прикріплені колоски з буквами.
- Перед вами казкові колоски. «Обмолотивши» їх і переставивши зернята місцями, ви отримаєте імена героїв казки, яку сьогодні будемо читати.
- Ким можуть бути Круть і Верть?
- Казка, друга назва якої «Колосок», називається ще «Півник і двоє мишенят».
ІV. Опрацювання казки «Колосок»
1. Слухання казки в записі
- Хто були Круть і Верть?
- Як звали півника?
- Що знайшов півник?
- Що любили робити мишенята?
2. Словникова робота
а) Вправа на розширення поля читання (робота в парах на картках)
- Зараз ви пограєтесь, як мишенята: по черзі будете «перестрибувати», тобто читати піраміди слів.
Їс ти сві ті
Тіс то спи тав
По тім спе кти
Ті льки спі вати
Пи роги скі льки
Спе кти
Моло тити
Намо лоти
Замі сити
Розпа лити
3. Повторне читання вголос (ланцюжком). Аналіз змісту, вибіркове читання.
- Читаючи подумайте, чому герої казки мають такі імена?
- Де відбуваються події казки? В яку пору? Доведіть свою думку.
- Чому мишок звати Круть і Верть? Прочитайте, що найбільше вони любили робити.
- Прочитайте, чим займався півник.
- Прочитайте, які поради давали мишенята.
- Хто все це робив?
- Прочитайте улюблені слова мишеняток.
- Що вийшло з пшеничного колоска наприкінці?
- Що робили весь цей час мишенята? Прочитайте.
- Хто більше наробився? А хто більше зрадів пирогам?
- Прочитайте ще раз мовчки останню розмову півника з мишками. Простежте, як змінювався настрій мишенят під час розмови.
- Прочитайте слова казки, які свідчать про зміну настрою.
- Що ж зробив півник? Чи справедливо він вчинив?
- Чому мишенята вилізли з-за столу?
- Кого з героїв казки вам шкода? Чому?
- Який епізод вас найбільше схвилював?
4. Фізкультхвилинка
Сірі мишки маленькі, хвостики у них довгенькі.
У лісі грались, веселились, працювати вже втомились.
А щоб добре працювати, треба трошки пострибати.
Відпочили, розім'ялись – й до роботи знову взялись.
5. Читання казки в особах
- Звертайте увагу на розділові знаки і слова, що «підказують інтонацію читання.
6. Інсценізація уривка казки.
а) Перечитування уривка ( від слів «Ох і зголоднів я!»)
б) Переказ з елементами інсценізації
7. Творча робота
- Подумайте, що буде з героями після закінчення твору.
- Де треба було змінити сюжет казки, щоб мишенята змогли їсти пироги?
8. Характеристика героїв казки. Визначення головної думки.
- На дошці записані в довільному порядку слова. Знайдіть серед них ті, що характеризують героїв казки, і з'єднайте з відповідними малюнками.
( діти виходять до дошки і з'єднують стрілками слова-характеристики з малюнками півника і мишенят)
Слова на дошці: роботящий, працелюбний, стриманий, слухняний, лінивий, невдячний, веселий, грайливий, хитрий, ледачий, розумний, відповідальний, товариський.
Висновок зачитують окремі учні.
9. Робота в групах
Без трудів * * а хто ґави ловить
Хто дбає * * не їстимеш пирогів
Хто діло робить * * той і має
V. Підсумок уроку
- Кому з героїв ви можете дати свої поради? Які саме?
- Чого вчить ця казка? Які інші назви має казка?
- Чи не поводитесь ви інколи, як ці мишенята?