2 клас. Літературне читання. Конспект уроку
Василь Сухомлинський.
Осінні дарунки. П'ять дубків.
Моя мама пахне хлібом. Ледача подушка.
Василь Сухомлинський.
Осінні дарунки. П’ять дубків.
Моя мама пахне хлібом. Ледача подушка.
Мета. Повторити відомості про життя Василя Сухомлинського. Удосконалювати навички свідомого, правильного читання, уміння визначати головну думку твору. Навчати характеризувати дійових осіб, давати оцінку вчинкам. Розвивати усне мовлення учнів, увагу, мислення, уяву. Заохочувати дітей до читання оповідань В. Сухомлинського. Виховувати колективізм, взаємодопомогу; повагу до людей праці; бережне ставлення до природи.
Матеріали та обладнання. Емблеми команд, картки для групової роботи (анаграми, «вузлики», «доміно», прислів’я – переплутанки, загадки з малюнками, «шифровка»), індивідуальні таблиці слів, магнітофонні записи текстів.
Хід уроку
І. Організація класу.
Знайомство з командами і емблемами.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
№ 1 погрчитатимемотирсправильнобол
№ 2 ставчитатимемоздрусвідомофірук
№ 3 хранчитатимемосболувиразномистр
№ 4 рекшчитатимемодоруцілимитаренсловамиву |
|
деревце |
щедра |
лежить |
|
подушка |
свіжі |
зеленіє |
|
земля |
ледача |
пригостила |
|
осінь |
сонячний |
зібрали |
|
промінь |
маленьке |
прокинулась |
|
огірки |
суха |
впав |
ІІІ. Повідомлення теми.
Серед даних портретів знайти портрет В. Сухомлинського.
а) Де народився Василь Олександрович Сухомлинський?
б) Василь Сухомлинський народився у заможній сім’ї?
в) Чим заробляв на життя батько Василя Олександр Омельянович?
г) Чим займалася мати?
д) Як відносилися у родині до літератури?
е) Якою була професія 17 – річного Василя Сухомлинського?
є) Що робив Василь Олександрович під час Великої Вітчизняної війни?
№ 1 кЯ таляНа у сиЛиці тринхику пикула |
№ 2 оП лосинвоці |
№ 3 баГоркатень чиндівка |
№ 4 дайСі, дьбу скала |
№ 5 вейСоло і уЖк |
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
б) Читання тексту під магнітофонний запис.
Завдання: знайти в тексті прислів’я; запам’ятовувати, які рослини пригадав автор . Гра «Блискавка» (читання з прискоренням)
в) Робота в групах.
Під землею птиця Кубло звила і яєць нанесла. (Картопля)
Сидить дівчина в коморі, а коса її на дворі. (Морква)
Одежин багато маю: хто мене роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)
Без вікон, без дверей, повна хата людей. (Огірок)
|
В чистім полі він росте: На високих ніжках, В зелених панчішках. Квіточки блакитні, Оченьки привітні. (Льон) Налите сонцем, Налите соком, З гілки зірвалось, Впало звисока. - Боляче, певно? - То вам здається, Лежить рум’яне в траві й сміється. Дмитро Онкович (Яблуко) Що за дерево з золотими солодкими лампочками? (Груша)
|
2. а) Розгадати анаграму другого оповідання.
б) Читання під магнітофонний запис з пропуском слів. Завдання: чого навчає це оповідання.
в) Групова робота. Тест «+ або -»
3. а) Розшифрувати заголовок наступного оповідання.
Що прославляється в оповіданні, виходячі з назви?
б) Читання під магнітофон з приглушенням звуку.
в) Робота в групах. Скласти прислів’я.
1 команда «Сонечко»
(Хліб – батько, вода – мати.)
2 команда «Веселка»
(Хто рано косить, той хліба не просить.)
3 команда «Чарівники». Гра «Доміно».
(Ледачому буть, то й кури загребуть.)
4 команда «Зірочка». Побудувати сузір’я «Велика Ведмедиця».
- Розшифруй анаграми і запиши слова у зірках.
(У роботі «ох», а їсть за трьох.)
5 команда «Калинка». Розгадати шифрограму і зібрати ягідки у грона.
(Земля чорна, а хліб білий родить)
4 2 1 5 3 1 5 3 4 2 1 3 4 1 2 5 3 4 1 2 5 2 4 1 3 6
л е з я м ч а р н о а і б х л й л и б і т о и р д ь
6 команда «Квіточка». Розшифрувати анаграми і записати на пелюстках квітки.
люЗем ситькра цесон, а динулю - цяпра.
(Землю красить сонце, а людину - праця.)
4. а) Розшифрувати заголовок наступного оповідання.
б) Читання оповідання під магнітофонний запис з приглушенням звуку.
в) Тест
а) Ярослава б) Ясочка в) Яринка
а) До школи б) у дитячий садок в) у парк
а) у прямому б) у переносному
а) любити природу б) бути чемною в) не бути ледачою
а) так б) ні
Перевірка (в, а, б, в, а).
V. Підсумок уроку.
На дошці написані назви оповідань В. Сухомлинського, які діти вже читали.
«Соловей і Жук»
«По волосинці»
«Як Наталя у Лисиці хитринку купила»
«Горбатенька дівчинка»
«Осінні дарунки»
«П’ять дубків»
«Моя мама пахне хлібом»
«Ледача подушка»
«Покинуте кошеня»
«Сьома дочка»
«Дідова колиска»
(Усні індивідуальні відповіді та в групах на вирізаних долоньках на пальчиках діти записують короткі відповіді)