Тема: Правопис не з дієсловами
Мета:повторити правила написання не з дієсловами, вчити застосовувати правила написання дієслів із часткою не; розвивати логічне мислення; удосконалювати культуру мовлення; виховувати пошану до скарбниці усної народної творчості.
Обладнання:підручник, дидактичний матеріал, технічні засоби.
Хід уроку
І.Актуалізація опорних знань учнів
ІІ.Повідомлення теми та мети уроку
Слово учителя
Сьогоднішній урок я хочу почати словами, які записані на дошці: Ой, яка чудова українська мова!
Де береться все це, звідкіля і як…
Ми будемо працювати у групах. За правильні відповіді будете отримувати веселі смайлики. Клас поділений на три групи. По одному учню з кожної групи працюють біля дошки. 1 група Визначити розряди прикметників: запашна квітка молочний шлях гарний настрій обідній стіл журавлиний ключ лисяча нора заяча душа
2 учень
Утворити словосполучення, додавши до іменників прикметник. день вчинок погляд тюль настрій слова птах
3 учень
Розібрати слова за будовою.
вивчений
створений
орлиний
товаришева
історичний
вибраний
Завдання для кожної групи:
1.Утворити прикметники за допомогою суфіксів. Кожне слово оцінюється по 1 балу, кількість балів записати в опорні конспекти.
І група
За допомогою суф. – ськ-, - зьк -, - цьк –
Париж
юнак
Буг
чумак
ткач
товариш
читач
кінець
зустріч
2 група
За допомогою суф. – ов -, -ев -, - єв –
слово
дощ
суть
ясен
скрипаль
насіння
життя
яблуня
сіяч
3 група
За допомогою суф. – уват - ,- юват - , - оват –
гіркий
старий
зручний
широкий
відомий
тяжкий
мудрий
рідкий
злодій
2.Бліц – опитування (групи задають запитання одна одній).
3. Записати речення, розкриваючи дужки.
(Не)доженеш.. і конем, що запізнено одним днем. (Не)родись б…агатий, а родись щас…ливий. Що написано на роду, того (не)об…деш і на л…оду. Чужого (не)віз…ми, своє (не)пропусти. Слово – не горобець…, вил…тить – (не)…піймаєш.. .
Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу.
Вправа 392 (усно).
Опрацювання матеріалу таблиці.
Запитання для груп.
1 група – коли пишемо не – з прикметниками окремо?
2 група – коли пишемо не – з прикметниками разом?
3 група – навести приклади, коли прикметники пишуться разом, а коли окремо ?
4. Творчий диктант.
Запишіть слова з не їх тлумаченням або синонімічні.
. Без потреби не заходити (не турбувати).
Його не турбує (не обходить).
Справа не посувається (не рушає з місця).
Недоглядіти (недобачати).
Не завадить (не зашкодить).
Виріс малий (на зріст не вдався).
5.До поданих слів дібрати синоніми. З виділеними словами скласти речення, де б ці слова в одному випадку писалися разом, а іншому – окремо.
Ненавидіти, неволити, неславити, незчутися, непокоїти, нехтувати, нездужати.
6.На партах лежать карточки різного кольору – три протиставлення. Потрібно їх зібрати так, щоб вийшло протиставлення.
І група – Не вітряна, а затишна погода.
2 група – Не яскраві, а темні.
3 група – не легку, а складну.
6. Дібрати слова із довідки (завдання в опорних конспектах).
1. …на розум. 2. …проби. 3.Хома … . 4. Глянути … оком. 5. … голосом. 6. Побила лиха та … година. 7. … сила поплутала.
Довідка. Не/високої, не /людським не, не /багатий, не /чиста, не/ вірний, не /добрим, не/ щаслива.
ІІІ.Підсумок уроку
IV. Домашнє завдання
Згадати та записати віршовані рядки, загадки, прислів‘я, у яких вживається не з дієсловами.
1