Конспект уроку+презентація 8 клас "Сприйняття світла, кольору, простору."

Про матеріал
Цей урок розвиває в учнів творчу активність, логічне мислення, пізнавальні інтереси учнів (самостійно працювати з додатковою літературою, прилучати необхідну інформацію); формувати в учнів уміння працювати з опорно-інформаційними схемами, таблицями, малюнками, виділяти головне, пояснювати їх зміст на основі біологічних закономірностей; навчитись робити висновки.
Зміст архіву
Перегляд файлу

Тема.  Сприйняття світла, кольору, простору .

Мета :

  •  навчальна: дати загальне уявлення про сприйняття кольору, світла, простору. спираючись на вже наявні знання про анатомічну структуру ока, висвітлити докладніше особливості його функціонування.
  • виховна: продовжувати виховувати в учнів бережливе ставлення до власного організму, розвивати вміння працювати самостійно та використовувати різні джерела інформації, сприяти формуванню етичних взаємовідносин у колективі; виховувати в учнів уміння слухати, культуру мови та спілкування.
  • розвиваюча: продовжувати розвивати в учнів творчу активність, логічне мислення, пізнавальні інтереси учнів (самостійно працювати з додатковою літературою, прилучати необхідну інформацію); формувати в учнів уміння працювати з опорно-інформаційними схемами, таблицями, малюнками, виділяти головне, пояснювати їх зміст на основі біологічних закономірностей; навчитись робити висновки.

 

Тип уроку : комбінований .

Обладнання : таблиця зі схемою будови сітківки; електронні зображення паличок і колбочок; картка для де­монстрації сліпої плями ока, підручник , зошити для лабораторних робіт , фарби , олівці, кольорові кружечки, ліхтарик , мультимедійні засоби.

                                     Девіз уроку: «Радість бачити і розуміти

є найкращий  дарунок природи»

                                                                                                   А. Ейнштейн

 

Хід уроку

І. Привітання .

   Доброго всім дня  ! На вулиці вже настала весна , ви всі ще під враженнями свята 8 Березня , у вас гарний настрій . Тож я бажаю вам  , щоб він залишився таким у вас до кінця уроку . Тому за кожну правильну відповідь ви будете одержувати «Смайлики» .

ІІ . Актуалізація опорних знань .

Виконується у вигляді прийому «Так» і «Ні» , тестування , «німий малюнок».

І. Сигнальні картки «Так» і «Ні» .

1. Існує п’ять основних сенсорних систем.      (Так)

2. Найінформативнішою сенсорною системою є смакова сенсорна система.    (Ні)

3. Периферичним сприймаючим органом зорової сенсорної системи є нерв.    (Ні)

4. Периферичним сприймаючим органом зорової сенсорної системи є око.    (Так)                        

5. Найщільнішою оболонкою ока є склера.   (Так)                                      

6. Рогівка-це передня частина судинної оболонки.      (Ні)

7. Рогівка-це передня частина білкової оболонки.           (Так)                                                        

8. Чітке зображення близько розташованих предметів забезпечується великою кривизною кришталика.               (Так)

9. Кришталик-непрозора, малоеластична лінза.            (Ні)                                                 

10.Будь-яка сенсорна система складається з трьох основних частин.(Так)

 

ІІ. Тестування .           2 правильні відповіді – 1 смайлик .

  1. Спеціальні чутливі клітини, що сприймають та переробляють різні види  енергії:

 а) аналізатори      б)  сприймачі      

 в)  палички           г) рецептори

2.    Зорові рецептори розташовуються в:

а) сітківці                                             б) кришталику

в) склоподібному тілі                         г) судинній оболонці

3.   Аналіз світлових подразнень відбувається в частині кори великих півкуль:

   а) лобової                                       б) тім'яної

   в) скроневої                                    г) потиличної

4.  Колір очей людини визначається пігментацією:

         а) сітківки                                   б) кришталика

         в) райдужної оболонки              г) білкової оболонки

5.  Провідникова частина зорового аналізатора :

       а) сітківка                                      б) зіниця

       в) зоровий нерв                             г) зорова зона кори головного мозку

6.  В органі зору за зіницею розташовується:

       а) судинна оболонка                       б) склоподібне тіло

       в) кришталик                                   г) сітківка

 

ІІІ. Німий малюнок .

                      

 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності .

В деякому царстві в деякому государстві жив-був Іван Дурак.  Одного разу пішов він на риболовлю. Вода в річці була чиста-пречиста. Дно видно, як на долоні. Недалеко від берега лежав величезний сом і рухав величезними вусищами. «Ну й пощастило! Риби надовго вистачить.» - подумав Іван. Вийняв він свій тризубець і.. .мимо!А сом тільки вусом повів і сказав: «Не даремно тебе називають Іваном Дураком. До школи ти не ходив, фізику не вчив, і про явище не чув.»  Сом махнув хвостом і поплив, а Іван задумався: «Про яке фізичне явище сказав сом?»

 Це явище з точки зору фізики  ви можете пояснити . Які ж біологічні основи сприйняття світла?

 

Прийом «Банк  ідей».

Запишимо ваші припущення на листочках  і  закинемо їх у скриньку , а в кінці уроку перевіримо чи вони правдиві .

 

ІV. Повідомлення теми і мети уроку .

 Записи у зошитах .

Очікування учнів .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Вивчення нового матеріалу .

Поділ на групи.

Жеребкування за допомогою кольорових кружечків : «Червоні» , «Зелені» , «Сині» .

Завдання групам :

І.  «Червоні» .

  Що таке жовта пляма , де вона розташована та її функції ?

 ІІ . «Зелені» .

  Що таке сліпа пляма , де вона розташована та її функції ?

ІІІ . «Сині» .

   Визначити типи паличок і колбочок , їх місце розташування на сітківці та кількість .

Презентації І і ІІ груп  з обговоренням .

Розповідь вчителя з елементами бесіди «Утворення зображення на сітківці»

Сприйняття світла

Демонстрація відео .

Хід променів світла через оптичний апарат: спочатку світло проходить через рогівку, рідину передньої камери, зіницю, кришталик, склоподібне тіло й, на­решті, потрапляє на сітківку. У випадках, коли промені світла, пройшовши че­рез оптичні середовища ока, фокусуються не на сітківці, виникають аномалії зору: якщо попереду неї — короткозорість, якщо позаду — далекозорість. Для вирівнювання короткозорості використовують двояковгнуті, а далекозорості — двоякоопуклі лінзи окулярів.

У разі потрапляння світла на фоторецептори (колбочки й палички) в них виникають складні фотохімічні, електричні, йонні та ферментативні процеси, які зумовлюють нервове збудження — сигнал. Він надходить по зоровому нерву до підкіркових (чотиригорбкове тіло зорового горбу) центрів зору, потім спря­мовується в кору потиличних долей мозку, де сприймається у вигляді зорового відчуття.

 

Дослід «Реакція зіниць на світло»

Виявляємо реакцію зіниці за допомогою ліхтарика .

Висновки учнів.

 

Проблемне запитання :

Що дозволяє завжди фокусувати зображення на сітківці ?

 

Припущення учнів та підведення до правильної відповіді вчителем .

 

Дослід Маріотта  «Виявлення сліпої плями».

 

Виконання лабораторної роботи згідно інструкції у лабораторному зошиті .

Сприйняття кольору .

 Ми вже з’ясували що світлочутлива частина ока – сітківка утворена із

паличок і колбочок . Які ж типи паличок і колбочок бувають  , їх місце розташування на сітківці та кількість , розповість нам ІІІ група .

Презентація ІІІ групи з обговоренням .

Колірний зір крім естетичного задоволення, радості, яку відчуваємо при спогляданні кольорової гами, має велике практичне значення: він поліпшує видимість предметів і забезпечує додаткову інформацію про них. Сприйняття кольору забезпечується колбочками. У сутінках, коли функціонують тільки палички, кольори не розрізняються. Існує сім видів колбочок, що реагують на промені різної довжини і викликають відчуття різних кольорів. В аналізі кольору беруть участь не тільки рецептори ока, але й центральна нервова система.

Фізхвилинка для очей

Електронна фізхвилинка .

 

Прийом «Емоційне сприйняття кольору»

 

На аркушах А-4 зафарбувати чотири квадратики різними кольорами , які ми відчуваємо при асоціації з порами року :

 

І.  «Червоні» .

 «Весна» .

 

ІІ . «Зелені» .

« Осінь» .

 

ІІІ . «Сині» .

«Зима» .

 

ІV. Вчитель .

 

«Літо» .

 

Презентації малюнків .

Розповідь вчителя про Дальтонізм .

Сприйняття простору .

Розповідь вчителя.

Бінокулярний зір і його значення. Око здатне сприймати розмір, форму, об'єм предмета, малюнок, колір, яскравість, рух, розташування в просторі й відстань. Велике значення при цьому має зір двома очима, або бінокулярний зір. Стереоскопія, або здатність бачити предмет рельєфним, об'ємним, заснована на неоднаковому сприйнятті предмета лівим і правим оком. Ліве око бачить більше з лівого боку предмета, праве — з правого. Це можна довести, зробивши знімок предмета спочатку з положення лівого ока, а потім — правого. Знімки будуть відрізнятися. Якщо промені, що йдуть від обох знімків, сполучити за допомогою спеціальних лінз, як це робиться в стереоскопі, то виходить рельєфне зображення предмета.

Дослід «Дірка в долоні»

 

Піддослідні згортають зошит у трубку діаметром 3 см і підносять до правого ока , ліве заплющене . Біля нижнього кінця трубки прикладається поруч долоня (отвір не перекривати) . Розплющивши ліве око , можна побачити дірку в долоні .

 

Пояснення : проекція зображення іде в одну зону кори .

 

Розповідь вчителя.

Гострота та поле зору .

   Гостротою зору називають здатність ока бачити роздільно дві точки. Якщо розглядати з великої відстані ілюміновану електричними лампо­чками споруду, вона здається прикрашеною світляними лініями. При наближенні замість суцільних ліній стають видними окремі лампочки. Чим це можна пояснити? Якщо промені, що падають на сітківку, збуджують суцільний ряд колбочок, то око бачить лінію. Якщо ж при цьому збуджуються колбочки, що стоять через одну, то око бачить окремі точки.

Гостроту зору визначають за спеціальними таблицями, на яких зображено 12 рядів літер. Весь простір, який бачить око при нерухомо спрямованому вперед погляді, називають полем зору.

 

Зорові ілюзії .

 

Усім добре відомий вислів : « Краще один раз побачити , ніж сто раз почути». Але не завжди він правдивий . Розглянемо малюнки .

 

Презентація зорових ілюзій .

 

VІ. Закріплення вивченого матеріалу .

Зараз ми повернемося до «Банку ідей» і перевіримо всі ваші припущення щодо біологічної природи зору .

 

Прийом «Закінчіть речення»

 

1.Спеціальні чутливі утворення ,  які перетворюють різні види енергії подразнень на нервовий імпульс – це …………(рецептори).

2.Двоопукла еластична прозора лінза …………(кришталик) .

3.Світлочутливі клітини називаються....(фоторецептори:палички та колбочки)

4.Місце, де зоровий нерв виходить із сітківки, позбавлене фоторецепторів, не сприймає світла, називається………….(сліпою плямою).

5.розлад колірного зору називають ………..(дальтонізм).

6.Який у людини зір ?.......................(бінокулярний) .

7.Місце в центрі сітківки , де містяться переважно колбочки …(жовта пляма)

8. Існує три види колбочок, які розрізняють кольори …(червоний, зелений,синій).

 

VІІ . Підсумки уроку .

Оцінювання .

Лідери груп підраховують смайлики учнів і на звітних листках виставляють оцінки .

Звершення очікувань учнів на уроці.

Учні підходять до до зображення берегів і переміщають стікери з Берега очікувань на Берег звершень .

 

VІІІ . Домашнє завдання .

  1.                          Вивчити §       .
  2.                          Підготувати повідомлення на «Порушення зору» .
  3.                          Питання для роздумів : «Чому учасникам арктичної експедиції або альпіністам, які піднімаються високо в гори, рекомендують носити темні окуляри?»
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Тести 1.Спеціальні чутливі клітини, що сприймають та переробляють різні види енергії: а) аналізатори ; б) сприймачі ; в) палички ; г) рецептори. 2. Зорові рецептори розташовуються в: а) сітківці; б) кришталику; в) склоподібному тілі; г) судинній оболонці. 3. Аналіз світлових подразнень відбувається в частині кори великих півкуль: а) лобової ; б) тім'яної; в) скроневої ; г) потиличної. 4. Колір очей людини визначається пігментацією: а) сітківки; б) кришталика; в) райдужної оболонки; г) білкової оболонки. 5. Провідникова частина зорового аналізатора : а) сітківка; б) зіниця; в) зоровий нерв ; г) зорова зона кори мозку. 6. В органі зору за зіницею розташовується: а) судинна оболонка; б) склоподібне тіло; в) кришталик; г) сітківка. Відповідь : 1- г ; 2- а ; 3- г ; 4- в ; 5- в ; 6- в .

Номер слайду 4

Будова ока 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Номер слайду 5

Будова сітківки 1 2 3 4 5 6

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Сприйняття світла

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Сприйняття кольору

Номер слайду 15

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Левкова Лариса Валентинівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
17 червня 2019
Переглядів
8755
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку