Розробка уроку з геометрії 9 клас на тему: "Додавання векторів"
Комплект: презентація і конспект уроку.
Тема: Додавання векторів
Мета: вдосконалити та доповнити знання учнів про вектор; ввести поняття суми двох векторів, розглянути закони додавання векторів, навчити будувати суму двох даних векторів, використовуючи правило трикутника і паралелограма; розвивати логічне мислення, вміння переносити знання в нестандартні ситуації; виховувати культуру математичного запису, охайність математичних побудов.
Тема. Додавання векторів
Мета: вдосконалити та доповнити знання учнів про вектор; ввести поняття суми двох векторів, розглянути закони додавання векторів, навчити будувати суму двох даних векторів, використовуючи правило трикутника і паралелограма; розвивати логічне мислення, вміння переносити знання в нестандартні ситуації; виховувати культуру математичного запису, охайність математичних побудов.
Обладнання: конспект уроку, презентація до уроку, підручник геометрія 9 клас, А.П.Єршова, В.В.Голобородько, О.Ф.Крижановський, С.В.Єршов.
Тип уроку: комбінований.
Вимоги до рівня підготовки учнів: описують алгоритм додавання векторів, відкладають вектор, що дорівнює сумі векторів; формулюють властивості суми векторів; застосовують вивчені властивості й означення до розв’язування задач.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Відмітити відсутніх в класі. Перевірити підготовку учнів до уроку (наявність робочого зошита, щоденника, олівця, лінійки).
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Учні-контролери перевіряють перевіряють виконане домашнє завдання за готовими розв’язками.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа: «Морський бій»
а) вектор – це напрямлений відрізок;
б) вектор – це відрізок, що має координати;
в) вектор – це пряма, що має напрям.
а) вектор, абсолютна величина якого не існує;
б) вектор, у якого початок співпадає з його кінцем;
в) вектор, що не має ні початку, ні кінця.
а) якщо вони не лежать на одній прямій;
б) якщо вони лежать на одній прямій або паралельних прямих;
в) якщо вони не паралельні одній прямій.
а) якщо вони співнапрямлені;
б) якщо вони мають рівні довжини;
в) якщо вони співнапрямлені і мають рівні довжини.
а) колінеарні;
б) рівні;
в) протилежні.
а) рівні;
б) мають одинакові довжини;
в) співнапрямлені.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
а |
Н |
Ф |
Ш |
С |
Я |
Е |
б |
В |
А |
П |
Ю |
Г |
М |
в |
Д |
Б |
У |
Р |
Ю |
Х |
Практична вправа: Двоє учнів виконують завдання на дошці, інші у зошит.
Координати вектора Координати вектора
Довжину векторів Довжину векторів
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Постановка завдань, мети уроку.
Всі ми знаємо байку І.А.Крилова: «Лебідь, Щука і Рак». На вашу думку чому вони так і не змогли потягнути того возика?
Відповідь на це запитання ми можемо знайти у фізиці та геометрії.
Дивлячись на цей малюнок я думаю ви змогли впізнати тільки нове для себе поняття «вектор», а от що з ним робили, я думаю ви не здогадуєтесь.
Сьогодні на уроці ми доповнимо наші знання про вектор і розглянемо як можна додавати вектори, з’ясуємо, що є сумою векторів. Навчимося будувати суму векторів та знаходити координати суми векторів.
V. Пояснення нового матеріалу.
Означення. Сумою векторів і називається вектор з координатами , .
А зараз, розглянемо додавання векторів з фізичної точки зору.
Нехай матеріальна точка перемістилась з точки A в точку B, а потім з точки B в точку C. У результаті цих двох переміщень матеріальна точка перемістилась з |
|
точки A в точку C.
Оскільки переміщення з точки A в точку C складається з переміщення з A в B і переміщення з B в C, тобто вектор природно називати сумою векторів і :
Правило додавання векторів (правило трикутника):
Нехай і – два вектори. Позначимо довільну точку і відкладемо від цієї точки вектор . Потім від точки відкладемо вектор . Вектор називають сумою векторів і .
|
|
|
Алгоритм побудови суми векторів за правилом трикутника:
За правилом трикутника можна додавати вектори не користуючись малюнком. Наприклад: , .
Колінеарні вектори також додаються за цим правилом:
|
|
Основні властивості додавання векторів:
Правило додавання векторів (правило паралелограма):
Алгоритм побудови суми векторів за правилом паралелограма:
VІ. Закріплення вивченого.
Завдання 1. Побудуйте суму векторів за правилами трикутника і паралелограма та за допомогою координат.
Завдання 2. № 500 (б, в) з підручника ст.. 160.
Завдання 3. №503 (а, б) з підручника ст.. 160.
Завдання 4. (узагальнення)
VІІ. Підбиття підсумків.
Рефлексія «Світлофор»
VІІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати: § 15, п. 15.1 (стор. 154-156)
Виконати: № 489 (а), 502 (а), 504 (а, б)