Під час уроку учні поглиблюють свої знання про дзвінкі та глухі приголосні звуки, тренуються у правильній вимові дзвінких та глухих приголосних звуків, спостерігають залежність лексичного значення слів від зміни звуків.
Урок української мови у 3 класі
Тема. Вимова і правопис слів із дзвінкими та глухими приголосними звуками.
Мета. Поглибити знання учнів про дзвінкі та глухі приголосні звуки, тренувати у правильній вимові дзвінких та глухих приголосних звуків, показати залежність лексичного значення слів від зміни звуків; розвивати орфоепічну чіткість, фонематичний слух, мовлення, збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: сигнальні картки, музичний супровід фізкультхвилинки, матеріали презентації, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організація класу. Створення психологічної атмосфери.
- Доброго дня, діти, мене звуть Катерина Миколаївна. Я проведу у вас урок української мови. Я прийшла до вас з гарним настроєм. І хочу поділитися ним з вами. Подаруйте посмішку нашим гостям, один одному і мені. Дякую. Сподіваюсь, що такий настрій ви збережете до кінця уроку.
Сіли, діти, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
Мова - великий дар. Це найбільше й найдорожче добро в кожного народу. Це жива схованка людського духу, його багата скарбниця. У неї народ складає і своє давнє життя, і свої мрії, розум, досвід, почуття.
А хто ж це – народ? Це – ми з вами. І від кожного з нас залежить, чи житиме наша мова – одна з найспівучіших мов у світі.
І нехай наш урок стане ще однією сходинкою у вивченні рідної мови.
А девізом уроку будуть слова українського письменника Володимира Сосюри:
О мово вкраїнська! Хто любить її,
Той любить мою Україну.
ІІ. Актуалізація набутих знань.
- Я пропоную зараз відкрити свої зошити і записати дату сьогоднішнього уроку.
Почнемо без зупинки
З каліграфічної хвилинки
1. Каліграфічна хвилинка
Мм мо ов ри ск арб скарб
«Мова – коштовний скарб народу».
Доберіть спільнокореневі слова до слова «мова». Запишіть, позначте корінь.
2. Бесіда
- Скільки голосних звуків в українській мові? (6)
- А які ще є звуки в українській мові, крім голосних? (Приголосні)
- На які групи поділяються приголосні звуки? (Тверді та м`які, дзвінкі та глухі)
- Зробіть звуковий аналіз слова «скарб»
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку
Нас сьогодні цікавить група дзвінких і глухих звуків. Бо тема нашого уроку «Вимова та правопис слів із дзвінкими та глухими приголосними звуками». Для вас ця тема не нова. Із дзвінкими та глухими приголосними ви познайомилися ще у 2 класі. Сьогодні на уроці ми будемо тренуватися у правильній вимові дзвінких та глухих приголосних та позначенні їх на письмі.
ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
Зверніть увагу на екран. Давайте вимовимо звуки, позначені червоним кольором. При їх вимові ми чуємо голос і шум. Це – приголосні дзвінкі звуки.
Тепер вимовимо звуки ,позначені зеленим кольором. При вимові цих звуків що ви чули? (Тільки шум). Отже, звуки, які вимовляються тільки з шумом, називаються приголосними глухими.
Зверніть увагу на дзвінкі приголосні, що не мають пари.
Який глухий приголосний не має пари?[ф]
Подивіться уважно, яких приголосних звуків більше: дзвінких чи глухих?(Дзвінких)
І в словах дзвінкі приголосні звуки зустрічаються частіше. Цим і пояснюється милозвучність і краса української мови.
За вправою 149 с.67 попрацюємо із парами слів:
3. Фізхвилинка для очей
4. Робота з сигнальними картками. Гра «Зворотній зв’язок».
У кожної дитини на парті по 2 смужечки: червона та зелена. Вчитель називає слова. Якщо перший звук у слові – дзвінкий приголосний, діти мають показати червону смужку, якщо глухий – зелену.
Дзвін, ґанок, каток, сиджу, розум, цвіт, шишка, іграшка.
(Перша пара речень опрацьовується колективно. Наступні пари – самостійно за варіантами.)
Учитель читає речення, не називаючи останній звук останнього слова, а діти хором називають його.
- Чи змінилося значення слів? Поясніть. Як треба вимовляти дзвінкі приголосні звуки, щоб не змінювалося значення слова?
Виріс в лісі білий гри… .
Петро хворий на гри… .
І-варіант
За вікном сильна …лива.
У саду дозріла …лива.
ІІ - варіант
На землі пухнастий сні….
Чуємо дитячий смі…
ПЕРЕВІРКА: назви букви, що вставили. Який звук вони позначають. Як змінилося значення слів?
V. Узагальнення й систематизація набутих знань
Завдання: з’єднай початок та кінець прислів’їв стрілочками, знайди слова, в яких всі приголосні дзвінкі. Поясни значення прислів’їв.
Казка вчить, як на світі жить.
Книжку прочитав і розумним став.
Пташка красна пір’ям, а людина знанням.
2. Творче завдання.
VІ. Домашнє завдання
Відшукати і записати 3 прислів’я про мову. Підкреслити у словах дзвінкі приголосні однією рискою, а глухі – двома.
VІІ. Підсумок уроку Стратегія «Мікрофон»
- Як називаються звуки, які вимовляються без голосу, тільки з шумом?
(Глухі). Наведіть приклади.
- Якщо чуємо і голос і шум, то такі звуки називаються {Дзвінкі). Наведіть приклади.
- А як ви думаєте чому українська мова така мелодійна та дзвінкоголоса? (Більш дзвінких приголосних звуків).
Ви сьогодні багато працювали. Чому ви навчились і що нового дізнались, розкажіть.
Свої відповіді починайте зі слів:
Я навчився…
Я запам’ятав…
Я зрозумів…
А завершити наш урок я хочу такими словами:
Мова — краса спілкування,
Мова — як сонце ясне,
Мова — то предків надбання,
Мова — багатство моє.