Під час уроку учні знайомляться з написанням слів з префіксами -роз, -без; збагачується словниковий запас; розвивається літературна вимова, вміння аналізувати.
Тема. Правопис префіксів -роз, -без.
Мета: формувати в учнів вміння писати префікси й прийменники; ознайомити з написанням слів з префіксами -роз, -без; збагачувати словниковий запас; розвивати літературну вимову, вміння аналізувати; виховувати доброзичливість, працелюбність.
Обладнання: мультимедійна дошка, індивідуальні картки
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку
Сьогодні урок у нас незвичайний
До нас завітали гості бажані,
Вони посміхаються щиро до нас
А ми привітаємо дружньо їх враз!
- Сьогодні ми почнемо урок української мові з посмішки. Поверніться один до одного, посміхніться і побажайте один одному успіхів.
Попрацюємо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім третім класі
Діти – просто молодці!
ІІ. Перевірка раніше засвоєних знань.
1. Каліграфічна хвилинка
Зошити свої ми відкриваємо
І під нахилом тримаємо.
Сидимо рівно, не нахиляємось,
А я погляну, як ви стараєтесь.
П п пп пр уп оп пі праця
- Пропишіть за зразком, повторіть вид верхнього з’єднання.
Де щира праця – там густо, а де лінь – там пусто.
- Прочитайте прислів’я. Як ви його розумієте?
- Запишіть це прислів’я, правильно з’єднуючи букви у словах.
- Пригадайте інші прислів’я про працю.
- Знайдіть слово, у якому звуків більше, ніж букв. (Щира)
- Знайдіть слово, у якому букв більше, ніж звуків. (Лінь)
- Знайдіть слово, у якому тільки глухі приголосні. (Пусто)
- Знайдіть слово, у якому тільки дзвінкі приголосні. (Лінь)
2. Вправа «Кубування» (Слайди )
На кожній грані куба висвітлюється запитання, на яке діти повинні дати відповідь.
- Що таке префікс?
- Що таке прийменник?
- Як пишуться префікси зі словами?
- Як пишуться прийменники зі словами?
- Як ви розрізняєте префікси та прийменники?
3 Виконання вправи на розрізнення префіксів і прийменників.
- Зараз ми перевіримо, як ви навчилися відрізняти прийменники від префіксів.
Розкрийте дужки, з’ясувавши де прийменник, а де префікс.
(На)писати (на)папері, (с)писати (з)книжки, (до)писати (до)тексту,
(за)ховати (за)двері.
(Один учень працює біля дошки)
Взаємоперевірка (СЛАЙД)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
1 Вправа «Дешифрувальник»
- Сьогодні ми будемо працювати над темою, яку вам допоможе відгадати вправа «Дешифрувальник».
(Слайд.)
Набравши цифри 6728457 ви розшифруєте слово.
1 2 3 4 5
АБВГ ГДЕ ЄЖЗИ І Ї Й КЛМ
6 7 8 9 10
НОП РСТ УФХ ЦЧШЩ ЬЮЯ
ПРЕФІКС (СЛАЙД)
2. Проблемна ситуація.
Двом учням третього класу треба було написати слова, розкривши дужки.
Одна дитина написала подані слова окремо, а інша-разом. Вони не можуть вирішити, хто з них виконав правильно . Допоможіть їм.
(Слайд)
Розквіт Безболісний Роз квіт Без болісний
Розфарбувати Безкоштовний Роз фарбувати Без коштовний
Розгадати Безмежний Роз гадати Без межний
Рознести Безшумний Роз нести Без шумний
(Кожен доводить свою думку і приходимо до висновку, що ці слова пишуться разом).
- Сьогодні ми зосередимо свою увагу на двох префіксах – роз- і без- і навчимося правильно писати їх. Це дуже важливі префікси. Необхідно знати, як їх писати.
IV.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Спостереження за вимовою і написанням слів з префіксами роз-, без-.
- Прочитайте слова. Зверніть увагу, який кінцевий звук у префіксах вимовляємо.
(СЛАЙД)
Розгадати розквіт
Рознести розфарбувати
Безболісний безкоштовний
Безмежний безшумний
- Який звук вимовляється в префіксах роз-, без- перед дзвінкими приголосними? Перед глухими?
- Зверніть увагу, яка буква пишеться в кінці префіксів –роз, -без.
Зробіть висновок.
У префіксах роз-, без- завжди пишеться буква «з»
2. Ознайомлення та заучування правила ( С. 104)
У префіксах роз- і без-
Не буває букви «с».
Букву «з» завжди пиши:
Безкоштовний, розкажи.
3. Фізкультхвилинка
Що ж , мабуть, прийшла пора
Всім нам відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
Усіх запросити.
V. Узагальнення та систематизація знань.
1.Тренувальні вправи.
Вправа 256.
2. Гра «Я – тобі, ти – мені».
Вчитель називає слово, а діти придумують слово з префіксом роз-, без-.
Слово називає той, хто отримав у руки м’яч.
Малювати, мити, писати, плести, горнути, шум, око, вода, хмара, барви.
Підсумок. Які префікси допомогли вам під час гри? Як вони пишуться?
2. Самостійна диференційна робота за картками.
Бескрайній, беззвучний, роздати, росфарбувати, росв’язати, безшумний, безкрайній, безнадійний.
1 група. Виписати слова, в яких знайшли помилку. Довести правильність свого вибору.
2 група. Скласти речення із словами, які написані правильно.
3 група. Придумати і записати слова з префіксами роз-, без-.
Перевірка
VII. Домашнє завдання.
С.104 вивчити правило,с.105 впр.258
VI. Підсумок уроку.
Технологія «Мікрофон».
Давайте підсумуємо над чим ми працювали?
-Що ви сьогодні вивчили?
-Ви справді були молодці! Діло майстра величає. (Слайд)