Конспект уроку природознавства у 3 класі на тему: "Кругообіг води в природі"

Про матеріал
Матеріали призначені для вчителів початкової школи, викладачів природознавства.
Перегляд файлу

                        Урок природознавства в 2 класі

Тема: Кругообіг води в природі

Мета: поглибити знання учнів про властивості води,про три стани води , познайомити з кругообігом води в природі, розвивати логічне мислення, спостережливість, вчити міркувати на запропоновану тему, самостійно робити висновки, вдосконалювати навички роботи в парах та групах, з додатковою літературою, виховувати любов до природи, бережне відношення до неї.

Обладнання: відео презентація, схема кругообігу води в природі, предметні малюнки, ілюстрації.

                                          Хід уроку

І Організаційний момент

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок,

Будем гарно  працювати,

Щоб усе на світі  знати.

- А щоб гарно працювати, треба мати хороший настрій.

                           Я всміхаюсь сонечку:

Здрастуй золоте!

Я всміхаюсь квіточці –

Хай вона цвіте!

Я всміхаюсь дощику:

Лийся, мов з відра!

Друзям усміхаюся, зичу їм добра!

ІІ Фенологічні спостереження

Рубрика «Наші синоптики повідомляють».

Сьогодні добре знають люди,

яка погода завтра буде,

бо теле- й радіопрогноз

підкаже – спека чи мороз.

 

-Як ми можемо описати сьогоднішній день?

ІІІ Актуалізація опорних знань.

Метод «Мозковий штурм».

- Що таке явища природи?

-Які зміни в природі можна спостерігати з настанням осені?

- Чому у лісі так тихо?

-Чому осінь називають щедрою?

ІV. Оголошення теми і мети уроку.

Фрагмент мультфільму «Капітошка»

- Діти, хто це потрапив до нашого класу? (Капітошка).

- А насправді це що? (Краплинка води).

- Про що йтиме мова на сьогоднішньому уроці? (Відповіді дітей).

Вправа «Очікування»

-Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Дійсно, ми поговоримо про воду.

- Як ви вважаєте, чи все ми знаємо про воду?

- Навіщо нам щось знати про неї?

Сьогодні ми спробуємо відповісти на ваші деякі запитання.

Відгадування загадки

 Я і хмара, і туман, струмок, і океан,

І літаю, і біжу, і скляною бути можу! (Вода)

  

     Запитання від Капітошки:

   -  Чи замислювалися ви над тим, чому в народі говорять: « Хліб – батько,     вода – мати.», « Будь здоровий, як вода!»?

 

    - Так, дійсно, вода - колиска життя на землі, безцінний дар природи. Де немає води, там немає життя. А ще вода - чарівниця. Вона може змінюватися з одного стану в інший. Не вірите, тоді спробуйте її розпізнати.

   Відгадування  загадок.

     -  Намистиночки нові

        Ніч згубила у траві.

        Вранці сонечко устало –

       Намистинки підібрало. (Роса)

 

  • Сама вода і по воді плаває. ( Лід, крига)
  • Пухнаста вата пливе крилата.

Чим вата нижче, тим дощик ближче. (Хмари)

 

  • Із-під гірки, з-під крутої

Прокрадається норою.

Та й до моря утіка

Через лози по ярках.(Джерело)

 

  • Я падаю на ваші хати.

Я білий-білий, волохатий.

Я прилипаю вам до ніг

І називаюсь просто…(сніг).

 

  • Сидить дід за подушками

І стріляє галушками.(Град)

Сивий дід біля воріт

Усім очі заволік.

(Туман)

-Отже, вода-це град і сніг, туман і роса, іній та лід.

 

Вправа «Асоціативний кущ»

-Діти, з чим у вас асоціюється слово вода?

- Сьогодні  на уроці ми продовжимо вивчати найдивовижнішу і найпоширенішу речовину на Землі. Дізнаємося про її властивості..Також сьогодні на уроці ми повинні з’ясувати, чому іде дощ, куди дівається вода, яка випала з хмари і чи можливо, що хмари «закінчаться» і перестане іти дощ.

V. Вивчення нового матеріалу

- Подивіться на глобус –модель нашої планети, який колір  переважає? Чому? А ось фото Землі з космосу.(фото Землі з космосу, про кількість води, про солону і прісну воду).  Хоча на фото видно,що води на планеті багато, але вона не придатна для пиття. Прісної води дуже мало, лише 1 %.

-А де ще в природі є вода? Робота з ілюстраціями.

-Народна мудрість говорить: «Вода – джерело життя».

Є вода – ростуть рослини:

Ліс, сади, рясні поля.

Це чудово для людини,

І радіє вся Земля.

Плавають в водичці діти,

Риби у воді живуть.

Розквітають в лузі квіти,

І рясні дощі ідуть.

Вправа «Продовж фразу»: Вода потрібна для того,щоб…

-А зараз цікава інформація від наших дослідників.

Рубрика «Наші дослідники повідомляють».

1. В тлумачному словнику:
Вода — прозора, безбарвна рідина, яка знаходиться в ріках, озерах, морях, океанах, і в чистому вигляді не має запаху та смаку.

2. З дитячої енциклопедії: Вода – найважливіша на нашій планеті рідина. Вода – це океани, моря, річки, озера, ставки, струмки, болота, снігові шапки гір, підземні води, хмари. Уся вода, що знаходиться у рідкому, твердому і газоподібному стані, утворює водну оболонку Землі. Без неї не можливе життя ні рослин, ні тварин, ні людини.

 Бесіда про найбільші водойми України та рідного краю .

Практична годинка « Диво – вода». Робота в групах.

Учні у трьох групах проводять досліди, які доводять властивості води-рідини.

Перша група доводить, що вода – текуча;

 Друга  група, що вода безбарвна, без запаху і смаку

 Третя група, що вода прозора. Висновок.

 

- Щойно своїми відповідями  ви довели, що життя на планеті без води   не -           можливе. А як наша земля отримує цю життєдайну воду? (під час дощу).  А  звідки йде дощ? (з хмари)

- Отже, дощі, які випадають з хмар, напувають нашу землю. А уявіть собі, що    з усіх хмар зійдуть дощі, хмари розтануть, їх не буде, звідки ж тоді все живе отримуватиме воду? Чи може таке статись? (висновки  дітей щодо можливості зникнення хмар)

- Для того, щоб дати відповідь на це  питання, чи можуть колись зникнути          хмари, нам треба знати, як вони утворюються, з’ясувати, що таке хмари.

 

- А що станеться з  дошкою, коли її помити?

Висновок:  вода при нагріванні випаровується.

При охолодженні-перетворюється на лід. А коли лід розмерзається, він знову перетворюється на воду.

, з’ясувати, що таке хмари

2. Робота з підручником.

3. Метод «Прес».

- Як відбувається випаровування?

- Як утворюються хмари? 

- Чому з хмари іде дощ? (Конденсація)

- А чому взимку іде сніг, а не дощ?

       Фіхвилинка

 

4. Розповідь вчителя про кругообіг води в природі. (За малюнком)

- Повернувшись на землю у вигляді опадів, вода збігає… . Шлях води в природі є безперервним і називається КРУГООБІГОМ ВОДИ В ПРИРОДІ. (бесіда про утворення слова кругообіг).

 

VIII .  Закріплення вивченого на уроці.

Демонстрація мультфільму.

1. Робота  біля дошки.

- Скласти ланцюжок зі слів: хмара, пара, дощ, поверхня землі, хмара.

2. Вправа «Конверт проблем». Робота в групах.

- А зараз ми з вами проведемо наукове дослідження. Кожен ряд-команда отримає завдання. Через дві хвилини капітан команди доповідає про результат обговорення проблеми.

Проблеми:

  1.   Чому воду називають вічною мандрівницею?
  2.   Чому рибки у річках ніколи не посміхаються? Чому в них завжди сумні очі? (Бесіда про забруднення річок. Плакат «Не засмічуй водойми»)

3. Пояснити прислів’я «Хліб -  батько, вода - мати». (Бесіда про ставлення українців до води.)

 

 - Вода завжди була символом чистоти й родючості. Люди здавна шанують її.   На знак пошани чоловіки знімали шапки, коли пили воду. А жінки зранку одягали чисте вбрання та йшли за водою. Приносили стільки, щоб вистачило на весь день. Після цього перевдягалися. У робочій одежі жінки виконували господарські роботи.

 

Прислів'я про значення води :

1.  Без води і ні туди, і ні сюди.
2.  Щоб спрагу вгасити, треба води попити.
3.  Без води й каші не звариш.
4.  Куди водиця тече, там травиця росте.

 

 Хвилинка реклами:

Вода – краса всієї природи. Вона жива, біжить, рухається та дає життя і рух усьому, що її оточує. Вода – найцінніший дарунок природи. Справжня природна вода є запорукою нашої сили й енергії (демонструється мінеральна вода).      

  Інформаційна хвилинка «Це цікаво»(Від Капітошки)

 

  • Більшість запасів води на Землі знаходиться в морях і океанах;
  • Прісна вода складає менше 1%;
  • На відміну від інших рідин, вода при охолодженні від +4 до 0С розширюється. Тому лід легший від води і не тоне у ній;
  • Три чверті поверхні Землі вкриті водою. Водяну оболонку Землі називають гідросферою;
  • Усі процеси травлення і засвоєння їжі людиною відбуваються у водному середовищі. Втрата від 10 до 20% води організмом людини може привести до її загибелі;
  • Повне поновлення вод Світового океану відбувається приблизно через 2 700 років;
  • Прісної води на Землі мало. На кожні 100л води припадає менше 2л прісної. З кожним днем чистої води на землі стає все менше. Отже, воду треба…( берегти і економити).

 

  • Турбота про чисту воду на кожен день – одне з перших завдань людства. Існує Закон про охорону навколишнього середовища, в якому значне місце відводиться охороні води.

 

      Поетична хвилинка.

  • Вода – прекрасна рідина,

Життя без неї неможливе.

Без запаху й смаку вона,

Корисна і завжди важлива.

Оазис там, де є вода.

А де нема – пустеля дика.

Там, де волога пропада.

У тім краю біда велика.

З водою квітка зацвіте.

У небі райдуга весела.

Вода – це є саме життя,

Що живить і міста і села.

                    Іван Гувол 

 

IX.  Підсумок уроку.

Прийом «Багата уява»

Уявіть нашу планету без води. Опишіть картини, які ви намалювали в своїй уяві.

 

- Давай, мій юний друже,

 Розправим крила дужі:

 На мить пташками станем,

 З-під хмар на землю глянем –

 Ми вод земних простори

 побачим неозорі.

 

Щодня ви чуєте про них:

Озера, ріки, болота,

Льодовики, ставки й струмочки,

Підземна і морська вода

І та, що з хмари випада:

Це сніг, і град, і теплий дощик.

Одна турбота в них завжди –

Як воду в світі берегти.

    


 Отже, вода три стани має.

В газоподібному - літає:

Ось уяви - із самовара

Гаряча з свистом рветься пара,

Та тільки пару остуди - 

Враз стане краплею води;

 

В рідкому - вже перетікає,

З високих гір мерщій тікає,

Збігає з пагорбів в долини

І до морів широких лине.

 

Коли вода в твердому стані -

Це сніг і лід при замерзанні.

 На полюсах Землі холодних

Лежать запаси снігу й льоду.

 

З роси, з морів, річок і плес

Вода, як перейде у пару, 

Одразу ж лине до небес,

Щоб утворити в небі хмари.

 

І впасти з хмар на ниви

Як сніг, як град, як злива.

Знов перейти у пару

І повернутись в хмару,

 

 І впасти з хмар на ниви

Як сніг, як град, як злива.

Цей шлях, що вона робить,

І зветься кругообіг.

 

Поглянь біжать річки блакитні,

 Довкола них міста і села.

Там, де вода, - живе все й квітне,

А де безводдя - там пустеля.

То ж воду шанувати слід

 Вона собою поїть світ.

 

А ще вам, друзі, радо

Дамо таку пораду:

 Коли не знаєш броду,

То не ходи у воду.

Вмивайтеся частіше –

 І будете чистіші.

Не сипте в річку бруду,

Вам річка вдячна буде.

 

 

Ти вранці личко умиваєш,

У синій хвилі риба грає

Йде дощ і шелестить трава:

-Жива, жива, жива, жива...                      

Запам'ятай же назавжди:

 

2. Вправа «Мікрофон.

- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

- Що нового дізналися?

- Що найбільше сподобалось на уроці?

- Чи можуть колись назавжди зникнути хмари і перестане йти дощ?

 

 


Урок природознавства у 2 класі на тему: «Кругообіг води в природі»

 

 

 

 

Вчитель: Торкотюк Л.П.

 

 

 

2016р.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Медведева Диана
    Дякую!!! Гарна розробка!
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додав(-ла)
Торкотюк Лилия
Додано
11 жовтня 2020
Переглядів
2741
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку