Конспект уроку "Прислівник як частина мови"

Про матеріал
Конспект уроку з української мови для 7 класу "Прислівник як частина мови" розроблено для вивчення новго матеріалу з випереджувальноми завданнями . Використано роботу в групах.
Перегляд файлу

Тема. Прислівник як самостійна частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

Мета: пригадати відоме про прислівник; поглибити  й  засвоїти матеріал про загальне значення цієї частини мови, морфологічні ознаки та синтаксичну роль; розвивати в учнів уміння розпізнавати прислівники в реченні, визначати їх значення та синтаксичну роль, формулювати вміння знаходити прислівники в тексті; удосконалювати    навички охайного й  грамотного  письма,  уміння  висловлюватись (усно й письмово); збагачувати словниковий запас учнів; розвивати творчі здібності, увагу, пам’ять; виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку:   урок  засвоєння  нових   знань

Обладнання: підручник, картки, дидактичний матеріал, епіграф, ребуси.

Хід уроку

I.Емоційна готовність. Передаєм сердечко з побажанням на урок.

II. Актуалізація знань

1.Випереджувальне завдання :

-учні поділені на  «Мовознавців» та «Дослідників»

-«Історія виникнення святкування Міжнародного дня рідної мови»

-походження слова «прислівник», як утворилося слово «прислівник»

-значення , які має прислівник

2. «Подорож в країну Морфологія» (Квиточки одержують від вчителя, на яких є запитання , потрібно озвучити і відповісти на нього)

III. Оголошення теми уроку 

  • Учні розв»язують шараду, в якій захована частина мови, що будемо вивчати.

Знати: про загальне значення прислівника, морфологічні ознаки та синтаксичну роль

Вміти: уміти розпізнавати прислівники в реченні, визначати їх значення та синтаксичну роль, знаходити прислівники в тексті, визначати прислівники і складати з ними речення

ІV.  Визначення мети та очікуваних результатів уроку

А зараз я б хотіла від вас почути, чого ви очікуєте від уроку?

Оголошення епіграфа уроку

                                   Як зірок нема без небозводу

                                   Як блакиті без сонця нема

                                   Так і мови нема без народу

                                    І народу без мови нема

Вправа «Мікрофон»

-Як ви розумієте його?

V. ВИВЧЕННЯ НОВГО МАТЕРІАЛУ

1. Група «Дослідники» Історична довідка

2. Група «Мовознавці» Як утворилося слово «прислівник»

3. Група «Дослідники» Морфологічні ознаки

4. Група «Мовознавці». Синтаксична роль.

       5.Теоретичні відомості

- Робота з підручником- опрацювання теоретичного матеріалу

- Робота з презентацією про прислівник

VI. Практичне виконання вправ

1.Дослідницька цікавинка!

 1. Найбільше в мові прислівників способу дії (як? Яким способом?- добре, пішки), та міри й ступеня(скільки? Якою мірою?-мало, цілком); дії чи іншої ознаки- таких понад 6 тисяч. 2. Прислівників інших розрядів- усього до трьохсот, і їхня кількість майже не збільшується. 3. Найменше в мові прислівників причини та мети дії. Фізкультхвилинка. Встаньте, діти, посміхніться, Вліво, вправо поверніться. Нахиліться, розігніться. Руки вгору піднімайте, Піднімайте, опускайте, Дуже добре, всі сідайте. —Хто уважний із вас? Які прислівники я використала у цій фізкультхвилинці? (вліво, вправо, вгору, дуже, добре)

2 Скринька народної мудрості

 Вписати потрібні за змістом прислівники, поставити до них питання, визначити синтаксичну роль. • Де … слів, там …діла. (багато, мало) • Працюй … –дні пройдуть не … . (ударно, марно) • … слів, а … діла. (багато, мало) • Легкого хліба … нема.( ніде)

   3 . Логічний диктант

 Замінити фразеологізми близькими за значеннями прислівники з довідки.

 1.Опинитися просто неба

2.Як сніг на голову

3.Намокнути до останньої нитки

4. Кинутися з усіх ніг

5.Не мати кінця- краю –

6.Йти, як не своїми ногами

7.Спати без задніх ніг8.жити на широку ногу

Довідка: наскрізь, надворі, багато, поволі, швидко, нескінченно, міцно, раптово.

4 «Фразеологічна робота». (Гра-розминка в парах)

  Кожній парі пропоную картки, в яких ви повинні вписати потрібні за змістом прислівники, пояснити їх значення.

Де …  слів, там …діла. (багато, мало)

Працюй … –дні пройдуть не … . (ударно, марно)

  слів, а    діла.  (багато, мало)

Легкого  хліба    нема.( ніде)

   скрізь,  а   … краще.  (добре,  вдома)

 … дров не припасеш—мерзнутимеш   … .(влітку, взимку)

Як слів …, той розуму  … . (небагато, малувато)

    й кінь  … біжить.  (додому,  жвавіше)

Скупий    платить, а ледачий    робить. (двічі, двічі)

—Молодці, діти. Добре попрацювали.

5.  «Для розумників». (відгадування ребусів)

 

 

1

                                         2.

                            

3.

VІІ. Рефлексія уроку

1. Метод «Незакінчені речення»

Прислівник—це …

Найважливішою морфологічною ознакою прислівника  є…

У реченні вони виступають…

2. Метод «Мікрофон»

Найбільші   труднощі   я  відчув …

Я  зрозумів,  що …

Я  не  вмів,   а  тепер  умію …

Я  не  знав,  а  тепер   знаю …

На  наступних  уроках  мені  хотілося  б  знову …

- Чи сподобалася вам наша подорож?

- А чи виникали труднощі під час уроку?

- На наступних уроках будемо продовжувати вивчати тему «Прислівник».

  Дорогі діти, наш урок успішно завершується. Всі труднощі та перешкоди ми з вами подолали. Сподіваюся, що знання, здобуті під час нашого уроку, будуть міцними. Дозвольте побажати вам  творчої наснаги, бажання відкривати чудові скарбниці рідного слова. Вам вдячна учні за увагу, за вашу щирість, доброту,

 Я зичу вам умінь, наснаги, знання хапайте на льоту,

 Бажаю щастя всім без краю, й сердечним бути повсякчас.

 Дякую всім за роботу на уроці, за те, що були старанними і щирими, бажаю успіхів.

ОЦІНЮВАННЯ

VІІІ. Домашнє завдання

- опрацювати п. 18, стор. 74-75(теоретичній матеріал)

-скласти лінгвістичну казку про прислівник

Урок закінчено.

docx
Додано
17 квітня 2023
Переглядів
431
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку