Кучмук Н.А. Конспект уроку «Розв’язування систем
лінійних рівнянь із двома змінними способом додавання
РОЗВ’ЯЗУВАННЯ СИСТЕМ ЛІНІЙНИХ РІВНЯНЬ
ІЗ ДВОМА ЗМІННИМИ СПОСОБОМ ДОДАВАННЯ
Мета:
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, картки із завданнями.
Хід уроку
І. Етап орієнтації
Перевірити готовність учнів до уроку.
Основні правила роботи на уроці.
Перевірка домашнього завдання.
2-є учнів по черзі біля дошки вставляють пропущені значення.
Усне опитування «Мікрофон»
1.Наведіть приклад і дайте означення лінійного рівняння з двома змінними.
2.Що називають розв‘язком рівняння з двома змінними?
Чи є пара чисел (4;1) розв‘язком рівняння х – 2y = 2?
3.Наведіть приклад системи рівнянь з двом змінними.
4.Що називають розв‘язком системи рівнянь з двома змінними?
5.Як розв‘язують систему двох лінійних рівнянь графічно?
6.Скільки розв‘язків може мати система двох лінійних рівнянь з двома змінними?
7.Як розв‘язують систему двох рівнянь з двома змінними способом підстановки?
8.Чи є пара чисел (-2;3) розв‘язком системи рівнянь:
9.З рівняння 4х – y = 6 виразіть:
ІІ. Етап мотивації
Розв’яжіть систему (відомим вам способом).
Зрозуміло, що спробувавши: а) побудувати графік; б) виразити одну змінну через іншу (з будь-якого рівняння), маємо певні труднощі (а) неточні побудови; б) незручність обчислень), тому свідомо доходимо висновку про необхідність подальшого вивчення питання про способи розв’язування та їх застосування під час розв’язування систем лінійних рівнянь із двома змінними (це і є мета й завдання уроку).
ІІІ. Етап планування
IV. Етап організації і виконання плану діяльності.
1. Усні питання
1. Знайдіть НСК чисел: 1) 1 і 9; 2) 3; 7; 3) 3 і 6; 4) 6; 15; 5) 2; 5.
2. Додайте рівності:
1) та ; 2) ; ; 3) ; .
3. Розв’яжіть рівняння:
1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 5) ; 6) .
4. Чи проходить через точку графік рівняння:
1) ; 2) ; 3) ; 4) ?
2. Вивчення нового матеріалу
Виведення алгоритму на прикладі.
Як і в попередній темі, вивченню способу додавання передує приклад, що на числових рівностях показує зміст тих рівносильних перетворень рівнянь системи, що передбачені алгоритмом розв’язування систем способом додавання. Як і на попередньому уроці зміст самого алгоритму пояснюємо на прикладі. Особливо звертаємо увагу на те, що цей спосіб є більш універсальний, бо для будь-яких значень коефіцієнтів при змінній, легко приводить до лінійного рівняння з однією змінною. Також звертаємо увагу на те, що п. 1 в алгоритмі може бути виконаний або повністю (множимо на числа обидва рівняння системи), або частково (множимо на число тільки одне рівняння системи).
Записи в зошитах можуть мати вигляд:
Конспект 24 Розв’язання систем лінійних рівнянь із двома змінними способом додавання |
|
Алгоритм 1. Помножте обидві частини рівнянь (рівняння) системи на такі числа, щоб коефіцієнти при одній зі змінних стали протилежними числами |
Приклад: 1. помножимо обидві частини 1-го рівняння на (–3); маємо систему: |
2.
|
|
3. Розв’яжіть здобуте рівняння з однією змінною |
3. ; |
4. Знайдіть відповідне значення іншої змінної |
4. ; ; ; . Відповідь. (20; 1) |
3.Прокоментувати розв’язання
Прокоментуйте розв’язання системи рівнянь способом додавання:
; ; ; ; ; .
Відповідь. (5; 3).
Який крок алгоритму в розв’язанні відсутній? Чому?
4.Робота з картками (додаток)
5.Робота з підручником (самостійно)
№ 986. Скільки розв’язків має система рівнянь залежно від значень коефіцієнта а?
6.Робота в групах
Розподіл на групи «Голосування ногами»
А) (5;0);
Б) (0;3);
В) (1;1).
А) (5;0);
Б) (0;3);
В) (1;1).
А) (5;0);
Б) (0;3);
В) (1;1).
Повторити
Завдання «Хто швидше»
Кожна група обирає собі спосіб розв’язання (витягує листочки). Виконуємо – хто швидше, але не довше 1 хвилини.
Розв’язати систему
Висновок: найзручніший спосіб - додавання.
Вислови
Запам’ятай!
Людині, яка вивчає алгебру, часто корисніше розв’язати одну і ту саму задачу трьома і більше способами, ніж розв’язати три-чотири різні задачі.
* * *
Розв’язуючи задачу різними способами, можна шляхом порівняння з’ясувати, який з них коротший та ефективніший. Так набувається досвід.
У. Сойєр.
V. Етап контрольно-оцінюючий.
1. Отже, наш урок закінчується. Тому давайте ще раз пригадаємо алгоритм розв’язування системи лінійних рівнянь способом додавання.
Алгоритм:
2. Позначити точки на координатній площині.
Ряд точок (утворюється форма яйця)
Символом якого свята є яйце? – відео про писанки.
Побажання від священника!
3. Вправа «Відгадай слово»
1) При якому значенні а графік рівняння 2х + ау = 4 проходить через точку (1; 2)?
а) 2; б) 0; в) 1; г) -1? (А)
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2) Знайдіть розв’язок системи рівнянь:
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
к) (3; 11); л) (11; 3); м) (-11; 3); н) (-3; 11) (Л)
3) Знайдіть розв’язок системи рівнянь:
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
а) (3; 3); б) (1; 3); в) (1; -3); г) (-1; 3) (Г)
4) Знайдіть розв’язок системи рівнянь:
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
г) (-1; -1); д) (1; 1); е) (5; 5); і) (-5; -5) (Е)
5) При яких значеннях а система рівнянь має безліч розв’язків?
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
а) 4; б) -5; в) 2; г) 3 (Б)
6) Сума двох чисел 21, при чому одне з них на 5 більше за друге. Знайдіть ці числа. Яка система рівнянь відповідає умові задачі? ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
о) ; п) ; р) ; с) (Р)
7) Знайдіть координати точки перетину графіків рівнянь 2х – 3у = 16 і
х + 2у = 1.
а) (5; -2); б) (-2; 5); в) (2; -5); г) (-5; -2) (А)
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Оцінювання.
Домашнє завдання.
Рефлексія. Розмістити писанки в кошики.
Картка роботи учня _________________________ Дата _________
Основна частина |
Додаткова частина |
Оцінка |
|||
1 |
Розв’язання:
|
1 |
Розв’язання:
|
|
|
2 |
Розв’язання:
|
2 |
Розв’язання:
|
|
|
3 |
Розв’язання:
|
3 |
Розв’язання:
|
|
|
4 |
Заповніть пропуски, щоб запис став правильним:
Відповідь. (...; ...).
|
|
|||
5 |
Завдання ІІ рівня
Розв’язання:
|
5 |
Завдання ІІ рівня
Розв’язання:
|
|
|
6 |
Завдання ІІІ рівня
Розв’язання:
|
6 |
Завдання ІІІ рівня
Розв’язання:
|
|
|
Самооцінка учня ________________ Оцінка вчителя _________________
1