Конспект уроку. Словосполучення. Головне і залежне слово у словосполученні.

Про матеріал
Тема. Словосполучення. Головне і залежне слово у словосполученні. Мета: дати поняття про словосполучення; формувати вміння утворювати словосполучення та виділяти їх із речень; провести роботу, спрямовану на попередження типових помилок у побудові словосполучень; формувати вміння спостерігати та узагальнювати, працювати з підручником, навички аналізу мовних явищ, розвивати логічне мислення, мовлення, увагу, пам’ять; виховувати любов до навчання
Перегляд файлу

 

 

Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №31

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку

для учнів 5 класу

Словосполучення. Головне і залежне слово у словосполученні

 

 

 

Підготувала:

вчитель української мови

та літератури

Ярошенко І.Є.

 

 

 

 

 

 

 

 

Харків - 2020

 

Тема. Словосполучення. Головне і залежне слово у словосполученні. 

Мета: дати поняття про словосполучення; формувати  вміння утворювати словосполучення та  виділяти їх із речень; провести роботу, спрямовану на попередження типових помилок у побудові словосполучень; формувати вміння спостерігати та узагальнювати, працювати з підручником, навички аналізу мовних  явищ, розвивати логічне мислення, мовлення, увагу, пам’ять; виховувати любов до навчання

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.        

Обладнання: мультимедійний проектор, опорні схеми, підручник  О.П. Глазової, зошити

Хід уроку

І. Організаційний етап. Створення сприятливого психологічного клімату, налаштування на роботу.  (2 хв)

 

  1. Учитель.    Слайд 2

Пролунав дзвінок -

Починаємо урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім п’ятім класі

Діти - просто молодці.

Слайд 3

  1.   Щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року, у світі відзначається Міжнародний день рідної мови. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО 1999 року в Парижі. Оскільки з 6 тисяч розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Також у нашій країні рідній мові присвячене свято – День української писемності та мови, яке щороку відзначається 9 листопада, в день вшанування пам’яті преподобного Нестора-Літописця.

    Слайд4

                                                                                                       Бесіда за епіграфом

Мова - духовне багатство народу

Василь Сухомлинський

- Як ви розумієте ці рядки?

 

Слайд 5

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.  (3 хв.)

СЛАЙД 6

На сьогоднішньому уроці ми починаємо вивчати новий розділ мовознавства, який називається синтаксис. Си́нтаксис (дав.-гр. σύνταξις — «побудова, порядок, складання», від σύν — «з, разом» і ταξις — «впорядкування») — розділ граматики, що вивчає граматичну будову словосполучень та речень у мові.

Слово вчителя Мовний матеріал, над яким ми будемо працювати ,  про мову, про значення  мови в нашому житті.

СЛАЙД 7

Мова – рідна мова- Плекаймо рідну мову!

ІІІ. Робота над вивченням нового матеріалу. ( 15 хв)

СЛАЙД 8 

  1. Коментар учителя

      Слово – найменша значима одиниця мови, словосполучення називає предмети, їх ознаки і дії точніше, конкретніше, ніж одне слово. Слова у словосполученні пов’язані за змістом і граматично. Словосполучення складається  з двох частин: головної та залежної.

СЛАЙД9

2. Утворіть можливі словосполучення.

 -  Народ, мова свято, скарб, держава; рідна , українська, міжнародне, дорогоцінний, міцна;  пишатися, шанувати,  примножувати, оберігати 

 Робота з підручником. Вправа 404*

Виписати 5 словосполучень, назвати головні і залежні слова, поставити запитання.

Слайд 10

4. Слова у словосполученні повязані за змістом і граматично

 Вправа 405 *

Слайд  5 Словосполучення бувають поширені і непоширені

Вправа 406 *

Слайд 11  До словосполучень не належать

Учитель. Якщо ви так добре знаєте про словосполучення, то вашим завданням буде «впіймати словосполучення». Якщо ви вважаєте, що я назвала словосполучення – плескайте в долоні.

 

         3.Гра «Впіймай словосполучення»

    Цікава історія, хочу написати, прийшов додому, підручники та зошити, говорити про головне, учитель повідомив, батьки прочитали, складіть казку, весела розповідь.

 

IV.    Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу   ( 15 хв)

Слайд 12

 

1. Гра «Вірю – не вірю»

  1) Словосполучення складається з головного і другорядного слова? (Ні)

  2) Сполучення слів «добро і зло» є словосполученням? (Ні)

  3) Словосполучення називає предмети, їх ознаки і дії точніше, конкретніше, ніж

  слово? (Так)

  4) Сполучення слів «народна казка» є непоширеним словосполученням? (Так)

  5) Поширеним є сполучення слів, що складається з трьох і більше слів? (Так)

  6) Сполучення слів «читай книжки» є словосполученням? (Ні)

  7) Чи можуть підмет і присудок бути словосполученням? (Ні)

  8)Головне слово – це слово, до якого ставиться запитання (Так)

  9) Чи вірите ви, що слова у словосполученні пов’язані за змістом і граматично?

  (Так)

  10) Чи вірите ви, що сполучення слів  моя матуся є поширеним? (Ні)

  11) Чи впевнені ви, що розіл мовознавства – синтаксис- вивчає словосполучення і речення?  (Так)

  12) Чи вірите ви, що зі словосполучень  складається речення? (Так)

 

Самоперевірка

 СЛАЙД 13

2. Фізкультхвилинка

    Що ж, мабуть, прийшла пора

Всім нам відпочити.

Хочу на фізкультхвилинку

Усіх запросити 

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній

І до сонця потягніться.

В різні боки нахиліться,

Веретеном покрутіться,

Раз – присядьте, два – присядьте

І за парти тихо сядьте.

 

СЛАЙД 14

 

3. Тест -самоперевірка

1. Словосполучення вживаються для:

а) вираження головної думки;

б) називання предметів, їхніх ознак, дій;

в) створення граматичної основи речення.

     2. Слова у словосполученнях пов'язані:
    а) за змістом;

б) за допомогою закінчення;

в) за змістом і граматично.

    3. Словосполучення складається:

а) із головного та залежного слова;

б) із граматичної основи;

в) з незалежних одне від одного слів.

    4. Головне слово у словосполученні визначається за допомогою:

а) закінчення;

б) питання;

в) прийменника.

    5. Будову словосполучень і речень вивчає:

а) фонетика;

б) орфографія;

в) синтаксис.

     6. Непоширене словосполучення складається :

а) із трьох слів;

б) із двох слів;

в) із чотирьох слів.

 

4. Фронтальне опитування

  •       Що таке словосполучення?
  •       Яка будова словосполучення?
  •       Які сполучення слів не є словосполученнями?
  •       Як слова поєднані у словосполученні?

 

V. Підсумок уроку   (3 хв)

  

«Незакінчене речення»

- Що нового ви дізналися на уроці? (На уроці я дізнався про…)

- Що найбільше сподобалося на уроці? (Найбільше сподобалося …)

- Чому ви навчилися на уроці? (Навчився… )

 

VІ. Повідомлення домашнього завдання. (2 хв.)

 

Параграф 33, вправа 408 (письмово)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

docx
Додано
21 лютого 2020
Переглядів
4197
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку