Конспект уроку "Способи вираження присудка"

Про матеріал
Конспект призначений для прведення відкритого уроку з української мови у 8 класі. Використано різні форми роботи з учнями
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку

(Українська мова  8 клас)

 

 

«Присудок.

Простий і складений дієслівний присудок.

Способи вираження присудка»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: простий і складений дієслівний присудок

Мета: поглибити знання учнів про види присудків, ознайомити зі способами вираження простих і складених дієслівних та складених іменних присудків, розвивати вміння знаходити їх у реченні; виховувати любов до Батьківщини, рідного краю.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

2. Фронтальне опитування

1. Що називається реченням?

2. Що обов’язково має речення?

3. Що ми називаємо граматичною основою?

4. Чим може виражатися підмет в реченні?

ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОЇ ВПРАВИ

Практична робота

Установіть відповідність між підметом у поданих реченнях та способом його вираження:
 

1  Словосполучення;               А Семеро одного не ждуть

2  Інфінітив;                             Б Учитися ніколи не пізно.
3  Числівник;                            В Ніхто не хотів повертатися назад.
4  Займенник.                           Г Багато людей прийшло на зустріч з письменником.

5   Подвоєння іменників         Д Справжнім центром формування культури стала 

                                                       Києво-  Могилянська академія

6  Власна назва                         Є Там над водою купка людей лагодилась сідати в

                                                        човен

 

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку

ІV. Опрацювання нового матеріалу

     Присудок називає дію, стан або змінну ознаку діяча й відповідає на питання що робить предмет? Який він є? хто або що він є? що робиться? Тощо

2. Робота зі схемою

Типи присудків

 

 

                                     ПРОСТИЙ          СКЛАДНИЙ

 

 

                                                        ІМЕННИЙ     ДІЄСЛІВНИЙ

 

Простий дієслівний виражається

-.Особовим дієсловом (На галявині росла калина)

- Неозначеною формою (Я їй розказувати, а вона сміятись та радіти)

- Фразеологізмом (Соломія не відривала очей від берега.)

- Дієсловом у наказовому способі (частки хай, нехай)(Хай любов'ю нашою святиться крижана криничка-крижаниця)

- Дієсловом у складеній формі майбутнього часу (А тепер всі разом будемо вечеряти). Можна замінити вечерятимемо(пояснити)

 Складений іменний присудок складається з іменної частини та дієслова – зв*язки

Дієслово-зв язка                                іменна частина

Бути                                                           іменники

Стати                                                       прикметники

Являти                                                    дієприкметник

Називатися                                              числівник

Вважатися                                               займенник

Уміти тощо

ПРИКЛАДИ:

  1. Поет всюди залишається господарем свого настрою.
  2. Воля для чоловіка вільного – чарівне слово. (Замість – є)

   Складений дієслівний присудок складається з:

     Допоміжне слово              неозначена форма дієслова

          Почати                                           говорити

          Могти                                             сидіти

          Уміти                                              малювати

          Взятися                                          виготовляти

          Хотіти                                            працювати

          Любити                                          подорожувати

Складений дієслівний присудок не є словосполученням.

ПРИКЛАДИ:

  1. Зоря на небі рожева починала займатись.
  2. Тільки ти вмієш рятувати мене від самої себе.( Леся Українка)
  3. Робота з підручником.

 

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! (сторінка 37)

   Що саме потрібно зробити, щоб визначити синтаксичну роль дієслова в неозначеній формі?

ПРИКЛАДИ:

  1. Дівчина пішла поплавати. (щоб поплавати)
  2. Прийшло бажання (яке?) вчитися.

V. Закріплення нового матеріалу 

 

  1. Тренувальні вправи

Робота з текстом

Виписати присудки та визначити їх вид

          До найкоштовніших надбань нашого народу належить мова. Кожному з нас вона стає рідною від народження. Усе це – найдорожче серцю. Мова – найбільший духовний скарб, у якому кожен з нас виявляє себе творцем. Ми передаємо нащадкам свій досвід і мудрість, перемоги й славу, культуру і традиції. Рідним словом народ збагачує також світову культуру.

 Український народ є творцем мови упродовж віків. У слові рідної мови захована якась таємнича сила. Вона в неповторному поєднанні звуків несе чарівну мелодію мови.

 

Випишіть словосполучення і сполучення слів три колонки:

з дієслівним простим присудком;   ПДП

 з дієслівним складеним присудком;   СДП

 з іменним складеним присудком;   СІП

 

Озимина взялася рости; спориш став зеленіший; сніг розтанув; ніч починає коротшати; зараз будемо вечеряти; ніч була ясна, нам не можна гаятися; нехай він собі говорить, він став майстром

 

2.Виконати праву 63 (стор. 37)

VІ. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Дайте відповідь на запитання.

«Що нового ви дізналися про способи вираження головних членів речення? »

VІІ. Домашнє завдання

 

 

 

 

 

 

 

\\

 

 

 

 

\

          До найкоштовніших надбань нашого народу належить мова. Кожному з нас вона стає рідною від народження. Усе це – найдорожче серцю. Мова – найбільший духовний скарб, у якому кожен з нас виявляє себе творцем. Ми передаємо нащадкам свій досвід і мудрість, перемоги й славу, культуру і традиції. Рідним словом народ збагачує також світову культуру.

 Український народ є творцем мови упродовж віків. У слові рідної мови захована якась таємнича сила. Вона в неповторному поєднанні звуків несе чарівну мелодію мови.

 

 

 

 

          До найкоштовніших надбань нашого народу належить мова. Кожному з нас вона стає рідною від народження. Усе це – найдорожче серцю. Мова – найбільший духовний скарб, у якому кожен з нас виявляє себе творцем. Ми передаємо нащадкам свій досвід і мудрість, перемоги й славу, культуру і традиції. Рідним словом народ збагачує також світову культуру.

 Український народ є творцем мови упродовж віків. У слові рідної мови захована якась таємнича сила. Вона в неповторному поєднанні звуків несе чарівну мелодію мови.

 

 

 

 

          До найкоштовніших надбань нашого народу належить мова. Кожному з нас вона стає рідною від народження. Усе це – найдорожче серцю. Мова – найбільший духовний скарб, у якому кожен з нас виявляє себе творцем. Ми передаємо нащадкам свій досвід і мудрість, перемоги й славу, культуру і традиції. Рідним словом народ збагачує також світову культуру.

 Український народ є творцем мови упродовж віків. У слові рідної мови захована якась таємнича сила. Вона в неповторному поєднанні звуків несе чарівну мелодію мови.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. Вправи на вдосконалення навичок читання.

Гра «Незвичайна математика».

ЗУБ + І - УБІ + АГА + ДКА = (ЗАГАДКА)

СКАРБ - АРБ + ОРОД — Д+ МОВК + А = (СКОРОМОВКА)

УСІХ - IX +МІ + ШУМ — УМ + КА = (УСМІШКА)

ПРИ + КУТ — УТ + АЗАД — АД+ КА (ПРИКАЗКА)

ПАС - АС + РИС + ДІС — С + В’Я (ПРИСЛІВ'Я)

ВІТЕР - ТЕ + Ш = (ВІРШ)

 

docx
Додав(-ла)
Савчук Ганна
До підручника
Українська мова 8 клас (Ющук І.П.)
Додано
18 листопада 2022
Переглядів
1088
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку