«Вважай нещасним той день чи той час, в якому ти не засвоїв нічого, нічого не додав до своєї освіти»
Ян Амос Каменський
ТЕМА: Степенева функція, її властивості і графік.
МЕТА:
Методи навчання: групова та індивідуальна форма навчання, технологія активного навчання, проблемний виклад учбового матеріалу, інформаційні технології.
Обладнання: комп’ютер, проектор, роздатковий матеріал, таблиця для узагальнення властивостей кореня n-го степеня, картки із завданнями.
ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу.
“Деякі види трансцендентних функцій, які найбільш часто зустрічаються, найперше степеневі та показникові, відкривають доступ до багатьох досліджень”
Л. Ейлер
Структура уроку
ХІД УРОКУ:
Слайд 1.«Вважай нещасним той день чи той час, в якому ти не засвоїв нічого, нічого не додав до своєї освіти»
Ян Амос Каменський.
2. Завдання на розвиток уваги.
Для того, щоб добре працювати на уроці, потрібний відповідний настрій. Почнемо з задачі на увагу. Дивимось і запам’ятовуємо. Слайд 2.
Декілька секунд учні дивляться на рисунок на слайді, а потім відповідають на запитання:
Учень біля дошки відновлює порядок перетворень, прикріплюючи кнопками листочки
;
;
;
;
Завдання середнього рівня
Завдання достатнього рівня
Завдання високого рівня.
Слайд 5, 6 « Деякі види трансцендентних функцій, які найбільш часто зустрічаються, найперше степеневі та показникові, відкривають доступ до
багатьох досліджень». Леонард Ейлер.
Слайд 7, 8, 9 (навчальна, виховна, розвиваюча мета). Завдання: дослідити властивості степеневої функції для різних значень показника степеня.
Матеріальна єдність світу виявляється у взаємозв’язку різних процесів, що відбуваються у природі. Необхідність вивчення залежностей між змінними різної природи привела до поняття функції. Отже, досліджуючи властивості функцій, ми маємо можливості ґрунтовніше пізнати реальний світ. З поняттям функції ви познайомилися в курсі алгебри. Поняття функції є важливим поняттям курсу алгебри і початків аналізу, тому ми згадаємо і узагальнимо відомості про функції. А конкретніше ми зупинимось сьогодні на означенні та властивостях степеневої функції, яка допомагає нам моделювати і прогнозувати стан довкілля, вивчати залежність шляху від часу, залежність площі квадрата від довжини сторони. Про решту застосувань степеневої функції мені розкажете ви (випереджальне завдання).
6.2 Дивлячись на слайд, назвіть по заданому графіку властивості даної функції: область визначення, область значення, проміжки зростання, спадання, парність чи непарність функції.
6.3 Гра «Світлофор»
Питання - відповідь
1. х2, х3, …, хп – степінь? так
2. у = f (x), де х – незалежна змінна, у – залежна — є функція? так
3. х — функція, у — аргумент ні
4. D(y) — область визначення так
5. Е(у) — область значення функції так
6. y = kx + b — не квадратична функція так
7. y = ax2 + bx + c, де а≠0 — квадратична функція так
8. у = kх - лінійна функція так
9. Область визначення лінійної функції — є множина дійсних чисел так
10. Область визначення квадратичної функції — є множина всіх чисел так
11. Графіком функції у = kx + b є парабола ні
12. Графіком функції у = ax2 + bx + c є пряма ні
13. Функція у = kx + b при k >о не зростаюча ні
14. Функция у = kx + b при k < о спадна так
15. Графіком функції у = k/x є гіпербола так
6.4 Вивчені раніше функції та їх графіки
Степеневою функцією називається функція виду у = хр, де р – постійне дійсне число, а х (основа) – змінна.
Завдання:
Кожен учень має заздалегідь підготовлену вчителем таблицю, яку заповнює безпосередньо в процесі роботи.
|
Значення параметра р |
Схематичне зображення графіка |
Область визначення функції D(y) |
Область значень функції E(y) |
Парність (непар-ність) |
Зростання (спадання) |
|
р – додатне ціле парне, р = 2, 4, 6... |
|
R |
[0; +) |
парна |
спадає, якщо |
|
р -додатне ціле непарне, р = 1, 3, 5... |
|
R |
R |
непарна |
зростає |
|
р –від’ємне ціле парне, р = -2; -4 ... |
|
х0 |
(0; +) |
парна |
зростає, якщо |
|
р – від’ємне ціле непарне, р = -1; -3 ... |
|
х0 |
у0 |
непарна |
спадає на проміж-ках
(–; 0), |
р – додатне раціональне,
р = |
|
[0; +) |
[0; +) |
ні парна, ні непарна |
зростає |
|
р – від’ємне раціональне,
р = - |
|
(0; +) |
(0; +) |
ні парна, ні непарна |
спадає |
8.1 Користуючись рисунком, знайти проміжки на яких графік функції у=хπ розміщений нижче (вище) графіка функції у = х.
Чому з двох поданих графіків вибрали саме цей?
8.2 Користуючись рисунком, знайти проміжки на яких графік функції у = х 1- π розміщений нижче (вище) графіка функції у=х.
Чи можемо ми використати дані випадки степеневої функції? Ні.
Тому що 1-π≈-2.14, а це є випадок 6.
8.3 Завдання для підготовки до НМТ. Знайди відповідність:
(Додаткові завдання).
1. На одному рисунку побудувати графіки функцій.
2. На скільки одиниць треба зсунути параболу у = х2 + 1 вздовж осей Ох та Оу, щоб дістати параболу у = х2 – 2х + 1.
3. Графік якої функції дістанемо, якщо кубічну параболу у = х3 спочатку піднімемо на 2 вгору, а потім зсунемо вздовж осі Ох на 1 праворуч? [у = (х – 1)3+2]
4. На слайді зображено графіки квадратичної функції та дробово-лінійної функції. Знайти ці функції.
у = ( – х – 2)2 + 1
Учням пропоную висловитися з питання:
не засвоїв нічого, нічого не додав до своєї освіти». І я сподіваюся, що сьогоднішнє заняття і день, не був для вас нещасним і загубленим, тому що кожен з вас забрав з собою, щось нове, невідоме, цікаве, пізнавальне.
12. Домашнє завдання.