Конспект уроку та презентація з теми "Антоніми"

Про матеріал
Даний конспект уроку сприяє засвоєнню знань про антоніми на якісно поглибленому рівні, удосконаленню навичок визначати в тексті протилежні за значенням слова, поясненню ролі антонімів у мові. Рекомендовано для вчителів української мови та літератури
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Антоніми (повторення і поглиблення). Роль антонімів у мовленні. Антоніми у прислів‘ях і приказках.

Номер слайду 2

Емоційна готовність до уроку

Номер слайду 3

Доброго дня!Сьогодні в нас знову цікавий урок,Сьогодні ми зробимо ще один крок. В країну збагачення й розвитку мови. Хай всі володіють знаннями чудово!

Номер слайду 4

Перевірка домашнього завдання

Номер слайду 5

Повідомлення теми уроку. Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про антоніми та їх роль у мовленні.

Номер слайду 6

Прочитайте вірш. Знайдіть у ньому слова з протилежним лексичним значенням. Випишіть їх. Два брати жили на на світі:був один з них працьовитий,а другий – ледачий дуже. Слухай казку про них, друже: Той хоробрий і правдивий,той брехливий, полохливий,той розумний, той дурний,той великий, той малий. День і ніч брати сварились І ніколи не мирились.

Номер слайду 7

АНТОНІМИ — це слова з протилежним лексичним значенням. Антоніми завжди виступають парами і є словами тієї самої частини мови: літо – зима, ширкий – вузький, світло – темно.

Номер слайду 8

У різних значень багатозначного слова будуть різні антоніми. ГРУБИЙГрубий голос – приємний. Грубий кіт – худий. Грубий пісок – дрібний. Грубий чоловік - культурний

Номер слайду 9

До виділених слів доберіть антоніми так, щоб похмура осіння картина природи змінилася на весняну, сонячну. Змінений текст запишіть. ВАЖКІ ЧОРНІ хмари пливли по небу. СЕРДИТИЙ вітер гойдав віти дерев. Листя СУМНО тріпотіло. Настала ХОЛОДНА ПОХМУРА ОСІНЬ. Про яку пору року йдеться в І і II варіантах тексту?

Номер слайду 10

До виділених слів доберіть антоніми так, щоб похмура осіння картина природи змінилася на весняну, сонячну. Змінений текст запишіть. ЛЕГКІ БІЛІ хмари пливли по небу. ПРИВІТНИЙ вітер гойдав віти дерев. Листя ВЕСЕЛО тріпотіло. Настала ТЕПЛА РАДІСНА ВЕСНА. Доберіть синоніми до слів легкі, привітний, весело, тепло.

Номер слайду 11

Гра «Пазли» З’єднайте частини прислів’їв, називаючи в них антоніми.{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Багатому і в будень свято…а пізні — слізки ллють. Маленька праця краща…а раніш уставай, та свій затівай. Менше базікай…за велике безділля. М’яко стеле…білий хліб родить. На чужий коровай очей не поривай…а лінь марнує. На чорній землі…робиш зло — зла сподівайся. Поганеньке ремесло…а вбогому і на Паску піст. Правда та кривда…краще доброго злодійства. Праця чоловіка годує…а більше слухай. Ранні пташки росу п’ють…та твердо спати. Робиш добро — не кайся…як вогонь та вода.

Номер слайду 12

Антонімічна фізкультхвилинка. Виконайте протилежні рухи.{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Сядьте. Опустіть руки. Відведіть їх назад. Опустіть праву руку. Опустіть ліву руку. Піднесіть руки догори. Поверніться праворуч. Поверніться ліворуч. Встаньте.

Номер слайду 13

Дидактична гра «Розумне перо»Замість крапок уставте антоніми. Поясніть значення прислів'їв. Важко у навчанні – …… у труді. З …… хмари малий дощ іде. На чорному полі,…… хліб родить. Мудрого шукай, а ….. обходь. ….. поробиш – солодко з’їси. Добре говорить, а …… робить. Добре …… дивитися, але треба й назад оглядатися. Занедбаєш науку в......., пожалкуєш в старості.

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Прочитайте текст, визначте його тип мовлення. Що нового ви дізналися? Холод – це не завжди погано. Він має і корисні властивості. Саме морозна, холодна погода змушує організм посилювати свій імунітет. Холод пришвидшує циркулювання крові. Також за морозів кількість більш насиченого киснем повітря значно збільшується, що допомагає покращити активність мозку. А зимові прогулянки поліпшують тонус м‘язів. Однак від холоду треба й захищатися: одягати шарф і шапку, коли виходите на мороз.

Номер слайду 16

Робота в групахІ група Знайдіть антонім до слова. НАХАБНИЙ. Нечемний, дотепний,підлий, ниций, жвавий, похмурий, порядний, брутальний. Доберіть до знайденого слова синоніми.ІІ група. Знайдіть антонім до слова ГРУБИЙ. Веселий, дотепний,делікатний, меткий, жвавий, похмурий, скромний, брутальний. Доберіть до знайденого слова синоніми.

Номер слайду 17

Ситуація. Попрацюйте в парах. Уявіть, що ви з рідними плануєте поїздку на відпочинок. Складіть діалог (5-7 реплік) на тему «Погода», використавши щонайменше дві пари антонімів. Ви можете скористатися наведеними нижче прикладами.уранці – увечерісьогодні – завтразахід – східпівнічний – південнийпоганий - гарний

Номер слайду 18

Жайворонками називають тих людей, які прокидаються на світанку й одразу енергійно починають займатися домашніми справами. Люди-жайворонки засинають рано. Уже о 20-21-й годині їм хочеться спати. Люди- сови ведуть інший спосіб життя. Прокидаються здебільшого після 9-10-ї години. Лягають спати дуже пізно, інколи аж під ранок. ЧИ МОЖНА ОБ’ЄДНАТИ В АНТОНІМІЧНУ ПАРУ НАЗВИ ПТАХІВ - СОВА Й ЖАЙВОРОНОК?ТАКНІ

Номер слайду 19

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ! СЛОВА СОВА й ЖАЙВОРОНОК у переносному значенні є КОНТЕКСТУАЛЬНИМИ АНТОНІМАМИ, тобто становлять антонімічну пару лише в контексті.

Номер слайду 20

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯЗаписати 10 прислів’їв чи приказок, в яких є антоніми. Антоніми підкреслити.

Номер слайду 21

Рефлексія. Вправа «Відкритий мікрофон»Сьогодні я дізнався…Було цікаво…Було складно…Я зрозумів (-ла), що…Тепер я зможу…Я навчився (-лася)…У мене вийшло…Я зміг / змогла…Сьогодні я дізнався…Було цікаво…Було складно…Я зрозумів (-ла), що…Тепер я зможу…Я навчився (-лася)…У мене вийшло…Я зміг / змогла…

pptx
Додав(-ла)
Дрога Руслана
Додано
26 грудня
Переглядів
11
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку