Мета уроку. Оцінити рівень навчальних досягнень учнів, систематизувати та узагальнити знання учнів з теми,розширити світогляд школярів;розвивати вміння застосовувати знання на практиці,працювати в групах. Виховувати пізнавальний інтерес до уроків історії , почуття зацікавленості , інтересу до культурних надбань народів світу.
Бажаю успіхів !!!
Тема. Тематичне оцінювання за темою «Індія та Китай ».
Мета. Оцінити рівень навчальних досягнень учнів, систематизувати та узагальнити знання учнів з теми,розширити світогляд школярів;розвивати вміння застосовувати знання на практиці,працювати в групах. Виховувати пізнавальний інтерес до уроків історії , почуття зацікавленості , інтересу до культурних надбань народів світу.
Тип уроку. Урок-гра
Наочність та обладнання. Карта; поле для гори «Що? Де? Коли?» та «Естафета»; накреслена на класній дошці підсумкова таблиця; малюнки, кросворд.
Хід уроку-гри
Учні клас у діляться на три команди.
I. Запитання команди командам.
II. «Естафета». Учасники команд по черзі відповідають на запитання
1.а) Інд — одна з річок Індії.
б) Ганг — одна з річок Індії.
в) Гімалаї — гори на півночі Індії.
2.а) Джунглі — непрохідні тропічні ліси.
б) Каналізація — система водозбору та збору нечистот у містах.
в) «Чотири роди військ» — давньоіндійська назва гри в шахи.
3.а) «Чотири коштовності кабінету»? (Китайські знаряддя для письма: туш,
пензлик, папір та камінь для розтирання туші).
б) «Бамбуковий літопис». (У Китаї книги писали на бамбукових паличках).
в) Санскрит — мова аріїв.
4.а) «Веди» — священна книга аріїв.
б) «Рігведа» — збірник священних гімнів.
в) «Махабхарата» — найбільший твір давньоіндійської літератури.
5.а) «Рамаяна» — друга велика індійська поема.
б) Священні тварини — індійці вважали священними корів, мавп та слонів.
в) Арії — племена кочівників та скотарів, які 4 тис. р. тому прийшли до Індії.
6.а) Варна — каста у індусів.
б) Йоги — немолоді індійські брахмани, що жили усамітнено і виконували різні корисні для здоров’я вправи,
в) «Деви» — демони.
7.а) «Двічі народжені» — три перші варни у індусів.
б) «Недоторкані» — найбільш нещасні та знедолені жителі Індії, що не
належали до жодної з варн.
в) Шудри — слуги (четверта варна у індусів).
8.а) Брахмани — індуїстські жерці.
б) Кшатрії — каста воїнів; найголовніший з них — цар.
в) Вайш’ї — каста селян та ремісників.
9.а) Раван — злий демон із поеми «Рамаяна».
б) Сіта— дружина Рами.
в) Рама — головний герой поеми «Рамаяна».
10.а) Індра — головний бог; бог грози та блискавок уіндусів.
б) Рудра — бог грому та бурі у індусів.
в) Варуна— бог неба у індусів.
11.а) Сур’я— бог сонця у індусів.
б) Яма — бог мертвих у індусів.
в) Агні — бог вогню у індусів.
12.а) Брахма — один із трьох головних богів Індії, яких зображували у вигляді
людини з багатьма руками та трьома обличчями.
б) Брахма — один із трьох головних богів Індії, яких зображували у вигляді
людини з багатьма руками та одним обличчям.
в) Брахма — один з трьох головних богів Індії, яких зображали у вигляді людини з багатьма руками та чотирма обличчями.
13.а) Лакшмі — богиня краси і кохання у індусів.
б) Буддизм — світова релігія, що виникла в Індії у Vст. до н.е.
в) Даосизм — філософське вчення, що походить від слова «дао» — «дорога»,
«шлях», засноване китайським філософом Лао Цзи у VIст. до н.е.
14.а) Лао Цзи — засновник даосизму.
б)Конфуцій — китайський філософ, засновник конфуціанства.
в) Юй — китайський герой, який врятував країну від затоплення водами рік. 15.а) Одяг китайця — халати, підперезані поясом.
б) Гроші Китаю — паперові; шматки срібла, які розрубували та зважували на терезах; дрібні мідні монети з діркою посередині.
в) «Глиняні воїни» — «охороняли» кладовище овець Цін ьШіхуанді.
16.а) Виготовлення туші — із соснової сажі.
б) Виготовлення шовку — розмотували лялечки шовкопрядів.
в) Виготовлення паперу — з кори дерев, конопель,ганчірок, старих рибальських сітей.
17.а) Компас Шіхуанді — колісниця з постаттю людини, яка рукою завжди
вказує напрям на південь.
б) «Жовте небо» — назва кращого життя, настання якого обіцяв керівник
повстання «жовтих пов’язок» Чжан Цяо.
в) «Синє небо» — назва того життя, яке існувало у Китаї під час повстання
«жовтих пов’язок».
18.а) Велика Китайська стіна — споруджена для захисту від кочівників-гунів.
б) «Син неба» — китайський імператор.
в) «Заборонене місто» — резиденція китайського імператора.
19.а) «Золоті лотоси» — маленькі скалічені жіночі ніжки.
б) Порцеляна — фарфор.
в) «Молодий листочок» — чай.
20.а) Фанза — будинок у Китаї.
б) «Піднебесна» — Китай.
в) «Чайне» — Китай.
21.а) «Бич Китаю» — річка Хуанхе.
б) «Річка, що крає серце» — річка Хуанхе.
в) «Жовта річка» — річка Хуанхе.
ІІІ. Робота в групах.
Перша група: «Відшукай вірну відповідь у правій колонці»
Назва твору Зміст твору
1.Збірник священних гімнів та заклинань.
1.«Рігведа» 2. Розповідь про життя та подвиги Рами.
3.Разом з вигнанцем добровільно пішли жінка та брат.
2.«Махабхарата» 5. Записано багато замовлянь від різних хвороб.
У хащі.
Відповіді:1- 1,5,9; 2 – 4,6,7; 3- 2,3
Друга група. «Розгадай Кросворд».
Умови: на початок та кінець слова вказують літери та цифри.
По горизонталі:
1.Річ, за допомогою якої китайці у давнину розтирали туш. (Камінь)
10.Священна сторона горизонту у Стародавньому Китаї. (Південь)
По вертикалі:
А. Одна з варн індусів. (Кшатрії)
Б. Збірник священних гімнів індусів. («Рігведа»)
В. Півострів, на якому розташована Індія.(Індостан)
Г. Велика домашня тварина індусів. (Слон)
Д. Давньокитайський матеріал для письма. (Туш)
Ж. Верховний правитель Китайської імперії.(Імператор)
Третя група. «Рибалка».
200000 шт. — кількість віршів у поемі «Махабхарата»;
80000 шт. — кількість ієрогліфів у сучасній китайській мові;
6500 шт. — достатня кількість ієрогліфів для культурної людини;
4000 шт, — потрібна кількість ієрогліфів для видання сучасної китайської газети;
36 шт. — кількість областей у Китайській імперії за часів Цінь Шіхуанді;
10 м— висота Великої Китайської стіни;
5,5 м— ширина Великої Китайської стіни;
67000 км — довжина Великої Китайської стіни;
5 возів — знадобилося для перевезення бамбукової книги китайського
вченого.
ІV. Конкурс капітанів.
Капітани розповідають про:
— Взуття китайців;— Зачіски китайців;— Імена китайців.
V. «Що? Де? Коли?»:
1.Що послужило причиною слабкості оборонців міст Мохенджо-Даро та
Хараппи перед лицем завойовників-аріїв ?(Велика епідемія малярії)
українці, литовці)
(Шматками шовку)
(У кишенях халатів, розташованих у рукавах; дрібні монети — на мотузку)
письма: туш, пензлик, папір та камінь для розтирання туші)
Вирізували ієрогліфи, вкривали їх фарбою і притискали до паперу)
міді та срібла)
VІ . Гра «Географічний ланцюжок»
Кожна команда по черзі задає суперникам завдання на карті
Наприклад:- показати Стародавню Індію;
– показати Стародавній Китай;
– показати річки Інд та Ганг і т.д.;
VІІ .«Назви те, що бачиш»
Учитель показує малюнки,а команди по черзі називають те,що на них зображено: розкопки Мохенджо-Даро, герб Індії, Ганеша, бог Вішну,слід ноги Будди, кам’яні ворота буддійського храму, музичний інструмент «цінь», гробниця Цінь Шіхуанді, Теракотова армія, Велика Китайська стіна, китайські ієрогліфи, Конфуцій, головні боги індуїзму, Будда, дракон-символ Китаю, бинтування жіночих ніг і т.д.
VІІІ. Підведення підсумків.
Домашнє завдання. Написати вірш, намалювати малюнок та скласти кросворд за даною темою.