Конспект уроку української мови 4 клас "Однорідні члени речення"

Про матеріал
Урок на народознавчій основі, формує поняття про однорідні члени речення; знайомить з українськими народними традиціями, стравами, квітами-символами України.
Перегляд файлу

 

Тема 21. Поєднання однорідних членів речення за допомогою інтонації, сполучників. Інтонація перелічування і протиставлення (впр.71-74)                                                       06.10.

Мета: формувати поняття про сполучниковий зв'язок між одно­рідними членами; виробляти вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами речення, ставити роз­ділові знаки на письмі, самостійно складати речення; вихову­вати любов і повагу до слова, до мови.

Обладнання: картки для індивідуальної роботи.

                                                                                        Хід уроку

I. Організація учнів до уроку

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка д.з.(Зачитати однорідні присудки)

Дівчинка застудилася й занедужала. Мама її доглядала, лікувала травами. Мама пішла до лісу, знайшла сухе дерево на паливо.

Картка

Робота з деформованими реченнями.

-  З поданих груп слів складіть і запишіть речення.  Підкресліть однорідні члени речення, виражені присудками.

а)  черешеньки, червоніють, зелененьким, Поблискують, в листі.

б)  хмара, На горизонті, чорна, з'явилася,велика.

в) бабуся, борщ, капусту,буряк,У моркву,поклала.

 

Перевірка правила

2. Робота над віршем. Письмо по пам’яті.

Прочитайте вірш, записаний на дошці.

                            Щойно дощ пролопотів

                            По дахах, стежках і листі.

- Про що говориться у вірші?

        - Як ви розумієте слово пролопотів? Поясніть.

         - Виділіть у першому реченні основу. Поставте питання.

 

                        (що?) дощ           (що зробив?)        пролопотів

                                                               (по чому?)

                            /         \

                                              по дахах   по стежках     по листі

- Як ви виділили однорідні члени речення на письмі?

Висновок:Однорідні члени речення:

  1. відповідають на одне і те саме питання;
  2. виступають одним членом речення;
  3. не залежать одне від одного;
  4. характеризуються перелічувальною інтонацією.

- Наведіть приклади речень з однорідними членами, щоб до них входили такі слова:

а)  Ведмідь, їжак, борсук.            У мішаних лісах водяться….

б) Пишуть, читають, малюють.

      в) Яблуні, груші, сливи.

- Запишіть складені речення. Визначте, якими членами речення  є однорідні члени.

3. Каліграфічна хвилинка.

Дощ борщ Щастя щодня щавель ліщина

Зоровий диктант № 78

Посипалось листячко з ліщини.

4. Поширення речень однорідними членами. Посипалось листячко з ліщини, ясена і клена.

- Які розділові знаки поставили між однорідними членами?

- А чому не поставили коми між словами ясена  і клена?

Горіх вже стоїть голий, а на березі й бузку листя ще зеленіє.

III.  Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми уроку

- Сьогодні на уроці ви ознайомитеся ще з однією особливістю по­єднання однорідних членів. Це поєднання за допомогою сполучників,навчитеся правильно ставити розділові знаки, будувати речення з однорідними членами речення. Такі знання і вміння необхідні для підвищення рівня грамотності писемного та усного мовлення.

 

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота з підручником. Вправа 71, с. 36 (усно).

-  Прочитайте текст вправи. Зверніть увагу, як з'єднані однорідні члени речення.

- Який висновок можна зробити?

- Що це за слова, що допомагають з'єднувати однорідні члени? Чому у перших двох реченнях коми не стоять?

2. Ознайомлення з основним теоретичним матеріалом, по­даним у підручнику на с. 36.

- Коли між двома однорідними членами кома не ставиться?

- А коли кома ставиться завжди?

- Прочитайте речення, у якому  однорідні члени речення слід читати з інтонацією протиставлення?

- Яка частина мови може поєднувати і протиставляти однорідні члени речення?

- Перед якими сполучниками кому не ставлять? А перед якими кома стоїть завжди?

3. Пояснювальний диктант.

- Запишіть. Підкресліть однорідні члени речення. Поясніть вжи­вання розділових знаків.

                                                              Червона калина

       Споконвіку любили українці калину. Садили її коло хати, в садку, над річкою і ставком. У калини гарний білий цвіт, пахучий, рясний. Калина дуже корисна ягідка, але гірка на смак.

4. Робота з картками  (по рядам)

- Замініть виділені слова однорідними членами речення.

а) У саду ростуть дерева.

б) До вирію відлітають птахи.

в) Діти назбирали багато грибів.

- Підкресліть однорідні члени речення, поясніть розділові знаки.

Фізкультхвилинка.

А тепер прийшла пора

Трохи відпочити.

Я вас хочу на зарядку,

Друзі, запросити.

Руки - вгору, руки - вниз

І легесенько прогнись.

Покружляли, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз - присіли, другий - встали.

Всі за парти посідали,

Вчитись знову ми почали.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Виконання вправи 72

  • Виписати речення із сполучниками   Й
  • Пере якими сполучниками кому не ставимо?
  • 2. Теоретичний матеріал

VІ. Підсумок уроку

  Чого навчились на сьогоднішньому уроді?

  Що повторили?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Вивчіть правила на с. 36-37 підручника.

2. Впр. 74, с. 38.

doc
До підручника
Українська мова 4 клас (Волкотруб Г. Й.)
Додано
8 липня 2023
Переглядів
1112
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку