Тема: Особові займенники
Мета: розширювати уявлення дітей про частини мови, познайомити із особовими займенниками, з їх особливостями, вчити розпізнавати особові займенники,; розвивати аналітичні вміння, вміння спостерігати й робити висновки зі спостережень; виховувати інтерес до усної народної творчості, вивчення мови.
Обладнання: таблиця «Особові займенники».
ХІД УРОКУ
Станьте, діти, усміхніться
І до сонця потягніться.
До сусіда поверніться,
Один одному всміхніться!
Продзвенів уже дзвінок,
Час розпочати нам урок!
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно й гарно.
Дарма часу не втрачати,
Думати треба і працювати!
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Прочитайте вірш з дошки.
Ми посіяли горох
Із матусенькою вдвох.
Ми посіяли горох.
А минуло кілька днів —
Він зійшов, зазеленів.
Буду їсти залюбки
Я з горохом пиріжки.
— Скільки речень у вірші?
— Знайдіть граматичну основу кожного речення.
— Що помітили цікавого? (Підмети — слова ми, він, я.)
— До якої частини мови можна віднести ці слова?
Каліграфічна хвилинка
Займ енн нник
займенник
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Спрогнозуйте тему нашого уроку.
— Правильно, ми продовжимо знайомство із новою частиною мови — займенником.
— Хто може пояснити, як утворилося слово займенник?
- Що називається займенником?
- Які частини мови він замінює?
— Якщо займенник замінює іменник, прикметник та числівник, то якими граматичними категоріями він може характеризуватися? (Відповіді дітей вчитель фіксує на дошці.)
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
— Кожна група проведе дослідницьку роботу із займенниками і дасть відповідь на поставлене питання. (Вчитель видає групам завдання на картках.)
1 група. Кого в діалозі можуть позначати займенники?
Я —
Ти —
Він, вона, воно —
2 група. Чи мають займенники категорію числа? Розподіліть займенники у дві групи: я, ми, ти, ви, він, вона, вони, воно.
Однина Множина
3 група. Чи можна визначити у займенника рід?
Я, ми, він, вона, ти, воно, ви, вони.
4 група. Чи змінюються займенники за відмінками? Провідміняйте займенники.
Н. в. Я Вони
Р. в.
Д. в.
З. в.
О. в.
М. в.
5 група. Яка роль займенників у реченні? Знайдіть займенники, визначте їх роль у реченні.
У нього були великі сині очі.
Я попросив товариша принести мою книгу.
3. Обговорення результатів досліджень (з використанням таблиці «Особові займенники»). Результати оформити у вигляді опорної таблиці-пам’ятки.
Робота з правилом с.122
Виконання вправи 275
Робота в парі, вставити потрібні займенники на місці пропусків, списати текст.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Групова робота (вправа 276)
I група — виписати займенники 1-ої особи.
II група — виписати займенники 2-ої особи.
ІІІ група – виписати займенники 3-ьої особи.
2. Робота в парах (за вправою 277)
Перевірка — фронтально.
3. Розвиток зв’язного мовлення. Самостійна робота за вправою 278
- Випишіть із тексту особові займенники, в дужках укажіть їх особу та число.
Знайдіть спільнокореневі слова, запишіть їх, розберіть за будовою.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
— Розкажіть, з чим сьогодні познайомились.
— А що навчились робити?
Оцініть свої досягнення на уроці сигнальними картками.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 122; вправа 279 .