Конспект уроку зарубіжної літератури підготувала
вчитель вищої категорії Криворізької гімназії № 41
Борисюк Людмила Степанівна
Уславлення могутності, розуму та інтуїції людини в оповіданні Роберта Шеклі «Запах думок». Підсумкове оцінювання №8 ПО усно взаємодіє - інструкція про перебування на планеті М-22; письмово взаємодіє - звернення до головного героя.
Мета:
Очікувані результати:
Тип уроку: урок-дослідження
Обладнання: презентація, уривки з кінофільму «Гра Ендера», картки-завдання для 4 груп, зошит, зірки для оцінювання, вирізані із кольорового паперу, підручник (Ніколенко О. Зарубіжна література: підручн. для 6 кл. закл. заг. сер. освіти / Ольга Ніколенко, Лідія Мацевко-Бекерська, Наталія Рудніцька та ін. – Київ: ВЦ «Академія», 2023. – 256с. : іл.)
(«Гра Ендера» — американський науково-фантастичний кінофільм режисера Ґевіна Гуда за однойменним романом Орсона Скотта Карда. Вперше фільм показали 24 жовтня 2013 року у Німеччині. В Україні у кінопрокаті прем'єра фільму відбулася 7 листопада 2013 року)
Підготовча робота: вчитель дає 4 учням (лідерам) випереджальне завдання – детальний усний переказ уривку тексту. До уроку вчитель уже пропрацював з лідерами – діти підготовлені не тільки переказувати, а й відповідати на навідні питання однокласників.
Для вчителя – завдання лідерам за підручником:
І – стор. 244-245 (БАРС). Стор. 244 - від слів «Ну а тепер що робити з цим барсом?» до слів «…побіг геть» на стор. 245.
ІІ - стор. 246-247 (ВОВКИ). Стор. 246 - від слів «Вовки рушили на нього…» до слів «… відступав подалі від них» на стор. 247.
ІІІ - стор. 248-250 (ВОВКИ і БАРС). Стор. 248 – від слів «Кліві побачив їх усіх одночасно…» до слів «…Барс відходив усе далі…» на стор. 250.
ІV- стор. 250-251 (ГРИФ, ВОГОНЬ, ВОДА). Стор. 248 – від слів «…Барс відходив усе далі…» до слів «Звірі обережно почали повертатися назад.» на стор. 251.
ХІД УРОКУ
І. Етап входження в тему уроку (демонстрація уривків з фільму «Гра Ендера») на фоні 1 слайду презентації.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Письменники-фантасти зображують невідомі планети, зустрічі з іншопланетними істотами, цікаві пригоди та відкриття. Це те, що в першу чергу вражає глядачів фільмів, читачів книжок. Але варто зазначити, що важливим завданням для письменника є ЛЮДИНА МАЙБУТНЬОГО, її стійкість, прагнення, розвиток.
В фільмі показано боротьбу людей за виживання. Дорослі тут – на другому плані. Чому? Тому що діти, розумні діти, швидше приймають рішення, швидше адаптуються, рішучіші, гнучкіші. Їх треба лише направити, навчити брати відповідальність і застосовувати свої знання. В фільмі – не про розваги, а про вміння вчитися аналізувати ситуації. Лише Ендер Вікін зміг зрозуміти, що спілкуватися з жукоподібними можна за допомогою телепатії.
Оповідання Роберта Шеклі «Запах думок» теж про телепатію, про аналіз. От я і пропоную вам сьогодні бути як оті діти в фільмі – аналітиками. Діти в фільмі керували космічним флотом, а ми з вами створимо інструкцію, як вижити космонавтам на планеті З-М-22.
(об’єднання дітей в 4 групи)
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
2.1. Записуємо число і тему уроку (слайд 2):
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Будь-яка аналітична діяльність починається з отримання інформації (ввідні дані)
Бліц-опитування (слайд 3):
3.1. Як називається планета?
3.2. Чому її обрано?
3.3. Що означає ТЕЛЕПАТІЯ?
3.4. Як звати головного героя?
3.5. Яка в нього професія?
3.6. Яка зброя у нього є на планеті З-М-22?
3.7. Хто загрожує життю головного героя?
IV. Сприйняття та засвоєння матеріалу.
1. Початок інструкції записуємо в зошит (слайд 4)
Інструкція «Як вижити на планеті З-М-22»
2. Проблемне питання: Те, що ми записали – це загальний висновок. А як треба себе поводити, щоб вижити після зустрічі зі звірами, які живуть на цій планеті? Це і буде завданням для роботи в групах. Для створення інструкції, як вижити космонавтам на планеті З-М-22, ви працюєте в групах за методом «Рівний-рівному»: лідер групи відповідає за детальний переказ (виклад) змісту уривку. Група зазначає плюси і мінуси рішень Ліроя, а потім, виходячи з цього, ви складаєте і записуєте 1-3 пункти інструкції чи рекомендацій для інших космонавтів, як вижити на планеті, коли зустрінеш звірів (саме тих звірів, які є в вашому уривку тексту)
3.Робота в групах:
Дослідження
І етап
Група працює за картками-завданнями (слайд № 5)
Лірой Кліві рятується від звірів (кожна група опрацьовує 1 уривок, лідер групи переказує, а група заповнює дві колонки:
Далі група обговорює і записує 1 чи 2 правила - як перемогти того чи іншого звіра.
Рефлексія (проміжне самооцінювання роботи в групі) (слайд 6)
або ж – за вибором вчителя - можна провести взаємооцінювання учнів групи за допомогою зірок, вирізаних із кольорового паперу (одна зірка – працював, але є значні помилки, низька активність; дві зірки – гарний темп роботи, допущено декілька помилок; три зірки – гарна робота, активно, доступно, ініціативно)
Фізкультхвилинка (слайд 7) Головний герой оповідання напружено вигадував способи, як перемогти звірів, щоб вижити. Він переконався в тому, що зосередження і швидке рішення питання потребують зусиль, а отже - потрібно тренуватися. Ми з вами потренуємо свій мозок, виконавши нейровправу.
ІІ етап
Заслуховуємо кожну групу і дописуємо інструкцію (слайд 8). Кожна група проговорює, з якими труднощами Кліві зіткнувся, які помилки допустив, що відчував, що треба врахувати, щоб вижити. Лише потім група називає, який пункт до інструкції вони пропонують додати, клас обговорює і записує обраний варіант. Варіанти, що повторюються в інших групах, проговорюються, але записуються один раз. Наприклад: «Варто вдати, що ти самка, яка турбується про діток, захищає їх, тому вона агресивна і втомлена, - хоче, щоб її не чіпали.»
V. Закріплення матеріалу
Повертаємося до теми нашого уроку. Письмово зверніться до головного героя і висловте свою думку з приводу вчинків Ліроя Кліві. (слайд 9)
Запиши 2-3 речення – вислови своє враження від того, як себе вів Лірой Кліві на планеті, щоб вижити
Можеш обрати варіанти:
VI. Рефлексія (слайд 10) Прикінцеве оцінювання роботи на уроці.
VIІ. Домашнє завдання. (слайд 11)
Підготуватися до уроку позакласного читання: знати зміст оповідання Рея Бредбері «Все літо в один день»
https://www.youtube.com/watch?v=L3fVvw5yK6I
https://uaserials.my/4392-gra-endera.html
картки-завдання для груп
Лірой Кліві рятується від звірів
_______________________________________
|
Ідеї, вигадки, які допомогли
|
Помилки |
|
|
|
|
Інструкція «Як вижити на планеті З-М-22» |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1