Урок містить різні форми роботи. Учні зможуть повторити й узагальнити поняття про види речень за метою висловлювання.
Варто використовувати таблицю
За складом граматичної основи: | |||
двоскладні: має два головні члени речення — підмет і присудок, які групують навколо себе другорядні члени | односкладні: граматична основа складається з одного головного члена (підмета чи присудка); другий член не потрібен, бо зміст речення і так зрозумілий | ||
За метою висловлювання | |||
розповідні: містять повідомлення, розповідь про щось | питальні: містять питання, на яке передбачається відповідь або що не вимагає відповіді Тобі подобається осінь? | спонукальні: містять наказ, вимогу, заклик, побажання, пораду, прохання... | |
За емоційним забарвленням | |||
окличні; розповідні, питальні; можуть бути окличними, якщо виражають емоційні переживання мовця або його ставлення до фактів і явищ дійсності | неокличні; спонукальні; надають повідомленню за допомогою інтонації різного відтінку, часом навіть протилежного значення | ||
За будовою | |||
прості: наявність однієї граматичної основи | складні: наявність двох і більше граматичних основ (речення складається з двох або кількох простих, об'єднаних за смислом та інтонаційно) | ||
За наявністю чи відсутністю другорядних членів | |||
поширені: крім головних, у реченні є ще й другорядні члени речення | непоширені: відсутність другорядних членів речення | ||
| |
Урок № Клас 8
Тема: Види речень за метою висловлювання та інтонацією
Мета: повторити й узагальнити поняття про види речень за метою висловлювання, про окличні речення; розвивати організаційно-контрольні вміння організовувати спеціальні спостереження над мовним матеріалом;
розвивати загальнопізнавальні вміння розрізняти види речень за метою висловлювання та окличні речення, правильно їх інтонувати, розставляти розділові знаки в кінці речень; розвивати творчі вміння побудови речень, різних за метою висловлювання, й окличних речень відповідно до комунікативного завдання та на основі схем-моделей;
за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до укрїнського слова
Тип уроку: урок засвоєння нових знань умінь та навичок
Обладнання: підручник, підготовлена дошка, роздавальний матеріал, схеми.
Епіграф: Доторкнутися краси осені можна лише серцем…
Хід уроку
І. Організаційний момент
Учитель. У народі говорять: «Слова щирого вітання дорожчі частування». Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб ви були впевнені в собі й задоволені собою. А людина тільки тоді може бути задоволена, коли досягає певних успіхів, долаючи перешкоди.
Аутотренінг.
Щоб налаштувати себе на активну роботу, проведемо аутотренінг. Прошу повторювати за мною.
Я – учень.
Я – особистість творча.
Я думаю, аналізую.
Я не боюсь висловлювати свої думки.
Помилившись, міркую далі. На помилках вчаться.
Шукаю істину. Я хочу багато-багато знати.
Я сьогодні отримаю найкращу оцінку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Фронтальне опитування
1. Що таке синтаксис? ( розділ науки про мову, який вивчає будову та значення словосполучень і речень)
2. Пунктуація – це… (система правил вживання розділових знаків).
3. Що є словосполученням?Навести приклад
5. Що називають реченням?(Приклад)
6. З чого складається речення? З головних та другорядних ч.р.
Молодці, ми повторили вивчений матеріал.
ІІІ. Оголошення теми уроку
1. Спостереження над мовним матеріалом.
Перед вами є три речення. Чим вони відрізняються?
Надворі стало прохолодніше.
Одягайся тепліше!
Ти не забув надягнути куртку?
Речення відрізняються інтонацією. Перше можна вжити у формі розповіді, друге- є окличним, спонукає до дії. Третє можна використати в діалозі, речення є питальним.
Отже, можемо зробити висновок, що речення розрізняються за чим?? (За метою висловлювання та емоційним забарвленням).
ЯКІ завданнями ми ставимо перед собою на уроці?
Що ми маємо навчитися? (розрізняти типи речень; правильної їх інтонувати; ставити відповідні розділові знаки)
(Ви молодці, правильно визачили відмінності речень і завдання уроку. Відкрийте зошити і запишіть число, класна робота і тема нашого уроку..)
ІV. Сприймання і засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
Спілкуючись, ми маємо на меті повідомити щось, запитати про щось або спонукати когось до якоїсь дії. Відповідно до мети висловлювання речення бувають
розповідні, питальні та спонукальні.
А зараз звернемося до міні-підручника і схеми і детальніше ознайомимося з різними типами речень Підручник Валентии Іванівни Тихоші, стр. 64. (читаємо вдумливо таблицю) і розповідаємо, що нового ви дізнались з даної схеми.
Розповідне речення – це тип речення, яке містить у собі повідомлення про якийсь факт дійсності. У кінці розповідного речення, як правило, ставиться крапка.
За предикативними ознаками розповідні речення бувають:
1) стверджувальні (в них можуть вживатися частки так, авжеж, ага, еге, гаразд, атож). Шелестить осика тонким листям. Гаразд, я прийду.
2) заперечні (в них можуть вживатися частки не, ні, займенники ніхто, ніщо, ніякий, ніскільки; прислівники ніде, нікуди, нізвідки, ніколи, ніяк). Ми нічого ще не знаєм, кого й яка чекає путь (В.Сосюра). Від себе нікуди не втечеш. Мене ніхто не любить.
Питальне речення – це тип речення, яке містить настанову мовця на отримання відповіді. Ці речення створюються за допомогою питальної інтонації, тобто підвищенням тону в кінці речення, а також акценту на слові, у якому міститься суть питання. У кінці питального речення ставиться знак питання.
Не кожне речення з питальною інтонацією містить настанову на отримання відповіді.
За модальною ознакою (волевиявленням автора) питальні речення поділяються на:
1) власне питальні – вони передбачають обов'язкову відповідь: Доводилось вам коли-небудь польову кашу істи ? (П.Мирний);
2) риторично-питальні – вони не потребують відповіді. Ці речення виражають роздуми, сумніви, емоційний стан мовця і звернені до невизначеного адресата або й до самого мовця. Напр.: Чого в світі тільки не буває? За що мені така кара?
Спонукальне речення – це тип речення, що виражає наказ, вимогу, заклик, побажання, пораду мовця адресатові.
У кінці спонукальних речень залежно від категоричності спонукання ставиться крапка або знак оклику. Напр.: Направо! Кроком руш! (військові команди). О земле, велетнів роди! (Тичина). Давай я відчиню двері. Пішов би та приніс води.
2. Творча робота.
Скласти по 2 речення за типами (За рядами). Відповідно до речення ви маєте його подати з відповідною інтонацією.
Розповідне Питальне Спонукальне Розповідне ( Заперечне)
3. Гра «М*яч»
Я вам буду читати неокличне речення , а ви перетворите речення в окличне!
Які світле, хороше слово
Я чую голос природи
Слухай голос осені
Зацвіли вишні
Не спить верба в прозору осінь
Знай рідну мову
Лови летючу мить життя
Вам вдалося перетворити речення в окличні, молодці, а тепер нам треба закріпити ваші знання, впевнитись, що ви нічого не забули.
Опрацювання таблиці «Речення»
За складом граматичної основи: |
||||||||
двоскладні: має два головні члени речення — підмет і присудок, які групують навколо себе другорядні члени |
односкладні: граматична основа складається з одного головного члена (підмета чи присудка); другий член не потрібен, бо зміст речення і так зрозумілий |
|||||||
За метою висловлювання |
||||||||
розповідні:
містять повідомлення, розповідь про щось |
питальні:
містять питання, на яке передбачається відповідь або що не вимагає відповіді
Тобі подобається осінь? |
спонукальні: містять наказ, вимогу, заклик, побажання, пораду, прохання... |
||||||
За емоційним забарвленням |
||||||||
окличні; розповідні, питальні; можуть бути окличними, якщо виражають емоційні переживання мовця або його ставлення до фактів і явищ дійсності |
неокличні; спонукальні; надають повідомленню за допомогою інтонації різного відтінку, часом навіть протилежного значення |
|||||||
За будовою |
||||||||
прості: наявність однієї граматичної основи |
складні: наявність двох і більше граматичних основ (речення складається з двох або кількох простих, об'єднаних за смислом та інтонаційно) |
|||||||
За наявністю чи відсутністю другорядних членів |
||||||||
поширені: крім головних, у реченні є ще й другорядні члени речення |
непоширені: відсутність другорядних членів речення |
|||||||
Чим ускладнюється речення
|
|
|||||||
Ускладнення речень |
||||||||
Однорідними членами |
Відокремленими членами |
Звертаннями |
Вставними компонентами |
Вставленими компонентами |
||||
І роси, і птиці, і трави з зорею вітають мене(В. Сосюра). |
Я люблю українське село, повне шуму, повне дум(В.Сосюра). |
Сонце! Сонце! Це тебе, довічний світе, стріваючи, вітає земля(Панас Мирний). |
Правда, Чіпка мій моторний, удатний(Панас Мирний). |
Радика мама(тата в нього не було) була вчителька музики(Ю.Яновськи |
||||
Фізкультхвилинка „Австралійський дощ”
Учні стоять. Вчитель показує рух, усі повторюють його поступово приєднуючись один до одного.
- Чи знаєте ви, який австралійський дощ?
Піднімається вітер. (Потираємо руки)
Падають перші краплини дощу. (Клацаємо пальцями)
Почалася злива. (Плескаємо долонями по стегнах)
Злива перетворилася на бурю. (Топаємо)
Ось буря стихає. (Плескаємо долонями по грудині)
Стихає злива. (Плескаємо долонями по стегнах)
Закінчується дощ, падають останні краплі. (Клацаємо пальцями)
Шумить тільки вітер. (Потираємо долонями)
Австралійський дощ скінчився. Сонце! (Діти піднімають руки вгору)
V. Закріплення навчального матеріалу
1. Синтаксичний розбір речень (Впр.60) стр. 30.
Багряне листя під ногами покірно й тепло шелестить.
І вийшов Колумб на берег Америки вранці
Вересень сипле сині загати, листям багряним шлях застила.
Загата (перегородка, загородження в річці)
2. Гра «Плутанина»
Хто з вас скаже, що означає жовтий колір в природі? (Жовтий колір означає «Увага»). На ваших столах лежать жовті конверти, і у вас є кілька хвилин на те, щоб зі слів скласти речення і визначити вид за метою висловлювання.
Отже, час жовтих конвертів.
Мій рідний краю, Україно, найкраще місце на землі! ( окличне, розповідне)
Моя квітуча, мила Україно, іди до щастя, в добрий час (спонукальне)
Які найбільші міста України ти знаєш? (питальне)
Не хотів я цього робити. (Розповідне заперечне)
3. Діалог
Сьогодні уже вівторок, і ви рахуєте кожну хвилину в очікуванні п*ятниці, бо на вас чекають канікули.
Тоже ваше завдання скласти діалог з теми: «Зустріч після осінніх канікул», використовуючи різни типи речень за метою висловлювання.
VІ. Підсумок уроку
— Що ми вивчали сьогодні на уроці?
— Які речення бувають за метою висловлювання?
- За інтонацією?
Подивіться на свої парти, що ми ще не використали? Правильно. (осіннє листя)
Запишіть будь ласка на листочках, що вас це й урок навчив, чим він вам сподобався, / не сподобався, бо….- Я дізнався про ….
VІІ. Оголошення домашнього завдання. ОЦІНЮВАННЯ З КОМЕНТАРЕМ
Ви добре попрацювали на сьогоднішньому занятті, а тому вашим домашнім завданням буде впр.55
Для високого рівня - Впр. 59 (А) Напишіть твір-розповідь з елементами опису на тему «Листопад у саду», використавши всі типи речень за метою висловлювання та інтонацією.