Історія України. Всесвітня історія
6 клас
Тема. Військова справа в Стародавній Греції
Мета:
освітня: описати зброю й обладунки грецького воїна; визначити роль і місце піхоти, кінноти, морського флоту на античному полі бою;
розвиваюча: розвивати вміння працювати в групах, виділяти головне, складати текстові таблиці, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;
виховна: непримириме ставлення до жорстокості й насилля.
Формування груп компетентностей:
-Вільне володіння державною мовою для розуміння україномовних текстів різних жанрів, вміння переказувати прочитане, висловлювати власну думку в усній та письмовій формі;
-Соціальну та громадянську компетентності для розуміння важливості вивчення історії своєї держави, формування патріотизму та громадської позиції;
-Математичну компетентність шляхом побудови логічного ланцюжка подій;
-Інформаційну компетентність для виявлення джерел й авторів інформації.
Наскрізні змістові лінії: громадянська відповідальність; здоров’я і безпека;
підприємливість та фінансова грамотність.
Очікувані результати:
- Знаннєвий компонент: знатиме поняття «фаланга», «гопліт», «бірема», «трієра»;
- Діяльнісний компонент: аналізуватиме роль війська в історії Стародавнього світу;
- Ціннісний компонент: пояснюватиме, як погляди та потреби людей сьогодні і в минулому пов’язані з подіями їх життя, станом суспільства.
Обладнання: Підручник: Історія України. Всесвітня історія 6 клас. Автори: Щупак І. Я., Бурлака О. В., Власова Н. С., Піскарьова І. О. (2023 рік), макети кораблів, мультимедійний комплект.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття і терміни: фаланга, трієри, біреми, аспіс, дорі, птеруги.
Структура уроку
І. Організаційний момент (5хв)
1. Вправа “Мій настрій”
ІІ. Актуалізація знань, умінь та навичок (10 хв)
1. Тестові завдання
2. Фронтальна бесіда
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (1хв)
IV. Повідомлення теми та мети уроку (1хв)
V. Вивчення нового матеріалу (18 хв)
1. Розповідь вчителя
2. Творчий проєкт
Фізкульхвилинка
3. Рольова гра
VI. Узагальнення та систематизація знань (7 хв)
1. Робота з хмаринкою слів
2. Фронтальне опитування
VIІ. Підсумок уроку (2хв)
1. Формувальне оцінювання
VІІI. Домашнє завдання (1хв)
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Вправа “Мій настрій”
Вітання і перевірка відсутніх учнів.
Створення сприятливої психологічної атмосфери уроку та формування позитивного емоційного налаштування на навчання.
Виберіть картку вашого настрою і посніть, чому саме такий настрій ви обрали. У кінці уроку ми дізнаємося: чи змінився ваш настрій.
ІІ. Актуалізація знань, умінь та навичок
1. Тестові завдання
Виконання тестового завдання за посиланням:
https://historytests62023.blogspot.com/p/34.html
2. Фронтальна бесіда
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
На початку V ст. до н. е. Греції довелося захищати свою незалежність у боротьбі з Перською державою. Сьогодні ми дізнаємося як грекам вдалося перемогти грізного суперника.
IV. Повідомлення теми та мети уроку
На сьогоднішньому уроці ми з вами ознайомимося з особливостями військового мистецтва давніх греків. Тож, тема уроку “Військова справа в Стародавній Греції”.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь вчителя
Перші армії виникли з боротьби за ресурси, безпеку та територію. Єгиптяни та шумери створили перші армії, але імперії більше приділяли увагу розвитку своїх військ. Ассирія перемагала завдяки чисельності та організації професійних воїнів. Перси також були успішними завдяки добре оснащеній та навченій армії, наприклад, вони використовували бойові колісниці з більшою міцністю та шириною, на які запрягали коней.
У Давній Греції, з розбудовою полісів, змінилося організація війська. Оскільки влада належала громаді землевласників, захист землі став правом та обов’язком кожного громадянина. Успіх у війні залежав від колективних зусиль. Найбагатші утворювали загін кінноти, який захищав фаланги. Греки самі забезпечували себе озброєнням, а багатші громадяни також оснащували бойові кораблі. Незаможні утворювали легкоозброєну піхоту.
2. Творчий проєкт
Діти отримують випереджувальне завдання (повідомлення, макети, презентація).
Перша група — Морський флот.
Друга група — Піхота.
Третя група — Кіннота.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
(https://www.youtube.com/watch?v=gPg5ax6IPxg)
3. Рольова гра
Складіть короткий опис морського бою за участю трієр.
VI. Узагальнення та систематизація знань
1. Робота з хмаринкою слів
Відшукайте поняття і терміни, які ми вивчили протягом цього уроку, виконавши завдання інтерактивної вправи.
2. Фронтальне опитування
1. Що чекало на громадянина за ухилення від служби у війську?
2. Яким було озброєння грецьких воїнів?
3. Назвіть елементи грецької броні.
4. У чому відмінність між легкою і важкою піхотою?
5. Які особливості бойового шикування — фаланги?
6. Що таке катапульта й для чого її застосовували?
7. Що сприяло розвитку кораблебудування і мореплавства?
8. Поясніть поняття «бірема» і «трієра».
VIІ. Підсумок уроку
1. Формувальне оцінювання
VІІI. Домашнє завдання
Опрацювати навчальний матеріал «Військова справа у Стародавній Греції». Створіть фотоколаж на одну із тем: «Мужні піхотинці Давньої Греції», «Відважні вершники Еллади» або «Непереможний грецький флот»*.