Конспект уроку "Визначаю рід і число іменників"

Про матеріал
Уроки української мови спонукають учнів до активної мовленнєвої діяльності, розвивають чуття мови, інтерес до слова, забезпечують безпосередній зв’язок у вивченні мови і літератури, підвищують загальну культуру мовлення й мислення.
Перегляд файлу

ТЕМА. Визначаю рід і число іменників. Вправи 1-9, с.35-37

Мета:

формування предметних компетентностей: формувати уміння учнів визначати рід і число іменників, добирати іменники жіночого, чоловічого та середнього роду ,знаходити зайве слово серед поданих, давати відповіді на запитання,робити висновки, узагальнення; збагачувати словниковий запас; розвивати творчу уяву, критичне мислення, мовлення; опрацьовувати теоретичний матеріал підручника,  виховувати любов до рідної мови;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: удосконалювати вміння самоорганізовуватися до навчальної діяльності , вміннядотримувати правильної постави під час письма, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;

комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, правильно,повільно, виразно, дотримувати пауз);

соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі;

інформаційної: формувати  вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.

Обладнання:  мультимедійне обладнання, презентація до уроку, картки для роботи в групах.

Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Емоційне налаштування

Мовонько рідна,

мово єдина!
Ти неповторна,

як Україна!
З тобою будем

жити-творити.
Просто не можна

тебе не любити.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1.Гра «злови м’ячика» (вчитель кидає м’яч учням по черзі кожному і ставить запитання):

  1. Іменники – це слова що називають…(предмети)
  2. Іменники відповідають на питання  … (хто?, що?)
  3. Іменники бувають…(загальні і власні)
  4. Іменники вказують на слова- назви…(істот, неістот)
  5.  На які запитання відповідають іменники – істоти ? (приклад)
  6. На які запитання відповідають іменники – неістоти? (приклад)

2. Визначивши назви істот і неістот іменників, знайдіть зайве слово.

а).Рослина, комаха, син, людина.

б). Комар, лев, русалка, тюльпан.

в) Табун, домовик, кінь, жінка.

г). Бактерія, поет, соловей, студент.

3. Хвилинка каліграфії

а) Вправа «Словникові слова»

  1. Розгадай ребус. Яке слово заховалось?
  2. Запиши це слово.
  3. Виконай звуко-буквений аналіз.
  4. Склади з цим словом речення.

б) відгадайте загадку.

Є в людини на прикметі

Сотні, тисячі предметів.

Та щоб їх розмежувати,

Що й кому належить знати,

Поділив усіх як слід,

Добре нам відомий … (рід)

─ Діти, запамятати  слова помічники для визначення роду іменників вам допоможе віршик.

Розучування вірша.

Дітям пам’ятати слід,

Що іменник має рід.

Чоловічий-значить «він»:

Учень, хвіст, портфель, пінгвін.

А жіночий рід - «вона»:

Дружба, ластівка, весна.

Є й середній рід «воно»:

Вухо, яблуко, вікно.

б) Написання букви Іі, складів рі Рі слів  жіночий чоловічий середній рід

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

-Сьогодні ми з вами будемо визначати рід іменників,ознайомимось із закінченнями іменників чоловічого, жіночого та середнього роду.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

1.Гімнастика для очей.

2.Робота з підручником.

Вправа 1 (Розгляньте у парах таблицю і дайте відповіді на запитання.)

-Як називаються роди іменників?

-Які слова допомагають визначити рів іменників?

-Які закінчення можуть мати іменники кожного роду?

Вправа 2. (Подані в таблиці іменники поставте у формі множини і запишіть.)

3.Пальчикова гімнастика

Робота в групі.

а)Розгляньте  етикетку.Користуючись довідкою перевірте, чи якісний цей шоколад. Яка ще інформація з етикетки важлива для вас?)

Довідка. Склад якісного шоколаду: какао терте, какао-масло, цукор. Молочний шоколад містить ще сухе молоко.

 

ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА (відео)

V. Узагальнення і систематизація знань.

1. Самостійна робота

Вправа 3 (Спишіть повідомлення про Щвейцарію, підкресліть іменники, вжиті в однині, позначте рід.)

VІ Підсумок уроку.

1.Гра «Зайве слово»

 Визначивши рід іменників, знайдіть зайве слово.

а). Назва, пенал, край, пень.

б). Тюль, розпис, путь, дріб.

в). Звук, честь, обрій, біль.

г). Нероба, учень, відмінок, стіл.

VII Пояснення домашнього завдання

Вправа 9. Спиши слова, уставивши пропущені букви. Підкресли іменники вжиті у формі множини. Постав їх у формі однини й запиши. Познач над кожним його рід.

VIII  Рефлексія. Оберіть відповідну цеглинку

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, 4 клас, Розробки уроків
НУШ
Інкл
Додано
3 червня
Переглядів
47
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку