Конспект уроку з геометрії у 8 класі
до підручника "Геометрія. 8 клас." (Автори: Єршова А.П., Голобородько В.В., Крижановський О.Ф., Єршов С.В.)
Тема: Вписані і описані чотирикутники.
Тип уроку: Bивчення нового матеріалу.
Конспект уроку особливо стане в нагоді молодим вчителям, оскільки є розгорнутим, тобто містить не тільки передбачені вчителем запитання та перелік практичних завдань, але й прогнозовані відповіді учнів та повні розв'язки вправ.
Конспект уроку
Геометрія
8 клас
Тема: Вписані і описані чотирикутники.
Мета: Сформувати означення чотирикутника, вписаного у коло і чотирикутника, описаного навколо кола; ознайомити учнів із властивістю кутів вписаного чотирикутника та властивістю сторін описаного чотирикутника; ознайомити учнів з розміщенням центрів вписаного і описаного кіл; розвивати математичне мислення та уяву.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: лінійка, циркуль.
Хід уроку
І. Організаційний етап. Оголошення теми уроку. (1 хв.)
ІІ. Актуалізація опорних знань. (3 хв.)
(фронтальне опитування)
IV. Вивчення нового матеріалу. (20 хв.)
В: Подивіться уважно на дошку, як ви думаєте, який з цих чотирикутників є вписаним?
У: A2B2C2D2.
В: Як можна сказати, який чотирикутник називається вписаним в коло?
У: Чотирикутник називається вписаним в коло, якщо всі його вершини лежать на цьому колі
В: А саме коло називається описаним навколо чотирикутника.
В: А де знаходиться центр описаного кола? Чи буде все так само як і для чотирикутника?
У: Так. Центр описаного кола лежить в точці перетину серединних перпендикулярів, проведених до сторін чотирикутника.
В: Центр описаного кола – точка, рівновіддалена від усіх вершин чотирикутника. Відстань від центру кола до будь-якої вершини кола є радіусом.
В: Тепер перейдемо до описаного чотирикутника. Подивіться уважно на дошку, як ви думаєте, який з цих чотирикутників є описаним?
У: A3B3C3D3.
В: Як ви думаєте, означення описаного чотирикутника буде таким самим як означення описаного трикутника?
У: Так. Чотирикутник називається описаним навколо кола, якщо всі його сторони дотикаються до цього кола
В: А саме коло – вписаним у чотирикутник.
В: Де знаходиться центр описаного кола?
У: Центр вписаного кола лежить в точці перетину бісектрис кутів чотирикутника.
В: Відстань від центра кола до будь-якої точки дотику сторони до кола є радіусом.
В: Чи можна описати коло навколо довільного чотирикутника (вписати коло в чотирикутник)?
У: Так.
В: Насправді неможна. Давайте з’ясуємо, коли чотирикутник можна вписати в коло.
(Учні записують в зошитах)
Теорема 1. Сума протилежних кутів вписаного чотирикутника дорівнює 180 о.
Дано: ABCD – чотирикутник, вписаний в коло.
Довести: А+С=180о,В+D=180о.
Доведення
Нехай чотирикутник АВСD вписаний у коло.
В: Яким є А ?
У: Вписаним?
В: Що ми знаємо про вписаний кут?
У: Дорівнює половині дуги, на яку спирається.
А=1/2BCD, C=1/2DAB. Тоді А+С=1/2(DСB+DАB)= 1/2∙360о=180о
В: Чому рівна сума всіх кутів чотирикутника?
У: 360 о.
В: А сума кутів А і С?
У: 180 о.
Тоді B+D=180о.
Доведено.
В: З цієї властивості випливає наступна ознака вписаного чотирикутника і наслідки.
Теорема 2. Якщо в чотирикутнику сума двох протилежних кутів дорівнює 180о, то навколо такого чотирикутника можна описати коло.
Наслідок 1. Навколо кожного прямокутника можна описати коло. Якщо паралелограм вписаний у коло, то він є прямокутником.
Наслідок 2. Навколо кожної рівнобічної трапеції можна описати коло. Якщо трапеція вписана в коло, то вона рівнобічна.
В: Тепер з’ясуємо, коли чотирикутник можна описати навколо кола.
(Учні записують в зошитах)
Теорема 3. Суми протилежних сторін описаного чотирикутника рівні.
Дано: ABCD – чотирикутник, описаний навколо кола
K, L, M, N – точки дотику.
Довести: АВ+СD=ВС+АD.
Доведення
В: Що ми маємо за властивістю дотичних, проведених до кола з однієї точки?
У: АK=АN, ВK=ВL, CL=CM, DM=DN.
В: Як ми можемо записати сторону АВ?
У: АВ=АK+ ВK.
В: А сторону СD ми можемо так само записати?
У: Так, СD=CM+DM.
В: А тепер розглянемо суму цих сторін:
АВ+СD= АK+ ВK+ CM+DM=…
А згідно рівностей, записаних вище:
…= АN+ВL+CL+DN=BC+AD.
Доведено.
В: З цієї властивості випливає наступна ознака описаного чотирикутника і наслідки.
Теорема 4. Якщо в чотирикутнику суми протилежних сторін рівні. То в цей чотирикутник можна вписати коло.
Наслідок 3. У будь-який ромб можна вписати коло. Якщо в паралелограм вписано коло, то він є ромбом.
V. Закріплення нового матеріалу. (15 хв.)
Розв’язування вправ.
№252. (Єршова А.П., Голобородько В.В., Крижановський О.Ф., Єршов С.В.)
Визначте, чи можна описати коло навколо чотирикутника ABCD, якщо кути A, B, C, D дорівнюють відповідно:
а) 90о, 90о, 20о, 160о;
б) 5о, 120о, 175о, 60о.
Розв’язання:
а) 90о+20о =110о ні
б) 5о +175о =180о, 120о +60о =180о так
№253. (Єршова А.П., Голобородько В.В., Крижановський О.Ф., Єршов С.В.)
Знайдіть невідомі кути:
а) вписаного чотирикутника, якщо два його кути дорівнюють 46о і 125о.
б) вписаної трапеції, якщо один з її кутів дорівнює 80о.
Розв’язання:
а) Нехай A=46o , В=125о (С125о, бо 46o+125о180о).
С=180о-A=180о-46о=134о. D=180о-B=180о-125о=55о.
б)
Дано: ABCD – вписана трапеція, А=80о.
Знайти: B, C, D.
Розв’язання:
В: Яка має бути трапеція, щоб її можна було вписати в коло?
У: Рівнобічна.
В: А якими є кути при основах в такій трапеції?
У: Рівні. А=D==80о.
B=С=180о-A=180о-80о=100о.
Відповідь: 100о, 80о, 100о.
№260. (Єршова А.П., Голобородько В.В., Крижановський О.Ф., Єршов С.В.)
Радіус кола, вписаного у квадрат, дорівнює 3 см. Знайдіть периметр квадрата.
Дано:
ABCD – квадрат описаний навколо кола, R=3 см.
Знайти: РABCD
Розв’язання:
OK=R.
В: Чому рівний периметр квадрата?
У: Сумі всіх сторін.
В: А в квадрата сторони якими є?
У: Рівними між собою. РABCD= 4АВ.
BC=2OK=23=6 (см)
РABCD= 4BC=46=24 (см)
Відповідь: 24 (см).
№261. (Єршова А.П., Голобородько В.В., Крижановський О.Ф., Єршов С.В.)
Чотирикутник ABCD вписаний у коло, центр якого лежить на стороні AD. Знайдіть кути чотирикутника, якщо ACB=20o, DBC=10o.
Дано: ABCD-чотирикутник вписаний в коло, ACB=20o, DBC=10o.
Знайти: A, B, C, D.
Розв’язання
В: Чому дорівнює кут, що спирається на діаметр?
У: 90о.
В: А ми маємо тут кути, що спираються на діаметр?
У: Так, ACD=90o, ABD=90o.
C=ACB+ACD=20o+90o=110o.
B=DBC+ABD =10o+90o=100o.
A=180о-C=180о-110о=70о.
D=180о-B=180о-100о=80о.
Відповідь: 70о, 100о, 110о, 80о.
VІ. Підсумки уроку. (2 хв.)
VIІ. Домашнє завдання. (1 хв.)
Вивчити §8 (Пункти 8.1, 8.2) .
Розв’язати №254, 257, 259.
1