Конспект уроку з геометрії у 8 класі
до підручника "Геометрія. 8 клас." (Автори: Єршова А.П., Голобородько В.В., Крижановський О.Ф., Єршов С.В.)
Тема: Вписані і описані чотирикутники. Самостійна робота. Розв'язування задач.
Тип уроку: Відпрацювання вмінь та навичок, діагностика засвоєння.
Конспект уроку особливо стане в нагоді молодим вчителям, оскільки є розгорнутим, тобто містить не тільки передбачені вчителем запитання та перелік практичних завдань, але й прогнозовані відповіді учнів та повні розв'язки вправ.
Конспект уроку
Геометрія
8 клас
Тема: Вписані і описані чотирикутники. Самостійна робота. Розв’язування задач.
Мета: закріпити знання учнів про вписані й описані чотирикутники, застосувати властивості сторін описаного чотирикутника та кутів вписаного чотирикутника при розв’язуванні задач.
Тип уроку: відпрацювання вмінь та навичок, діагностика засвоєння.
Обладнання: лінійка, циркуль, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний етап. Оголошення теми уроку. (1 хв.)
ІІ. Перевірка домашнього завдання. (3 хв.)
В: Які проблеми виникли у вас при розв’язуванні домашнього завдання? Давайте спробуємо їх вирішити.
Вчитель викликає до дошки учня, у якого виникла проблема.
ІІІ. Актуалізація опорних знань. (5 хв.)
Запитання до класу.
(Учні відповідають по бажанню)
IV. Відпрацювання вмінь. (35 хв.)
В: Сьогодні ми почнемо урок з невеличкої самостійної роботи.
(Вчитель роздає завдання на картках)
Самостійна робота
I варіант
36 см. AB=10 см, CD=8 см, BC=AD. Знайдіть сторони BC і AD.
II варіант
(Один з учнів працює біля дошки, інші в себе в зошитах, хто першим розв’яже самостійно вчитель ставить оцінку і пропонує наступну задачу)
№1. Різниця периметра рівностороннього трикутника і його середньої лінії дорівнює 15 см. Знайдіть сторону даного трикутника.
Дано: ABC – рівносторонній, - KL=15 см,
Знайти: AB.
Розв’язання
В: Який трикутник дано в умові?
У: Рівносторонній.
В:Правильно, а що ви знаєте про рівносторонній трикутник?
У: В ньому всі сторони рівні.
В: А якби ми позначили сторони через х: AB=BC=AC=x (см). То як би записався периметр?
У: =3x (см).
В: А його середня лінія?
У: KL= x.
В: Чи могли би ви записати рівність дану в умові через х?
У: 3x - x =15;
В: Розв’яжемо це рівняння:
У: 3x - x =15; 2 x =15, то x =15; 5x =215; x = ; x =6(см.)
Відповідь: 6 см.
№2. На рис.1 = , О=12. Знайдіть периметр трикутника .
Дано: =, О=12, О= , АВ=8, ВВ1=10.
Знайти: .
Розв’язання
В: Що треба знайти, щоб обчислити ?
У: Знайти всі сторони .
В: Скільки дорівнює О?
У: О= = ОВ1 = 12=6.
В: Подивимось на рисунок, за умовою =, то що можна сказати про розміщення прямих?
У: То А В.
В: А чому?
У: Бо і відповідні.
В: А якщо А В і О= , то ми можемо сказати про ОА і АВ?
У: Рівні: ОА= АВ=8.
В: А чому?
У: За теоремою Фалеса.
В: Ми чи можемо тепер знайти АА1?
У: Так, бо вона є середньою лінією.
В: Правильно.
У: АА1= ВВ1= 10=5.
В: Скільки дорівнює О?
У: О= = ОВ1 = 12=6.
В: Тепер ми вже можемо знайти ?
У: Так, =ОА+АА1+ ОА1=8+5+6=19.
№ 3. Знайдіть кути рівнобедреного трикутника, основа якого стягує п’яту частину дуги описаного кола. Розгляньте всі можливі випадки.
Дано: ABC – рівнобедрений, CmB==72о.
Знайти: А, В, С.
Розв’язання
В: Давай те з’ясуємо, де будуть лежати вершини рівнобедреного трикутника, вписаного в це коло з даною основою.
Випадок 1. (Див. рис.1)
В: Чому дорівнює А?
У: А=CmB=72о=36о (як кут, що спирається на CmB)
В: Як обчислити А і В?
В: Чому дорівнює сума кутів трикутника?
А+В+С=180о. В+С=180о-А=180о-36о=144о.
В: А який в нас ABC?
У: Рівнобедрений. В=С=144о=72о.
Відповідь: 36о, 72о, 72о.
Випадок 2. (Див. рис.2)
В:Чому дорівнює градусна міра CnB?
У: CnB=360o -CmB=360о-72о=288о.
В: Далі можна розв’язати аналогічно до попереднього.
А=CnB=288о=144о (як кут, що спирається на дугу)
А+В+С=180о.
В+С=180о-А=180о-144о=36о.
В=С=36о=18о
Відповідь: 144о, 18о, 18о.
№4. Доведіть, що радіус кола, вписаного в прямокутну трапецію, дорівнює різниці середньої лінії і половини більшої бічної сторони.
Дано: ABCD – прямокутна трапеція, описана навколо кола.
Довести: R=KL - .
Доведення
В: Яку властивість має описаний чотирикутник?
У: Суми протилежних сторін рівні AB+CD=BC+AD.
В: Чи можна виразити BC+AD через середню лінію?
У: Так, BC+AD=2KL.
В: Чи можна виразити суму AB і CD через радіус?
У: AB+CD=2R+CD.
В: Ліві частини підкреслених рівностей рівні, то рівними будуть і праві частини. Запишемо це.
У: 2R+CD=2KL.
R=KL - .
Доведено.
V. Домашнє завдання. (1 хв.)
Повторити § 6, 7, 8.
Розв’язати задачі на сторінці 87 №№ 2, 3, 6.
1