Урок 18. Я у світі
Тема: Правила культурної поведінки.
Мета: систематизувати й розширити знання учнів про правила поведінки в громадських місцях: музеї, бібліотеці; розвивати спостережливість; прищеплювати бажання дотримувати правил поведінки в музеї, бібліотеці, за столом; розвивати мислення, мовлення, увагу, уяву, пам’ять, вміння аналізувати; виховувати дисциплінованість, охайність, чемність, ввічливість, доброту.
Обладнання: підручник, відео.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
-
Організація класу.
-
Привітання.
-
Ось дзвінок сигнал подав —
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свійпочинаймо.
-
Перевірка готовності учнів до уроку.
-
Перевірте, щоб на парті був підручник, зошит з друкованою основою, пенал. Та приберіть все зайве.
-
Актуалізація опорних знань.
-
Гра «Світлофор ввічливості»
— Те, що є ввічливим,— позначте зеленим кольором, неввічливим — червоним.
-
Під час розмови розмахувати руками.
-
Голосно розмовляти, галасувати, верещати.
-
Кепкувати над кимсь у гурті.
-
Уступати дорогу старшим і дівчаткам.
-
Показувати на когось або на щось пальцем.
-
Сперечатися на кожному кроці з будь-якого приводу.
-
Перебивати розмову дорослих або ровесників.
-
Говорити погано про відсутніх.
-
Іронічно посміхатися над кимось.
-
Грюкати дверима.
-
Вітатися, усміхаючись.
-
Повчати і критикувати друга на людях.
-
Попросити пробачення у свого товариша.
-
Гра «Виправ помилку».
-
Виправіть помилку у правилах.
• Якщо в кімнаті багато людей, голосно привітайся з усіма одразу.
• До старших за віком, незнайомих людей обов’язково треба звертатися на «ти».
• Чемний хлопчик завжди смикає дівчат за кіски.
• Якщо ти здалеку помітив знайомого, кричи через усю вулицю або з вікна.
• Увічливі діти ніколи не поступаються місцем старшим.
-
Мотивація навчальної діяльності
-
Підведення до теми.
-
3 якими словами вранці слід звертатися до своїх рідних, до вчительки, до своїх друзів, сусідів, знайомих?
-
Як потрібно звертатися до людини із проханням?
-
Як попросити вибачення?
-
Що треба відповісти, коли ви отримуєте подарунок?
-
Що треба відповісти, якщо ви не в змозі виконати чиєсь прохання?
-
Якими словами можна підтримати товариша, якщо йому погано або в нього щось трапилося?
-
Повідомлення теми і мети уроку.
-
Сьогодні на уроці ми дізнаємось як поводитись у громадських місцях.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Вступна бесіда.
-
Що таке громадські місця? (Місця, якими користується громада, тобто люди.)
-
Які ви знаєте громадські місця? (Магазин, ринок, театр, пошта, банк, музей, транспорт...)
-
У яких громадських місцях вам доводилося бувати?
-
А чи говорили вам батьки, як потрібно там поводитися?
-
Робота за підручником. Підготовка до сприймання матеріалу.
-
Чи потрібні правила поведінки за столом? Чому?
-
Чи потрібні правила поведінки в музеї? Чому?
-
Розповідь вчителя.
-
Ми з вами знаємо, що всі люди різні – і за зовнішністю, і за характером, і за способом життя. Однак всі люди належать до людського суспільства. А для того щоб життя в суспільстві було безпечним і зручним, люди склали правила культурної поведінки. Серед них є правила поведінки в громадських місцях.
-
Що таке музей?
-
Музей – це заклад культури, працівники якого збирають, вивчають, зберігають, і показують витвори мистецтва або предмети, що розповідають про минуле, природу та життя людей.
-
Чи доводилось вам бувати в музеї?
-
Як потрібно там поводитись?
-
Я впевнена, що вам доводилось бувати в бібліотеках.
-
Перегляд відео. Обговорення проблемних ситуацій.
-
Отже, як потрібно поводитись у бібліотеці?
-
Як потрібно поводитись у ресторані?
-
Як потрібно поводитись у кінотеатрі?
-
Робота за підручником (с.72-73)
-
Робота за підручником.
-
-
Про які правила поведінки в бібліотеці розповідають ці знаки?
-
Чому треба дотримуватися цих правил?
-
До яких наслідків призведе порушення правил поведінки в бібліотеці?
-
Фізкультхвилинка.
-
Узагальнення і систематизація знань.
-
Вирішення проблемних ситуацій.
-
Тобі не видно експонату в музеї, тому щопопереду стоять твоїтовариші.
-
- Під час екскурсії по музею тивідставвідсвогокласу.
-
- Типобачив, щохтось кинув додолузім'ятийпапірець.
-
- Тизапізнився на кінофільм. Як пройти на своємісце?
-
Розігрування ситуацій.
-
Бібліотекар – читач
-
Екскурсія в музеї
-
Похід у кіно
-
Похід у ресторан
-
Підсумок уроку.
-
Підсумкова бесіда.
-
Як поводитись в бібліотеці, кінотеатрі, музеї,?
-
Навіщо створюють правила поведінки?
-
Оцінювання.