повторити й активізувати лексику теми, вчити використовувати нові лексичні одиниці на понадфразовому рівні в усній та письмовій формах; удосконалювати навички аудіювання; продовжувати тренувати учнів у читанні, письмі.
Тема: Їжа.Food
Мета:
Навчальна: повторити й активізувати лексику теми, вчити використовувати нові лексичні одиниці на понадфразовому рівні в усній та письмовій формах; удосконалювати навички аудіювання; продовжувати тренувати учнів у читанні, письмі.
Розвивальна: розвивати комунікативні вміння та навички; мовну здогадку; уяву, увагу, пам’ять, логічне мислення, уміння аналізувати та узагальнювати іншомовний матеріал.
Виховна: виховувати дбайливе ставлення до їжі як до складової свого здоров'я, прищеплювати усвідомлення важливості правильного харчування для здоров`я; інтерес до кулінарних традицій країни.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, зошит, картки для роботи в парах, презентація за темою, картки для самооцінювання.
ХІД УРОКУ
І. INTRODUCTION. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Greeting.Привітання
Т: Good morning, children!
I am glad to see you!
Who is on duty today?
What day is today?
What date is it today?
Who is absent today?
2.AIM.Повідомлення теми та мети уроку
Are you fine? Let’s show your feeling using different products (students choose products to show their mood):
“I am fine”: banana, orange
“I am bad”: lemon, pepper , salt, onion
“I am so so ”: cucumber, water
Т: Thanks. And what about the topic of our lesson today?
3.WARMING UP.Уведення в іншомовну атмосферу
Look at the blackboard and try to guess it reading the proverb:
”BREAKFAST EAT YOURSELF, A DINNER SHEAR WITH A FRIEND AND SUPPER GIVE THE ENEMY”
“Microphone”(«Мікрофон»):
T: Let’s revise some words, try to pronounce them correctly and try to remember as many words as you can. The pupil who names all the words wins.
Listen to me and repeat it after me:
And now I offer you to play the game “Traffic lights”( “Світлофор” ) . Look at the screen, listen to me very attentive and decide!
(teacher shows different words, names them. For example: apple – fruit( students must show green cards) , pear - vegetable (students show red cards),water (students show yellow cards) …. )
4.CHECKING HOMEWORK. Актуалізація знань. Перевірка домашнього завдання
T: Your hometask was to revise some grammar. Can you tell us when we use a lot of / lots of, a few / a little.
Let’s play a game. I say a word. You have to use a few or a little with the word correctly. The team that does it well gets a point. Is it clear? Let’s start.
T: chocolate P: a little chocolate, etc.
ІІ. THE MAIN PART OF THE LESSON .Основна частина уроку
5. GRAMMAR.ГРАМАТИКА.Робота з підручником
Open your books on page 81 and do exercise 5. Complete the questions using “ a little” or “a few”.
*Робота з картками
1.I’ve got a nice cake. Would you like …?
2.Do you want me to make you … sandwiches?
3.Do you want … sugar in your tea?
4.Do you need … more information about this cell phone?
5.Let me give you … advice.
6.Would you like … slices of cheese?
7.Open the window! We need … fresh air here!
8.You will get … nice presents for your birthday, won’t you?
9.Would you like … coffee to help you stay awake?
10.Shall I give you … money to buy some souvenirs?
6. Brainstorming (активізація вивченої лексики)
You know, I’m going to the supermarket. I’ve made up a shopping list. But what a pity. My cat’s spilled my tea on the shopping list. I cannot read it. Will you help me, please?
1. bre___ 6. ja___
2. sau___ 7. cer___
3. che___ 8. eg___
4. sug____ 9. mi___
5. but____ 10. oi___
7.SREAKING. Мовлення
8.Speaking.GROUP WORK.
Game “We buy”
Remember, all of you have some different but the same ingredients too. That why be very attentive and quick! I am ready to listen to your “We buy!”
Shopping list 1
Бутилка олії
Пачка масла
Кіло грибів
Сіль
Мука
Плитка шоколаду
Кусок сиру
Shopping list 2
Бутилка води
Пачка масла
Кіло помідорів
Цукор
Мука
Плитка шоколаду
Кусок сиру
Shopping list 3
Бутилка соку
Пачка масла
Кіло апельсинів
Рис
Мука
Плитка шоколаду
Кусок сиру
9.LISTENING. Аудіювання
1)Reаd the recipe.Fill in the gaps with the words from the box.Guess what recipe it is.
(add, boil, cut, get, mash, peel, put, take, wash, add)
10.WRITING. ПИСЬМО
Make up words.
hopc oastr
11.SPEAKING. Continue sentences
11.1Гра «Великий комбінатор».Закінчити речення за змістом.
-This is a vegetable. This is not a sweet vegetable. It is long. Its colour is green. You can eat it in a salad or soup. What is it? (cucumber)
ІIІ. THE FINAL PART OF THE LESSON .Заключна частина уроку
1.SUMMARISING. Підсумки уроку
2.Marks. Самооцінювання учнями своїх знань
3.HOMEWORK. Домашнє завдання
T: Your hometask for the next time is to write down what you usually eat for breakfast, lunch and dinner.
Shopping list 1
Бутилка олії
Пачка масла
Кіло грибів
Сіль
Мука
Плитка шоколаду
Кусок сиру
Shopping list 2
Бутилка води
Пачка масла
Кіло помідорів
Цукор
Мука
Плитка шоколаду
Кусок сиру
Shopping list 3
Бутилка соку
Пачка масла
Кіло апельсинів
Рис
Мука
Плитка шоколаду
Кусок сиру