Конспект уроку з англійської мови для 7 класу на тему: «Мusic in our lifе »

Про матеріал
Збільшує обсяг знань про різні види музики, мотивує готовність учнів брати участь в іншомовному спілкуванні. Розробка вдосконалює конпетенції читання, тренує учнів правильно оперувати граматичними структурами у мовленні.
Перегляд файлу

 

                                    Відкритий урок в 7 класі на тему:

 

                                     “Мusic in our lifе ”

 

 

Тема: Музика

Мета: ознайомити учнів з лексичними одиницями і навчити оперувати ними у мовленні; вчити учнів взаємодіяти в заданій ситуації за змістом прочитаного тексту, повторити граматичний матеріал та тренувати учнів оперувати граматичними структурами у мовленні; розвивати логічне мислення і мовленнєву реакцію, розвивати навики читання; виховувати культуру спілкування, інтерес до культури країни, мова якої вивчається.

Обладнання: плакат, слова, тексти, підручник, завдання на картках

Хід уроку:

1. Початок уроку.

Greeting

Організаційний момент

Good morning, pupils!

How are you?

 

2. Warming up

Мовленнєва зарядка

I: Do you like music?

Who’s your favorite pop star?

Would you like to be a star?

 

3. Aims

T: The topic of  today’s lesson is “The Famous Pop Stars”. Well, at  today’s lesson we’re speaking about people who want to be famous. You’ll read the text. You’re going to revise grammar (Past Simple and Present Perfect). By the end of the lesson you’ll be able to ask and answer the questions about pop idols.

II Основна частина.

Grammar practice

1. T: Let’s continue our work.

Grammar Revision

Present Perfect and Past Simple

Vocabulary

2. Ознайомлення з новою лексикою

Введення в іншомовну атмосферу.

Т: Pop Idol was a very popular British TV program. It was a musical competition. There were many contestants who took part in competition Will Young won in the pop Idol contest and his first singles went to number 1 in the charts.

3. Мозковий штурм. Введення лексичного матеріалу

Т: Let’s do Brainstorming. What words do you associate with the word ‘music’?

 

classical  music

 

 

      M U S I C

 

 

        

to play the piano

drams

pop  music

singer

jazz

rockn roll

punk

producer

guitarist

 

 

4. T: Make up the sentences with these words.

Reading

Читання тексту

  1.    Pre-reading activity

T:'Now, we’re going to read the text ‘Pоp styles’

 

POP STYLES

Blues traditional black American music. "Blue" means "sad", and many blues songs are about how hard life was for black people.

Gospel religious music sung in churches in the southern USA.

Rhythm and Blues black workers in the USA moved from the farms to the Cities. They played the blues with electric guitars — this became "rhythm and blues".

Country and Western the music of poor white Americans in the 1930 and 1940s. It is still the most popular music in the southern USA.

Rock'n'Roll many radio stations in the USA in the 1950s would not play "black" music. Elvis Presley was one of the first white singers to mix "rhythm and blues" and "country and western". The result was rock'n'roll.

Soul a mixture of "gospel" and "rhythm and blues". The most successful soul singers are probably Stevie Wonder and Michael Jackson.

Heavy Metal a style based on "rhythm and blues", but with the instruments amplified so that they are extremely loud. Led Zeppelin was one of the first group to do this.

Reggae this started in Jamaica. Jt is a mixture of American styles "rhythm and blues". Bob Marley made it popular.

Rap in the 1980s, disc-jockeys in dance clubs began half singing and half talking over instrumental music — and "rap" music was born.

House 1990s dance music based on very fast rhythms and modern electronic sounds. There are now various sub-styles of "house music", such as "techno pop", "trance" and "jungle".

 

6. After-reading activity

T: And now let’s complete the words and equivalents.

7. Гра “Noughts and Crosses”

На дошці - основа для гри

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

 

Учні поділяються на команди «хрестиків» і «нуликів». Кожна з них по черзі обирає цифру, а вчитель читає відповідне запитання. Якщо гравці відповідають правильно, то вчитель замість цифри ставить їхній значок. Перемагає команда, яка має 3 хрестики або 3 нулики підряд.

  1.   What kind of music is gospel music?
  2.    Who starts rhythm and blue music?
  3.    When did the country and western music start?
  4.    Which two styles of music influences rock'n'roll?
  5.    Which styles of music did Led Zeppelin develop?
  6.    Who made reggae music popular?
  7.    When did rap music originate?
  8.    What are the various sub-styles of "house music"?
  9.   What kind of music is soul music?

 

8. “My rap”

Складання римування “My rap”

Кожен заповнює пропуски у римуванні власними словами, потім усі по черзі читають свої віршики

 

9. Підбиття підсумків

  1.   Т: Let’s sum-up.

What have we done at this part of the lesson?

III. Кінець уроку

1. Підсумок уроку.

  1.    Summarizing

T: Let’s sum up the results of our lesson. So today we’ve learnt new words, revised grammar material and made the dialogues. I think you’ve worked hard.

2. Домашнє завдання

2. Homework. Заповнити табличку Instruments - People - Types of music

Заповнити таблицю, вписуючи у відповідний стовпчик назву інструменту, професію людини чи стиль музики:

 

classical music drums rock 'n 'roll producer lyrics to play the piano pop music punk jazz heavy metal catchy melody 'folk song violin reggae songwriter guitar percussion hand arrangement string instruments beat lover of music wind instruments guitarist pop star saxophone tune musician singer

 

 

Instruments

People

Types of music

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (7-й рік навчання) 7 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
26 грудня 2022
Переглядів
454
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку