Тема: Home, sweet home.
Мета:
Практична:
закріпити вивчені лексичні одиниці з теми;
формувати вміння будувати короткий діалог та монолог;
активізувати вживання граматичних структур: There is…, There are…, Where is..?, It is…;
удосконалювати техніку читання;
повторити назви кімнат та меблів;
повторити прийменники місця;
удосконалювати знання та вміння набуті на уроках англійської мови;
удосконалювати вміння утворювати питальні та стверджувальні речення.
Розвивальна: розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення учнів, вміння розуміти співрозмовника, розвивати швидкість та критичність мислення учнів, їх довільну пам'ять та мовну здогадку, мовленнєву реакцію, стійку увагу, вміння переносити знання та навички в нову мовну ситуацію, розвивати творчу уяву учнів, фонематичний слух та правильну вимову.
Освітня: поглиблювати знання учнів про особливості англійської мови.
Виховна: формувати ціннісне ставлення учнів до праці, людей, виховувати у дітей старанність та наполегливість, прищеплювати інтерес до вивчення англійської мови. сприяти вихованню взаємодопомоги та дружби,
Тип уроку: урок повторення і закріплення вивченого матеріалу.
Обладнання: картки, малюнки, наочний матеріал, технічні засоби навчання, таблиці із словами, граматичні структури.
Хід уроку:
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання (Hello song)
2. Повідомлення теми та мети уроку.
T: Let's play “The Sound Game”. Stand up, come to the blackboard and make a chain. Write the sounds on the blackboard.
[həʊm swi:t həʊm]
T: So, the topic of our lesson is “Home, sweet home”. Today we are going to speak about your houses and rooms. You will remember the words, songs and do interesting exercises at the lesson. You'll get a surprise at the end of the lesson.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
T: Let's join into groups. Come and choose the colour. (Учні обирають колір стрічки та об'єднуються у чотири групи)
1) Повторення вивченої лексики.
T: Let's guess the riddles.
1)It is a room, where you can have a rest and watch TV. ( living-room)
2)It is a room, where you can wash your hands and take a bath. ( bathroom)
3)It is a room, where you can sleep. (bedroom)
4)It is a room, where you can cook and eat. (kitchen)
2) Повторення структури There is… There are…
T: And now let's speak about furniture in these rooms. (Учні отримують конверти із словами відповідно до кольору їхньої групи)
desk |
wardrobe |
Rooms |
bedroom |
bathroom |
Living-room |
kitchen |
bed |
lamp |
sofa |
pictures |
TV |
armchair |
mirror |
bath |
shower |
shelf |
table |
chairs |
oven |
Cupboards |
II. Основна частина уроку.
Т: Where is the window/blackboard/door/picture?
T: And now listen to the text about John. It was his room on the picture. And tick (˅) things you've heard on your pictures.
My room is big and light. The bed is near the window. You can sleep there. It is very soft. The computer is on the table. I like playing computer games. The bookshelf is above the table. All my books are on the shelf. I read every day. The carpet is on the floor. Sometimes I sit there and play with my cousin Bob. This is his picture on the wall. I like my room.
T: Work in pairs and ask your partner about things from the story.
Ps: Where is the bed/computer/bookshelf/book/carpet/picture?
T: Let's watch a cartoon and then we'll do the writing task. Pepa Pig “Daddy loses his glasses”
Т: Look, we have got the letter. Look at this envelope. Who wrote this letter? Where is she from?
Dear friends,
This is the plan of our new house. Help us to
build it, please.
Write to me soon.
Bye.
Your pen friend,
Pepa Pig.
T: Are you ready to help Pepa? She has got some tasks for you.
Учні отримують кольорові конверти із завданнями від Свинки Пепи та в групах виконують завдання.
The living-room is on the left.
The bedroom is on the right.
The kitchen is on the left.
The bathroom is on the right.
T: Let's sing a song to Pepa Pig about this house.
Пісня “Ding Dong”
III. Заключна частина уроку.
T: Make a picture of your room and describe it.
Бесіда
T: Did you like the lesson? What was difficult? What was interesting? Do you see two faces on your desks? If the lesson was interesting and you like it, take the smiling face. If the lesson was not interesting and you don't like it, take the sad face.
Тема: Home, sweet home.
Мета:
Практична:
Розвивальна: розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення учнів, вміння розуміти співрозмовника, розвивати швидкість та критичність мислення учнів, їх довільну пам’ять та мовну здогадку, мовленнєву реакцію, стійку увагу, вміння переносити знання та навички в нову мовну ситуацію, розвивати творчу уяву учнів, фонематичний слух та правильну вимову.
Освітня: поглиблювати знання учнів про особливості англійської мови.
Виховна: формувати ціннісне ставлення учнів до праці, людей, виховувати у дітей старанність та наполегливість, прищеплювати інтерес до вивчення англійської мови. сприяти вихованню взаємодопомоги та дружби,
Тип уроку: урок повторення і закріплення вивченого матеріалу.
Обладнання: картки, малюнки, наочний матеріал, технічні засоби навчання, таблиці із словами, граматичні структури.
Хід уроку:
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання (Hello song)
2. Повідомлення теми та мети уроку.
T: Let’s play “The Sound Game”. Stand up, come to the blackboard and make a chain. Write the sounds on the blackboard.
[həʊm swi:t həʊm]
T: So, the topic of our lesson is “Home, sweet home”. Today we are going to speak about your houses and rooms. You will remember the words, songs and do interesting exercises at the lesson. You’ll get a surprise at the end of the lesson.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
T: Let’s join into groups. Come and choose the colour. (Учні обирають колір стрічки та об’єднуються у чотири групи)
1) Повторення вивченої лексики.
T: Let’s guess the riddles.
2) Повторення структури There is… There are…
T: And now let’s speak about furniture in these rooms. (Учні отримують конверти із словами відповідно до кольору їхньої групи)
Mind Map
II. Основна частина уроку.
Т: Where is the window/blackboard/door/picture?
T: And now listen to the text about John. It was his room on the picture. And tick (˅) things you’ve heard on your pictures.
My room is big and light. The bed is near the window. You can sleep there. It is very soft. The computer is on the table. I like playing computer games. The bookshelf is above the table. All my books are on the shelf. I read every day. The carpet is on the floor. Sometimes I sit there and play with my cousin Bob. This is his picture on the wall. I like my room.
T: Work in pairs and ask your partner about things from the story.
Ps: Where is the bed/computer/bookshelf/book/carpet/picture?
T: Let’s watch a cartoon and then we’ll do the writing task. Pepa Pig “Daddy loses his glasses”
Т: Look, we have got the letter. Look at this envelope. Who wrote this letter? Where is she from?
Dear friends,
This is the plan of our new house. Help us to
build it, please.
Write to me soon.
Bye.
Your pen friend,
Pepa Pig.
T: Are you ready to help Pepa? She has got some tasks for you.
Учні отримують кольорові конверти із завданнями від Свинки Пепи та в групах виконують завдання.
The living-room is on the left.
The bedroom is on the right.
The kitchen is on the left.
The bathroom is on the right.
T: Let’s sing a song to Pepa Pig about this house.
Пісня “Ding Dong”
III. Заключна частина уроку.
T: Make a picture of your room and describe it.
Бесіда
T: Did you like the lesson? What was difficult? What was interesting? Do you see two faces on your desks? If the lesson was interesting and you like it, take the smiling face. If the lesson was not interesting and you don’t like it, take the sad face.