Дата: ________________
УРОК ДЛЯ 5-го КЛАСУ НА ТЕМУ
« WEATHER. CLOTHES .»
Мета:
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: предметні малюнки, презентація, проектор, ноутбук, екран, підручник, дошка.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1) Привітання
T: - Good morning, dear students! I am glad to see you. Let’s start our lesson.
II. Підготовка до іншомовного мовлення.
What is the weather like today?
2) Brainstorming (Мозковий штурм).
Look at the pictures, you can see speech bubbles there. Think of what these people can say or what are they thinking about.
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Т:First of all we’ll write today’s date and topic. What is the topic today? Children, today we are going to speak on the topic “ Weather and Clothes”as much as possible and memories the new words. Today we’ll speak about seasons and match the different clothes in different seasons. We are going to do a lot of different things. So, let’s start the main part of our lesson!
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.
Читання тексту про погоду в Британії.
T: Now, there is a little text and some words are missing. Instead of words we have little pictures. It is a good activity to revise the weather vocabulary.
So, there are four seasons in a year winter, spring, summer, autumn.
It is frosty and snowy in winter.
It is warm and windy in spring.
It is wet and rainy in autumn.
It is hot and sunny in summer.
There is no such thing as bad weather , just a bad choice of clothes.
What does it mean? You can use English or Ukrainian to explain it.( Нема поганої погоди, є поганий вибір одягу. Навіть якщо погода погана і дощитиме, але у нас є дуже гарна парасолька або гарне пальто або плащ- поганої погоди не існує).
2) Введення нової лексики.
It’s time to learn some vocabulary or to revise some vocabulary because you know a lot.
( діти слухають і повторюють слова з теми Clothes - Talking Flashcards)
We usually wear ………… in summer ( winter, autumn, spring)
First , look at each of the 12 pictures on your worksheet. Then, listen to the man as he describes what each person is wearing. Write a number next to the correct person after each description. Are you ready? Let’s begin. ( Учні пишуть номер тексту поруч із малюнком)
When we are thinking of what to wear we can use I am going to wear. ( Я збираюся щось вдягти).
It is hot and sunny. I am going to go out to to play with my friends. |
I am going to put my new beautiful pink dress and shoes on. |
It is cool. I am going to go to the shop. |
I am going to put my yellow raincoat and green boots on. |
It is a dancing party today. |
I am going to put my old white T-shirt and blue shorts on. |
It is raining. I am going to go to school. |
I am going to put my coat, red cap, scarf and mittens on. |
It is snowing. Let’s go to the park. |
I am going to put my blue sweater and grey trousers on. |
1-c, 2-e,3-a,4-b,5-d.
I have a magic suitcase. Let’s look what have I got?
I have got an umbrella, a hat, a coat, boots. How do you think where should I go?
Збираємось у подорож. У нас є 4 дівчинки , які збираються у подорож до різних міст. В цих містах різна погода. Дівчата переглянули прогноз погоди і їм необхідно зібрати валізу.
Choose the card what country would you go.
Hello! My name is___________________. It’s ________ now. The weather is________________. I am going to__________________ I’m wearing_____________.
ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
T: We are coming to the end of the lesson. I am pleased with your work. I am happy to say we have done a good bit of work today. You get good marks. The lesson is over. See you next time. Good bye!
It’s time to have a little practice. Look at the words for one minute and try to guess what is missing.
Now we’ll practice a little bit more.. We’ll work with the words and we’ll have a game
” Who has? I have.” It’s very easy .I have a set of different cards and all we have to do is to ask who has? And answer I have.
In groups write what are you going to wear in the situations :
1) You are going to the beach
2) You are going to climb up the mountains
3) You are going to visit Sydney
4) You are going to visit Lviv
I am going to wear … to….
1) In pairs read the situations and choose the clothes yon are going to wear.
1) You are going to the beach with your parents: a swimsuit, a pair of shoes, flip-flops, sandals, shorts, a T-shirt, a pair of Bermuda shorts, a pair of trousers, a baseball cap, a panama, a straw hat.
I am going to wear … to….
In pairs read what the children are wearing and say what they mustn't wear in the situation and what they must wear instead:
________________________________________________________________________________
ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
T: We are coming to the end of the lesson. I am pleased with your work. I am happy to say we have done a good bit of work today. You get good marks. The lesson is over. See you next time. Good bye!
( Учні діляться на 4 команди згідно пор року та отримують ляльку з набором одягу.
Кожна команда одягає ляльку відповідно до пори року.)
Now we divide into 4 groups. I have lego blocks . Choose the colour you like ( summer is red, autumn is yellow, spring is green and winter is blue).
You have to wear the girl for four seasons of the year. Choose the right clothes for the girl. What is she wearing in summer( autumn, spring and winter).
Complete the sentences.
https://www.youtube.com/watch?v=h6CvRv-AH2Y
T: Hello, Lena. What are you wearing?
Ch: I am wearing …
T: Roma, stand up, please. What is she wearing?
Ch: She is wearing …
(вчитель питає учня, учень відповідає, а потім вчитель викликає іншого учня, щоб повторив сказане, але вже від третьої особи).
(Діти діляться на команди та отримують дві ляльки з набором одягу. Потім слухають опис кожної ляльки та одягають її згідно опису).
1. The girl is wearing a purple T-shirt and a pink skirt. She is wearing yellow socks and red shoes too.
2. The boy is wearing a red T-shirt, blue trousers and a pink cap. He is wearing pink socks and green boots too.
(Поділити учнів на команди. Прикріпити на дошці дві мотузки або попросити представників команд потримати кінці мотузки та натягнути її. На партах біля мотузок кожної з команд лежить розкладений набір різного одягу з паперу зі скріпками. Команди стоять у кінці класу. Учитель називає предмет одягу, представники команд шукають цей одяг та вішають на мотузку. Команда, яка першою правильно повісить елемент одягу, отримує додатковий бал).
Red shoes, blue socks, green cap, blue boots, red dress, brown shorts, green skirt, purple T-shirt, red coat, red sweater, blue trousers, yellow shirt.
https://www.youtube.com/watch?v=-jBfb33_KHU
(Учні отримують картки із завданням, в якому потрібно прочитати назву одягу та обвести правильний варіант, відповідно до малюнка).
(Учні отримують картки 5 із завданням, в якому потрібно доповнити речення відповідно до малюнка).
ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
T: We are coming to the end of the lesson. I am pleased with your work. I am happy to say we have done a good bit of work today. You get good marks. The lesson is over. See you next time. Good bye!
Гра “The washing line game”
Red shoes |
blue socks |
green cap |
blue boots |
red dress |
brown shorts |
green skirt |
purple T-shirt |
red coat |
red sweater |
blue trousers |
yellow shirt. |
Гра “Matching”
|
|
|
|
Картка 5
|
|
|