ЗАЛІЩИЦЬКА ДЕРЖАВНА ГІМНАЗІЯ
МЕТОДИЧНЕ ОБ’ЄДНАННЯ ВЧИТЕЛІВ ПРИРОДНИЧИХ ДИСЦИПЛІН
КОНСПЕКТ УРОКУ з БІОЛОГІЇ В 6 КЛАСІ
Урок-презентація
https://naurok.com.ua/urok-prezentaciya-vischi-sporovi-roslini-viddil-mohopodibni-165358.html
Підготувала:
Лугофет Олена Мирославівна
вчитель біології вищої кваліфікаційної категорії
Тема. Відділ Мохоподібні: середовище існування та пристосувальні риси будови.
Мета:
малюнками підручника, формувати вміння давати загальні характеристики відділам рослин на основі виявлення загальних рис біології мохоподібних; продовжити формування базових біологічних понять, ботанічної термінології; розвивати вміння виділяти головне в досліджуваному матеріалі, проводити аналіз і синтез;
Тип уроку: комбінований.
Методи навчання: евристичний, проблемного викладу, PowerPoint- презентація, інформаційно-рецептивний.
Форми організації навчальної діяльності учнів: індивідуальна, фронтальна, диференційовано-групова.
Поняття й терміни: бріологія, однодомна рослина, дводомна рослина, чергування поколінь, гаметофіт, спорофіт, антеридій, архегоній, протонема, торф, ризоїди.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Організація класу, постановка дидактичної мети і завдань уроку
ІІ. Актуалізація знань учнів і перевірка домашнього завдання
Бесіда з питань
Бліц-опитування
(На окремих аркушах учні записують назву терміну, визначення якого зачитується)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Походження відділу Мохоподібних.
(слайд 4)
(слайд 5)
(слайд 6)
2. Загальні риси мохоподібних:
- Будова (слайд 7,8)
-Життєвий цикл – переважає гаметофіт
(слайд 9-відео життєвого циклу Політриху звичайного https://www.youtube.com/watch?v=z0OIRwNQ_Iw)
(слайд 10)
-Будова спорофіта.
-Будова гаметофіта.
3. Стійкість мохоподібних до несприятливих умов.
Мохи за нестачі вологи можуть висихати до повітряно-сухого стану, а за наявності води знову відновлювати процеси життєдіяльності; ті невитривалі, фотосинтез може відбуватися за мінімуму світла й за низьких температур; воду й мінеральні речовини мохи здатні поглинати всією поверхнею тіла.
(слайд 11)
-Утворення торфу(слайд 12)
4. Використання мохоподібних у біоіндикації.
Мохи чутливі до забруднення атмосферного повітря й у сильно забруднених місцях відсутні або їх видова різноманітність незначна.
(слайд 13)
-Значення мохоподібних (самостійна диференційовано-групова робота учнів – слайд 14)
Заповнення таблиці в робочих зошитах:
V. Закріплення нового матеріалу
Питання до учнів
1. Чому мохи називають «земноводними» у світі рослин?
2. Чому мохи називають «сліпою» гілкою розвитку рослин?
VІ. Домашнє завдання: вивчити §39; виписати й вивчити терміни:
бріологія, талом(слань), ризоїди, однодомна рослина, дводомна рослина.