Несватківська філія КЗ « Олександрівське НВО № 2»
конспект уроку геометрії
у 8 класі
на тему:
( Теорема Піфагора. Перпендикуляр і похила)
Підготувала і провела
Коломієць В. О.
2019 р.
Тема: Розв'язування вправ
Мета:повторити з учнями зміст теореми Піфагора та наслідків з неї; формувати вміння застосування теореми при розв’язуванні задач. Розвивати логічне мислення, пізнавальну активність учнів,обчислювальні навички, увагу, кмітливість, формувати навички самооцінки, виховувати інтерес до математики. розуміння ролі геометрії у вирішенні практичних завдань
Тип уроку:комбінований
Обладнання: конспект, підручник, портрет Піфагора, картки для практичних робіт.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Світ, що нас оточує, - це світ геометрії. Нехай сьогоднішній урок стане ще одним віконцем у дивовижний і цікавий математичний простір.
ІІ Перевірка домашнього завдання
Фронтальне опитування
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності.
Найпопулярнішою з усіх теорем планіметрії є теорема Піфагора. Причинами такої популярності є простота, краса і значення.
В будь-якій задачі, де ми стикаємося з прямокутним трикутником завжди є місце для теореми Піфагора. А прямокутний трикутник зустрічається і в квадраті, і в прямокутнику, ромбі, трапеції, в колі і в багатьох інших фігурах.
Тому метою нашого уроку буде: повторення знань про властивості прямокутного трикутника; застосовування набутих знань, умінь і навичок до розв’язування задач які містять прямокутний трикутник, безпосередньо застосовування теореми Піфагора для знаходження відстаней між точками.
ІV. Актуалізація опорних знань та умінь.
Бліц-опитування
1. Як називаються сторони прямокутного трикутника, які утворюють гострий кут?
(катет і гіпотенуза )
2. Сторони прямокутника 8 см і 15 см. Знайдіть його діагональ. (17 см)
3. Як читається теорема Піфагора?
(квадрат гіпотенузи прямокутного трикутника дорівнює сумі квадратів його катетів)
4. Катети прямокутного трикутника дорівнюють 5 і 12 см. Чому дорівнює гіпотенуза трикутника? (13 см )
5. Гіпотенуза прямокутного трикутника дорівнює 10 см, а один з катетів 8 см. Чому дорівнює другий катет? (6 см )
6. Порівняйте катети а і в прямокутного трикутника з його гіпотенузою с.
(a<c, в <c)
7. Чи буде прямокутним трикутник зі сторонами 9 см, 12 см і 15 см. (ні )
V. Формування вмінь
1)Робота з підручником колективно
№ 432. №446
Вправи для зняття втоми очей.
1.Заплющити очі. Не відкриваючи очей, начебто подивитися ліворуч на рахунок „раз-чотири”, повернутися у вихідне положення. Так само подивитися праворуч на рахунок „п’ять-вісім” і повернутися у вихідне положення. Повторити 5 разів.
2.Спокійно посидіти із закритими очима, розслабившись протягом 5 с.
2)Робота з індивідуальними картками
Опорна картка –підказка (один слабкий учень)
1 Серед даних трикутників вказати прямокутний
2 Яку назву мають сторони що утворюють прямий кут?
3 Як називається найбільша сторона прямокутного трикутника?
4 Теорема Піфагора формулюється так: Квадрат гіпотенузи дорівнює сумі....
5 Задача
Знайти гіпотенузу прямокутного трикутника якщо катети дорівнюють 6 см та 8 см
АВ2=АС2+СВ2
АВ= АС2+СВ2 =
1 Діагональ прямокутника дорівнює 10см, а одна з його сторін 8 см. Знайдіть периметр прямокутника.
Картка-підказка для учня(один учень)
1)Розглянути трикутник АВД (кут А=90° АД=8 см ВД= 10 см
ВД2= АВ2+ АД2
АВ2=
АВ=
3) Що таке периметр?
4)Як обчислити периметр прямокутника?
Р=2АД+
5)Р=2•8+2• АВ=
Відповідь:
Картка для роботи в парі
1 Діагональ прямокутника дорівнює 10см, а одна з його сторін 8 см. Знайдіть периметр прямокутника
2. У прямокутній трапеції АВСД з основами АД і ВС, кут А прямий, АВ = 4 дм. з вершини С до основи АД проведений перпендикуляр СК, КД= 3дм, Знайдіть СД.
Дано: АВСД – прямокутник, ВД - діагональ, ВД = 10 см, АД=8 см.
Знайти: Р
Розв’язання:
Р=(АВ +ВС)× 2
Трикутник АВД - прямокутний, за теоремою Піфагора
АВ=
АВ=
Р=(6+8)× 2 = 28(см)
Дано: АВСД – трапеція, <А = АВ=4 дм.
СК АД КД=3 Знайти: СД
Розв’язання
Оскільки АВСД трапеція АД//ВС
АВ//СК, АВ=СК=4 дм; Розглянемо
По теоремою Піфагора СД²=КД² + СК²;
(дм.)
Відповідь 5дм.
Задача . ( для пожежників) практичне застосування теореми Піфагора
Якої довжини має бути драбина, щоб її можна було б приставити до вікна, що знаходиться на висоті 6 м від землі, коли відстань від нижнього кінця драбини до будинку повинна дорівнювати 2,5 см?
Розв’язання.
Так як стіна перпендикулярна до землі драбина і стіна утворять прямокутний
За т. Піфагора
АВ = = = = = 6,5 ( м)
Відповідь: 6,5 м.
VІІ. Підсумки уроку.
«Корисні та шкідливі звички».
активність |
пасивність |
ввічливість |
Упертість |
дисциплінованість |
допитливість |
ініціативність |
Наполегливість |
неуважність |
незібраність |
недбалість |
працелюбство |
організованість |
лінь |
уважність |
відповідальність |
VІІІ. Домашнє завдання:
Повторити §13
Скласти задачу практичного змісту для розв'язування якої необхідне застосування теореми Піфагора