Конспект уроку з геометрії
8 клас.
Тема: «Трапеція»
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, вивчення нового з елементами дослідження.
Цілі:
освітні:
розвиваючі
Обладнання: плакати, картки із завданнями.
План уроку
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація знань учнів та підведення учнів до нової теми.
3. Вивчення нового матеріалу.
4. Закріплення умінь та отримання навичок роботи під час вирішення найпростіших завдань на трапецію.
5. Рефлексія. Підведення підсумків. Виставлення оцінок.
6. Домашнє завдання.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Привітання вчителя та учнів.
Вчитель: Епіграф нашого сьогоднішнього уроку: Три шляхи ведуть до знання: шлях роздуми – це шлях найблагородніший, шлях наслідування – це шлях найлегший і шлях досвіду – це найгірший шлях. Конфуцій
Ми сьогодні на уроці спробуємо усі три досвіди.
ІІ. Актуалізація знань.
Усна робота з готових креслень.
Назвіть опуклі чотирикутники. Сформулюйте визначення паралелограма.
Вчитель: Згадайте, із властивостями яких чотирикутників ви добре знайомі.
Графічний диктант: - так, -ні
Вчитель:
– Серед представлених фігур, яку фігуру ви помітили? (Відповідь учнів: «Фігура, що стоїть праворуч, незафарбована»).
– Що спільного у цих фігур? (Відповідь учнів: "Усі фігури є чотирикутниками").
– Чим відрізняється виділений чотирикутник від інших? (Відповідь учнів: "Не є паралелограмом. У нього дві сторони паралельні, а дві інші немає").
– А хто знає, як називається цей чотирикутник? (Діти або дадуть відповідь, або ні). Ця фігура називається трапеція.
– Як Ви думаєте, яка тема уроку? (Учні формулюють тему уроку).
– Діти, як ви вважаєте, якою буде мета нашого уроку? (формулюють свої цілі).
– Які потрібно поставити завдання для досягнення нашої мети? (формулюють завдання уроку)
– Записуємо в зошит тему сьогоднішнього уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель: Розглянемо чотирикутник, про який можемо сказати, що дві протилежні сторони паралельні, дві інші не паралельні.
Трапеція - (Від грец. Trapezion, літер. - Стол).
Трапеція- Чотирикутник, у якого дві сторони паралельні, а дві інші - непаралельні.
Види трапеції. Рівнобічна - Трапеція, у якої рівні бічні сторони.
Прямокутна- Трапеція, один з кутів якої прямий.
Робота у групах.
Групи з парними номерами – досліджують діагоналі рівнобедреної трапеції. Групи з непарними номерами – досліджують кути рівнобедреної трапеції.
Вислухати та обговорити результати дослідження, на дошці та у зошитах записати рішення.
Властивості рівнобедреної трапеції.
Властивість 1.У рівнобедреній трапеції кути при кожній підставі рівні.
Властивість 2.У рівнобедреній трапеції діагоналі рівні.
Сформулюйте твердження, обернені властивостями, і з'ясуйте їхню справедливість.
Ознаки рівнобедреної трапеції.
Вислухати та обговорити результати дослідження, на дошці та у зошитах записати рішення.
Ознака 1. Якщо кути при підставі трапеції рівні, вона рівнобічна.
Ознака 2. Якщо діагоналі трапеції рівні, вона рівнобічна.
IV. Закріплення умінь та навичок.
Розв'язання задач за готовими кресленнями.
І рівень
1. Знайдіть невідомі кути трапеції:
II рівень
2. Знайдіть периметр трапеції АВСD:
III рівень
Доведіть, що AE=(AD+BC)/2.
Доведіть, що менша діагональ дорівнює напівсумі основ трапеції.
V Домашнє завдання.