Автор: Вчитель хімії Новоукраїнської ЗОШ №3 Ворона Людмила Миколаївна
8 клас Урок №15 .Тема. Розв’язування задач з теми «Періодичний закон і періодична система хімічних елементів»
Мета:
навчальна: закріпити вміння і навички учнів характеризувати елементи за положенням у періодичній системі вдосконалювати знання за темою «Періодичний закон і періодична система хімічних елементів»; формувати навички розв’язку задач із застосуванням знань про будову атома і періодичної системи;
розвиваюча: розвивати увагу, логічне мислення, комунікативні та пошукові здібності;
виховна: виховувати інтерес до вивчення хімії та предметів природничого циклу.
Обладнання: таблиця Д.І.Менделєєва , мультимедійна презентація, картки – завдання, кубик.
Тип уроку: практичне використання знань, умінь та навичок.
Форми роботи: бесіда , фронтальна робота з класом, робота з текстом карток,
самостійна робота, перевірка знань у формі гри з кубиком
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання: Користуючись планом характеристики хімічного елемента, схарактеризуйте елемент №16.
Характеристика Сульфуру за його положенням у ПС
І. Назва елемента, його символ, відносна атомна маса.
Сульфур - S , Ar = 32
ІІ. Положення у Періодичній системі:
Порядковий номер 16
S знаходиться у ІІІ малому періоді, VІ групі, головній підгрупі
ІІІ. Будова атома S:
1.Заряд ядра +16
кількість протонів 16, нейтронів 16
2. Кількість електронів 16.
3. Кількість електронних шарів (енергетичних рівнів ) 3.
4. Кількість електронів на зовнішньому рівні 6, шар незавершений.
5. Схема будови атома, електронна формула (конфігурація) , графічна електронна формула. Кількість спарених і неспарених електронів. Можливі валентності.
16S ) ) ) +16S 1s22s22p63s23p4
2е 8е 6е
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
3S2 |
3P6 |
3d0 |
|
|
||||||
|
2S2 |
2P6 |
↑↓ |
↓↑ |
↑ |
↑ |
|
|
|
|
|
|
|
||
1S2 |
↑↓ |
↓↑ |
↑↓ |
↓↑ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
↓↑ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 електронів спарених, 2електрона неспарені.
Валентність ІІ, 4,6
ІV. Характер хімічного елемента:
s-елемент; неметалічний елемент
V. Назва та формула простої речовини.
Сірка S - неметал
VІ. Характер сполук хімічного елемента
Вищий оксид: SО3 сульфур (VІ ) оксид, виявляє кислотні властивості
Гідрат вищого оксиду : Н2 SО4 сульфатна кислота
А також існує оксид SО2 сульфур (ІV) оксид , виявляє кислотні властивості
Йому відповідає сульфітна кислота Н2 SО3
Летка сполука з Гідрогеном Н2 S
VІІ. Порівняння неметалічних властивостей із властивостями елементів, що стоять поряд у періоді та групі.
S проявляє неметалічні властивості слабше за Сl, але сильніше за Р, оскільки заряд ядра S (+16) менший, ніж у Сl, (+17). більший, ніж у Р (+15) і Тому S притягує валентні електрони слабше , ніж Сl і сильніше, ніж Р .
S проявляє неметалічні властивості слабше за О, але сильніше за Sе, оскільки радіус атома S (3енергетичні рівні) більший, ніж у O (2 енергетичні рівні) і менший, ніж у Sе (4 енергетичних рівні). Тому S притягує валентні електрони слабше за О але сильніше за Sе.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Ви вже знаєте яку будову має атом, як побудована періодична система. Мета уроку – навчитися розв’язувати задачі і вправи із застосуванням знань про будову атома і періодичної системи
ІІІ. Розв’язок задач і вправ
№1.Відносна молекулярна маса вищого оксиду елемента ІV групи головної підгрупи дорівнює 44. Визначте елемент.
Дано:
Мr(RO2) =44
R - ? |
Мr(RO2) = х + 16∙2 = х+32 х+32= 44 х = 12 Аr(С) = 12 Відповідь: С - Карбон |
№2 Елемент, який належить до VІ групи періодичної системи, утворює кислоту, відносна молекулярна маса якої становить 98. Визначте елемент.
Дано: Мr(Н2RO4) =98
R - ? |
Мr(Н2RO4) = 1∙2 + х + 16∙4 = х + 66 х + 66 = 98 х = 32 Аr(S) = 32 Відповідь: S - Сульфур |
№3.Назвати елемент за такими даними: знаходиться в І групі , головній підгрупі. Відносна молекулярна маса гідроксиду 102.
Дано: Мr(ROН) =102
R - ? |
Мr(ROН) = х + 16 + 1= х + 17 х + 17 = 102 х = 85 Аr(Rb) = 85 Відповідь: Rb - Рубідій |
Додаткове завдання для найбільш активних учнів:
Скласти умову задачі, у якій дається відносна молекулярна маса леткої сполуки з Гідрогеном.
№4.Напишіть рівняння реакції між простими речовинами, утвореними елементами, електронні формули яких мають такі закінчення:
а) …3S23P1 та …4S24P5 ; б)…3S23P3 та …2S22P4.
а) 2Al + 3Br2 = 2AlBr3 б) 4P + 5O2 = 2P2O5
№5.Атом елемента має на 7 електронів більше. Ніж йон магнію. Назвіть лемент. Складіть електронну формулу його атома та йона.
Mg2+ має 12 – 2 =10 електронів
R має 10 +7 = 17 електронів
Кількість електронів в атомі відповідає порядковому номеру елемента.
Це Cl (Хлор)
17Cl ) ) ) 17Cl 1S22S22P63S2 3Р5 атом хлору
2е 8е 7е
17Cl- ) ) ) 17 Cl- 1S22S22P63S2 3Р6 йон хлору
2е 8е 8е
№6Атом елемента має на 2 електрона більше, ніж йон калію. Назвіть елемент.
K+ має 19 –1=18 електронів
R має 18 +2 = 20 електронів
Кількість електронів в атомі відповідає порядковому номеру елемента.
Це Ca (Кальцій)
№7.При взаємодії 9,2 г лужного металу з водою виділився водень об’ємом 4,48 л.(н.у.). Визначте метал.
Дано: m (Ме) = 9,2г V(Н2) = 4,48л
Ме - ? |
9,2г 4,48л 2Ме + 2Н2О = 2МеОН + Н2 2х г 22,4л
9,2 ∙22,4 = 2х ∙4,48 х= 23 Ar (Na) = 23 Відповідь:Na |
№8.Масова частка елемента ІІ групи у вищому оксиді становить 60%. Визначте елемент.
Дано: W(Е) = 60% ЕО Е - ?
|
nAr(E) W(Е) = Mr (ЕО)
х 0,6 = х +16 0,6х + 9,6 = х х = 24 Ar (Mg) = 24 Відповідь:Mg |
№9. Елемент, вищий оксид якого має склад RO2, утворює летку сполуку з Гідрогеном, що містить 12.5% Гідрогену. Який це елемент?
Дано: RO2 W(Н) = 12,5%
R - ?
|
Вищий оксид має склад RO2, летка сполука з Гідрогеном RH4 n Ar (H) W(Н) = Mr (RH4)
0,125 =
0,125х +0,5 = 4 х = 28 Відповідь: Si (Силіцій)
|
№10 Напишіть рівняння реакції між простими речовинами, утвореними елементами, електронні формули яких мають такі закінчення:
а) …3S1 та …3S2 3P4 ; б)…3S23P5 та …3S23P1.
а) 2Na +S = Na2S б) 3Cl2 + 2Al = 2AlCl3
№11Під час взаємодії 6г двовалентного металу із розведеною сульфатною кислотою утворилося 0,25 моль водню. Який це метал ?
Дано: ν (Н2) = 0,25моль m ( Ме) = 6г
Ме - ? |
6г 0,25моль Ме + Н2SO4 = MeSO4 + H2 хг 1моль х = = 24 Відповідь: Mg (Магній) |
ІV. Підведення підсумків уроку.
V. Домашнє завдання
Повторити § 2 – 11, виконати вправи №71 ст.62 (всім)
Вправа №75 (ІІІ – ІV рівень)