Урок із застосуванням інтерактивних методів
(Історія України)
Тема уроку : Розгортання національно-визвольної боротьби в 1648- 1649 рр.
Мета уроку : Розкрити процес розгортання всенародної боротьби
в 1648-1649 рр. ; розповісти учням про героїзм , мужність ,
воєнну майстерність повстанців ; використати матеріал уроку для патріотичного виховання ; продовжувати розвивати вміння учнів працювати з картою (атласом) та історичними документами ; сприяти формуванню національної самосвідомості , пов'язані з державотворчими традиціями в Україні .
Тип уроку : Комбінований із використанням інтерактивних методів на етапі осмислення нової інформації .
Обладнання : карта , атлас , портрет Б. Хмельницького , підручник .
Основні терміни та поняття : соціальна боротьба ,
селянська війна , автономія , етнічний , рух опришків ,
Зборівський договір.
Хід уроку
/
Із метою перевірки рівня знань школярів учитель використовує метод «Синтез думки».
ІІІ. Вивчення нового матеріалу .
1. Слово вчителя у формі короткої лекції з елементами бесіди.
Після перемоги на Жовтих Водах і під Корсунем Б. Хмельницький перейшов під Білу Церкву — останнє місто , де стояв реєстровий козацький полк , і козаки вважали Білу Церкву « старою границею » своїх земель . Тут гетьман відсвяткував свою перемогу .
На початку війни Б. Хмельницький та козацька старшина прагнули лише відновлення привілеїв і тому почалися переговори з поляками .
Б. Хмельницький домагався :
— захисту православної віри ;
Подяки на поступки не йшли , а збирали нові сили . Були скликані шляхетські сеймики , на яких оголошено набір до нового війська , було призначено нових воєначальників , зокрема : - Д. Заславського , М. Остророга і О. Конецпольського , яких Б. Хмельницький називав «периною , латиною й дитиною » .
Б. Хмельницький розсилав універсали , закликаючи до всенародної боротьби проти поляків .
Народні повстання охопили Лівобережжя , Правобережну Україну . Скрізь створювалися повстанські загони , які громили польські маєтки , захоплювали міста і замки ( Лубни , Пирятин , Чернігів , Новгород –Сіверський , Умань , Брацлав , Вінницю та багато інших ) .
Б. Хмельницький узявся за організацію регулярного війська . На осінь 1648 р. він уже мав 70—100-тисячну регулярну й добре озброєну армію .
Завдання учням .
Але гетьман , не бажаючи віддавати Львів на пограбування татарам , обмежився викупом від міських лихварів і шляхти .
Б. Хмельницький руфив далі до польської фортеці Замостя .
6-21 листопада 1648 р. — облога Замостя .
Дізнавшись про вибори нового польського короля , Б. Хмельницький дав згоду на перемир'я і повернув козацьку армію назад до України .
Запитання до учнів .
- Як ви вважаєте, чим пояснити такий вчинок Б. Хмельницького?
Метод «Прес»
Вислухавши відповіді, учні визначають фактори , які вплинули на рішення гетьмана :
3 Про що свідчать розміри його володінь?
Ярема Вишневецький був одним із наймогутніших магнатів у Речі Посполитій . Походив з українського князівського роду . Перейшов у католицтво . Брав участь у придушенні козацько-селянських повстань 1637-1638 рр. У 1649 р., ставши коронним гетьманом , продовжував придушувати визвольний рух в Україні заради відновлення польсько-шляхетського панування ;
Упродовж червня 1648 р. були визволені Лубни , Переяслав , Прилуки , Ніжин та інші міста .
На початку серпня польську владу на Лівобережній Україні було повалено .
Полум'я всенародної боротьби перекинулося й на Правобережжя , яке очолив черкаський полковник М. Кривоніс . Були визволені міста Немирів , Брацлав , Вінниця , Тульчин , Бар та багато інших . Наприкінці липня під Староконстацтиновим М. Кривоніс розгромив дванадцятитисячне військо Я. Вишневецького .
У цей же час у Подністров'ї розгорнувся рух опришків (левенців) , у ході якого були звільнені Брацлавське , Подільське воєводства , південна і центральна частина Волинського .
Блискучі перемоги повстанців зумовили вихід визвольної боротьби за межі звичайного повстання , яке переросло в селянську війну . У короткий час вона охопила майже всю територію України , під знамена повсталих стали козаки , селяни , міщани , духовенство та частина шляхти .
2. Битва під Пилявцями Облога Львова і Замостя .
(Учні далі самостійно продовжують заповнювати таблицю, розпочату на минулому уроці.)
2.1. Битва під Пилявцями ( 11-13 (21-23) вересня 1648 р.) .
Обидві армії ( польська і козацька ) зустрілися біля містечка Пилявці ( тепер с. Пилява Хмельницької області ) на Поділлі . Б. Хмельницький на березі річки Іква ( Пилявка ) наказав спорудити табір , який був укріплений ровом і возами , що стояли в шість рядів . Польське військо було велике ( 100 тис) , добре озброєне (мали 100 гармат ) , із великим обозом ( 100 тис. возів ) яким командували Д. Заславський , О. Конецпольський і М. Остророг , але вони не змогли , втримати дисципліну й лад у війську . Тричі поляки йшли в наступ , але козаки відбивали атаки . Через три дні Б. Хмельницький дав наказ до головного наступу . Козакам допомагали 3 тис. татар . Козацька артилерія завершила розгром ворога . Поляки в паніці тікали , покинувши корогви , зброю і вози . Повстанці взяли великі трофеї : рушниці , гармати , шаблі , військове спорядження , весь польський обоз .
Запитання до учнів:
— Як ви гадаєте, які наслідки мала ця битва ?
Школярі відповідають на запитання , учитель аналізує відповіді учнів , далі учні складають схему .
Орієнтовні компоненти схеми.
Слово вчителя.
Козацькі полки продовжували визвольний похід на західноукраїнські землі*
8-26 жовтня 1648 р. — облога Львова. Загони М. Кривоноса взяли штурмом фортецю Високий Замок, і місто було приречене.
Формулювання школярами запитань до теми.
■ . \
Школярі читають матеріал на стор. .1)1, виявляють основні аспекти програми Б. Хмельницького «Побудова Української козацької держави
Далі знайомляться з додатковою інформацією «Із промови Б. Хмельницького перед королівськими комісарами 23 лютого 1649 року».
Iі ■ '.
. ■ і ■ ■ і . §,
Методичні рекомендації:
Робота з документом Із промови Б. Хмельницького перед королівськими комісарами в Переяславі (23 лютого 1649 р.).
• .:...Виб'ю з лядської неволі народ весь руський. А що первей о шкоду й кривду свою воював, тепер воювати буду о віру православную нащую. Поможем мі то чернь всяя по Люблин і Краків, которой я не одступлюсь, бо то права рука нашаяг люди, котріє, холопства не витерпів, ушли в козаки,
Буду мати двісті* триста тисяч своїх. Орда всяя. Притім Тугай-бей близько мене есть, мой брат, моя душа, єдиний сокіл на світі, готов все учинити, що я захочу. Зараз вічна наша козацькая з ними приязнь, которой світ не розірве.
За границю на войну не пойду, шаблі на турків і татар не поднесу. Досить нам на Україну і Подолю, і Волині; тепер досить достатку в землі і князівстві своїм по Львов, Холм і Галірі, А ставши на Віслі, скажу дальшим ляхам: сидіте, мовчите, ляхи. Туди я загоню більш можних ляхов, дуків і князів. А будуть лі за Віслою брикати, знайду я ЇХ там певне. Не постоїт мі нога жадного князя і шляхотки тут в Україні, а захочет лі хліба котрий з нами їсти, нехай же Войску Запорозькому послушний буде, на короля не брикает.
5. Відновлення воєнних дій у 1649 р. Битва під Ловом, облога Збаража.
Слово вчителя. ,
— На початку літа 1649 р. 200-тисячне польське військо посунуло на Україну. Воно захопило Ґаличину та вторг- лося на Поділля. Тим часом із півночі на Україну виступив литовський гетьман Я. Радзивілл. В. Хмельницький пос> лав у Білорусію київського полковника М. Кричевського. Наприкінці липня 1649 ,р. козаки під Його орудою дали під Ловом відсіч Радзивіллу (сам М. Кричевський загинув).
У скрутну ситуацію потрапив Я. Вишневецький/ військо якого було оточено Б. Хмельницьким під Збаражем. Коли ж польський король вирушив на допомогу оточеним, гетьман швидким маневром зупинив наступ поляків, примусивши їх будувати табір длгі оборони. В. Хмельницький із татарами вирушив назустріч Я. Казиміру в напрямку Здорова. Польське військо опинилося в катастрофічному становищі назрівала подвійна поразка під Зборовом і під Збаражем (облош
г
Збаража тривала майже півтора місяці). >
6. Зборівська бшпва. Зборівський договір,
Зборівська битва
5-6 (15-16) серпня 1649 р. — битва козаків проти головних сил польської армії на чолі з королем Яном II Казимиром під Зборовом.
Польське військо потрапило у скрутне становище» проте було врятоване завдяки зрадницьким діям кримського хана, який пішов на таємні переговори та вклав угоду з польським королем. '
Не маючи можливості одночасно воювати проти польеько-щляхетських% військ і татар, В. Хмельницький був змушений почати переговори й укласти з польським королем договір, який дістав назву Зборівськогр.
Зборівський мирний договір
8 (18) серпня 1649 р. згідно з договором, кількість реєстрових козаків збільшувалася до 40 тис.
ч — Влада на цій території належала гетьманові та козацькій старшині.
Завдання учням.
(Київське, Чернігівське та Врацлавське воєводства.)
—: Чи давав договір можливість будувати Українську державу?
Висновки вчителя.
IV. Закріплення набутих знань.
Тест
Дайте ствердну або заперечну відповідь на висловлювання. (
. повстанців.
О. Ііило^о«" -------------- "
ло 100 тис. - . • " • „' .1
4 - Козацьке військо штурмом захопило Львів.
6. Українське .військо' не .тишо на Варшаву;
6. В. Хмельницького порівнювали з Мойсеем.
7 У Зборівській битві перемогли козаки.
в! Зборівський договір" було, укладено із Владисла-
BOINI TV - " '
д- за Зборівським договором реестрове козацтво
збільшувалося до 20 тне., ^
Ю. За Зборівським договором козацька держава
охоплювала три воєводства, г^тт-г :
V. Домаїшге завдання (на вибір):
а) написати короткий конспект |11;'
б) матеріал §11 втілити у схему;
в) створити словесний портрет В. Хмельницького