Конспект уроку з літературного читання для 2 класу на тему "Дружба та братство - найбільше багатство. Євген Гуцало "Веселка""

Про матеріал
Конспект з літературного читання для 2 класу за підручником О. Вашуленко. Мета: ознайомити учнів з оповіданням, її автором, з поняттями дружба, друг, подруга; формувати вміння аналізувати вчинки персонажів твору; удосконалювати навички свідомого виразного читання, розповідати враження зі свого досвіду; розвивати навички критичного мислення, вміння висловлювати свою думку; виховувати у дітей толерантність, вихованість, дружелюбність.
Перегляд файлу

Тема. Дружба та братство - найбільше багатство. Євген Гуцало «Під веселкою»

Мета:

• формування  предметних  компетентностей:

  • ознайомити учнів з оповіданням, її автором, з поняттями дружба, друг, подруга;
  • формувати вміння аналізувати вчинки персонажів твору;
  • удосконалювати навички свідомого виразного читання, розповідати враження зі свого досвіду;
  • розвивати навички критичного мислення, вміння висловлювати свою думку;
  • виховувати у дітей  толерантність, вихованість, дружелюбність.

формування  ключових  компетентностей:

  • уміння вчитися: уміти висловлювати  оцінні судження, переключатися з одного виду роботи на інший;
  • комунікативної: уміти висловлювати свої думки, спілкуватися під час виконання завдань;
  • інформаційної: уміти здобувати з підручника необхідну інформацію;
  • здоров’язбережувальної: уміти правильно сидіти за партою;
  • соціально-громадянської: співпрацювати в парі, в групі,  планувати взаємодію з учасником спільної діяльності;
  • загальнокультурної: дотримувати правил поведінки на уроці, вміння вислухати та поважати чужу думку.

Обладнання: ілюстрації веселки, цеглинки LEGO, картки з прислів'ями,

кольорові смужки, підручник «Українська мова та читання» 2 клас, Оксана Вашуленко.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.

 

Хід уроку

І. Вступна частина

1. Привітання

- Вітаю всих на телеканалі 2.

В ефірі дитяча передача «Мого дитинства сонячна країна». Випуск присвячений темі: «Дружба та братство – найбільше багатство». Наша передача монтуватиметься у різних студіях.

2.Студія «Психологічного настрою»

 ·Вправа « Колір настрою»

-Запрошую в студію «Психологічного настрою». Подивіться уважно у вікно. Який сонячний і теплий ранок! Яка чудова сьогодні погода. І від цього у мене чудовий настрій. А з яким настроєм ви розпочнете свою роботу на передачі?

(На парті лежать смужечки  паперу різного кольору: червоний колір – тривога, оранжевий – успіх, жовтий – радість, зелений – надія, блакитний– спокій,       синій – хвилювання, фіолетовий – впевненість)

-Зробіть свій вибір.

- Усміхніться один одному, побажайте успіхів.

3. Студія «Реклама»

Вправа «Мікрфон»

-Яким повинен бути урок?

Урок буде (творчий, цікавий, пізнавальний, корисний, яскравий, повчальний, загадковий)

-Якими повинні бути ви на уроці?

Ми будемо (уважні,  активні,  кмітливі,  розумні,  веселі,  організовані, геніальні, креативні, творчі …)

ІІ. Основна частина

1.Актуалізація опорнихзнань

Студія «Інтрига»

1.1. Інтерактивна вправа «Відкритий мікрофон»

-Чи бувають чудеса в природі?

- Назвіть, які ви зустрічали.

1.2.  Відгадування  загадки

      Понад річкою місток

      Виріс із семи стрічок.

      Та по ньому не піду –

      Ще у воду упаду.

 

H:\Веселка 1.jpgH:\Веселка.jpg

- Ви  вже здогадалися, що це за диво?(Веселка)

1.3. Слухання легенди

Існує легенда, що веселка – це шлях до неба, велетенський міст, по якому сходять на землю янголи. Тому її ще називають райдуга. Тобто райська дуга, яку створив  Бог на знак угоди між Отцем  Небесним   та людьми, коли пообіцяв праведному Ною, що більше ніколи не насилатиме на землю такої страшної нищівної зливи.

  Насправді ж веселка –це сонячні промінчики, які заломлюються й відбиваються у краплинах дощу. І виникає вона лише тоді, коли одночасно світить сонечко і йде дощик, або після дощу, коли краплинки ніби висять у повітрі.

  На землі ми бачимо лише частинку веселки, але якщо на неї поглянути з гори або літака, то можна побачити й суцільне коло. Складається веселка з семи кольорів, які плавно переходять з одного в інший: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий.

2. Мотивація навчальної діяльності

Студія «Передбачення»

2.1. Розглядання ілюстрації

 Яке явище природи зображене на світлині?

2.2. Читання заголовка оповідання ( с.104)

- Чи здогадалися ви, про яке  явище природи ми сьогодні говоритимемо, читатимемо?

3. Повідомлення теми уроку

-Сьогодні ми розпочнемо вивчення нового розділу «Мого дитинства сонячна країна». Познайомимося з автобіографією Є Гуцала.  Прочитаємо оповідання «Під веселкою» та дізнаємось, що таке справжня дружба.

4. Вивчення нового матеріалу

4.1. Студія «Інформаційна»

Ознайомлення з біографією Євгена Гуцало.

4.2. Студія «Мовленнєва розминка»

. Вправи для розвитку дихання

-Дуже важливо зробити мовленнєву розминку, налаштувати правильно дихання.

 ·Вправи «Понюхай квіточку», «Подми на кульбабку».

· Робота над чистомовкою

-Диктори вимовляють слова чітко.Тому і ми чітко вимовимо  чистомовку.

Ло-ло-ло — я люблю своє село.

Ічка-ічка-ічка — протікає в ньому річка.

Бе-бе-бе – є і небо голубе.

Ка-ка-ка —і яскрава веселка.

Хи-хи-хи – ми маленькі дітлахи.

Емо-емо-емо – ми природу і дружбу збережемо.

·Читання слів (с.104,105)

-Диктори вміють швидко читати і правильно інтонувати слова. Навчитись цьому нам допоможе вправа на прискорення читання.

-Прочитайте правильно наголошуючи слова.

- Прочитайте повільно (тихо) слова.

- Прочитайте повільно (голосно) слова.

- Прочитайте швидко (тихо) слова.

- Прочитайте швидко (голосно) слова.

· Стіна слів

Надвечірній – який буває перед вечором.

H:\Надвечірній.jpg

Гайнув – швидко побіг.

H:\БІГ.jpg

 

4.3. Студія « Прослуховування»

Читання оповідання вчителем.

 - Чи справдилися ваші передбачення?

4.4. Студія «Найкращий диктор»

-Розпочинаємо кастинг «Найкращий диктор».

(Умови : 1.Читати правильно, виразно.

2. Як справжні диктори, час від часу відривати погляд від тексту.)

·Вправа «Щоденні 5».Читання для себе.

-Прочитайте текст самостійно, напівголосно, у своєму темпі.

·Вправа «Щоденні 5». Читання з другом.

- Виразно прочитайте текст. Особливу увагу зверніть на діалог.

-Подумайте, із якою інтонацією його слід читати.

·Читання вголос.

·Читання в особах.

(Нагородження найкращих дикторів).

4.5. Студія « Обговорення»

·Вправа « Мікрофон»

-Коли відбулася описана  подія?

-Хто головний герой оповідання?

-Куди він поспішав?

-Чому він повернувся у село?

·Вправа «Куля»

Учень тримає білу кульку, починає переказувати.За сигналом учителя зупиняється, передає кульку  іншому учню і він прдовжує переказувти.

·Робота в парах. Вправа « Ти –мені, я- тобі»

Учні по черзі ставляють одне одному запитання за змістом оповідання.

·Вправа «Крісло автора»(обговорення змісту прочитаного)

Учень сідає в «крісло автора» і виступає в ролі автора. Інші учні за змістом оповідання формулюють запитання, а «автор твору» відповідає на запитання словами твору.

·Вправа «Входження в малюнок»

Учень уявляє, що він є героєм на світлині  і розповідає про свої дії…

5. Закріплення вивченого матеріалу

5.1. Студія «  Думок»

·Вправа «Кубування»

Кубик, діти, не простий,

Незвичайний – чарівний.

Він завдання перевіряє,

Працювати допомагає.

(Усі грані кубика пронумеровані.Кожна цифра позначає окреме запитання).

-Як називається оповідання, з яким ми сьогодні працювали?

-Як ви розумієте назву оповідання?

- Куди поспішав Василько?

-Чи можна Василька назвати справжнім другом? Чому?

-Чому вчить це оповідання?

- Придумайте іншу назву оповідання.

·Вправа «Трибуна думок»

Продовжити речення.

-Яким я уявляю справжнього друга…

-Якою я уявляю справжню подругу…

·Вправа «Павутинка»

-Дружба- це найцінніший скарб, який не тільки складно знайти, але важко втримати.

-До кожної літери слова ДРУЖБА дібрати слова, які б характеризували вашого друга (подругу).

Д                Р              У             Ж                Б                 А                      

 

 

 

( Д- добрий, Р- розумний, У- уважний, Ж- жвавий, Б- балакучий, А- активний).

·Вправа « Презентуй себе як друга(подругу)

 

Діти стисло розповідають про себе, свої захоплення.

 

·Гра «Чарівні окуляри»

Розповісти про позитивні риси друга.

 

5.2.Студія «Перлинка»

- Український народ дуже мудрий і склав багато прислів'їв про дружбу,товартшування.

. Робота в парах. Гра «Розсипанка»

-Учні складіть цеглинки LEGO так, щоб утворилося прислів’я про дружбу.

 

Не варто       з другом       сваритися,        бо              доведеться             миритися.  

 

Людина       без    друзів,    що                  дерево           без                        коріння.

 

·Гра «Додай риму»

Щоб могли ми гарно жити,

Треба вчитися ( дружити).

А не кидатись словами,

Щоб не стати (ворогами).

І запам'ятай собі –

З другом легше у (біді).

Друг нас виручити може,

У біді він  (допоможе).

Друг нас може захистити,

Зможе з класом   (помирити).

Друг не стане кепкувати,

І на людях нас ( повчати).

Й ще одне запам'ятай:

Друзів ти ( не забувай).

Знай, моя дитино мила,

Дружба –це велика (сила).

VІ.Заключна частина

1.Зворотний зв'язок. Рефлексійна вправа «Веселка»

На дошці прикріплено малюнок веселки. Кожен учень  вибирає і прикріплює кольорову смужечку  до веселки відповідно до того, як працював на уроці.

Червона смужка –  мені  не вдавалося.

Помаранчева смужка – я старався, але не зовсім вдавалося.

Жовта смужка – я робив з допомогою.

Зелена смужка – я робив, було цікаво.

Блакитна смужка – я робив із задоволенням.

Синя смужка – я це робив з радістю

Фіолетова смужка –я це робив з упевненістю.

2. Домашнє завдання( за вибором )

·Прочитати та переказати оповідання  Євгена Гуцала «Під веселкою» (с.104-105).

·Відшукати прислів'я про дружбу в різних джерелах.

·Підготувати  малюнки-портрети подруги (друга)  для створення портрету нашого дружного класу.

 

1

 

docx
Додано
14 січня 2022
Переглядів
1470
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку