Конспект уроку з літературного читання на тему : Особливості п'єси-казки як жанру. Будова п'єси. Неля Шейко-Медведєва «Лисиця, що впала з неба» (скорочено)(дія друга).
Мета: - формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з біографічними відомостями Нелі Шейко-Медведєвої та її творчістю; розширити знання школярів про п'єсу як жанр; поглибити ....
Тема . Особливості п’єси-казки як жанру. Будова п’єси. Неля Шейко-Медведєва «Лисиця, що впала з неба» (скорочено)(дія друга).
Мета:
- формування предметних компетентностей: продовжувати знайомити учнів з творчістю Нелі Шейко-Медведєвої; розширювати знання школярів про п'єсу як жанр; поглиблювати розуміння побудови тексту п'єси; вчити розрізняти характеристики дійових осіб за їхніми висловами, вчинками; розвивати творчі здібності учнів, дослідницькі якості; виховувати правдивість, відповідальність за свої вчинки, вміння тримати слово;
- формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати вміння висловлювати рефлексивні та оцінні судження, моделювати та прогнозувати в межах певного завдання;
комунікативної: навчати співпрацювати в парі, групі, колективі;
загальнокультурної: сприяти засвоєнню духовно-моральних основ життя людини.
Тип уроку: урок набуття нових знання
Міжпредметні зв’язки: українська мова , «Я у світі».
Обладнання: портрет Нелі Шейко - Медведєвої ; малюнки звірів, слова на картках, картки для розчитування.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Організаційний момент
2. Артикуляційні вправи
1) Навчіться швидко і чітко вимовляти буквосполучення. А)кпт, кфт, кшт, кст, ктщ; мгм ,ргм, тгм, пгм, фгм; ткр, ктр, дрт, ркт(стеж, щоб між приголосними не чувся призвук голосного);
Б)кфа, кпо, кту, кши, кси; рла, рло, рлу, рлі, рли;
В)пі,пє, пя, пьо, пю; би, бє, бя, бьо, бю.
2)Робота з чистомовкою.
Ець-ець ель- подув сильний вітерець,
Аї-аї-аї- облітає листя в гаї,
Го-го-го- ми збираємо його,
Ас-ас-ас- принесемо його в клас.
3)Робота над скоромовкою.
Рута-м'ята розпустилась –
Ароматна і кріпка.
Бджоли та джмелі над нею
Наче пляшуть гопака!
Рома та Рита співають у хорі,
Ввечері разом гуляють на дворі,
Разом додому ідуть,як пора.
Рома та Рита – це брат і сестра!
Перевірка домашнього завдання
ІІ. Основна частина
1.Етап до текстової діяльності
1) Гра» Слова читайте – героя називайте».
Учитель показує слова на картках.
Донечка, хазяєчка, вертуха, внучка, помічниця, рукодільниця -…(дівчина).
Сильний,злий, зубастий, сірий, хижий -…(вовк).
Ходить, жує, бекає -…(вівця).
Літає, плаває, клює, гелгоче -…(гуска).
2)Повторення знань учнів про п'єсу
- Що показують у театрі?
- Що таке п’єса? Чим вона відрізняється від творів інших жанрів?
- З чого починається п'єса? (З переліку дійових осіб.)
- З чого починається кожна репліка діалогу? (Із назви дійової особи, яка промовляє ці слова.)
- Що вказується у дужках? (Це вказівка автора щодо інтонації, темпу мовлення чи дій героя.)
- Про що пишеться у словах автора? (Це опис місця подій, вказівки щодо руху дійових осіб на сцені.)
- Сьогодні ми дочитаємо до кінця п’єсу «Лисиця, що впала з неба» і дізнаємося , чи змогли люди і тварини розпізнати підступи і хитрощі Лисиці.
2.Етапа первинного сприймання змісту тексту
1) Гра «Рибка»
Самостійне мовчазне читання другої дії п'єси учнями.
2) Словникова робота.
Гра «Віднімай та додавай, нове слово укладай».
ЗЛЮ+О+ДІ-Ю+ЙКА = …(ЗЛОДІЙКА).
Д_+К_+Ч = _У_А…(ДУКАЧ).
КР+ЛУ-Р+НОК=…(КЛУНОК).
СІК-ІК+ЕЛЬ+ЧАС-С+НИ= …(СЕЛЬЧАНИ).
Ф+ТОР-Т+Т+ЖНЕЦЬ-ЖН-Ь+Я= …(ФОРТЕЦЯ).
- Тлумачення слів.
3. Етап перевірки первинного сприймання змісту твору
- Що ви уявляли, читаючи другу дію?
- Скільки у ній дійових осіб? Хто вони?
- Чи з'явилися нові дійові особи?
4. Етап поглибленого смислового й структурного аналізу тексту
1) Читання «ланцюжком» другої дії(с. 129-133)
2)Аналіз змісту ІІ дії. Вибіркове читання.
- У яку пору року відбувається ІІ дія казки? Чому так думаєте? Доведіть словами з тексту.
- Що виробляла Лисиця? Як вона ставилася до Вовка?
- Хто допомагав Лисиці у її злочинах?
- Чому вона вирішила позбутися Вовка? Як це хотіла втілити?
- Чому Ворона допомагала Вовкові? Поясніть вислів «чорна ворона».
- Як усі разом перехитрили Лисицю?
- Від чого автор застерігає читачів? Що засуджує?
3) Вправа «Чим схожі? Чим відрізняються?»
Лисиця |
Вовк |
|
|
- Хто головний герой твору?
- Яким є ваше ставлення до нього?
- Чия поведінка вам здалася несподіваною? Чому?
- Учинки кого із персонажів ви засуджуєте, а кого – схвалюєте? Чому?
4) Спостереження за мовою дійових осіб. Підготовка до інсценізації п’єси.
- Хто з дійових осіб не має слів?
- Хто має дуже мало реплік?
- Розкажіть, які дії повинен виконати кожен із них.
5) Інсценізація п’єси. Робота в групах.
ІІІ. Заключна частина.
1. Етап рефлексивного аналізу змісту прочитаного.
- Яку роль хотіли б зіграти у п’єсі? Чому?
2. Інструктаж з виконання домашнього завдання.
- Прочитати п’єсу до кінця. Підготуйтесь читати в дійових особах.