Математика
Тема: Складання і розв'язування задач. Розв'язування задач на дві дії. Кругові приклади
Мета: закріплювати навички табличного додавання і віднімання, обчислення кругових виразів, розв’язування задач на знаходження остачі та на зменшення числа на кілька одиниць; вчити креслити геометричні фігури за зразком; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять; виховувати позитивне ставлення до предмета.
Обладнання: предметні малюнки.
Тип уроку: закріплення й узагальнення вивченого матеріалу.
I. Організаційний момент
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Розв’язування віршованих задач на різницеве порівняння
Шість сосисок, п’ять котів.
Хтось добавки захотів?
Раптом білий кіт занявкав:
— На скількох же тут добавки? (6 – 5 = 1, на одного.)
Хлопці вчора упіймали
Карасів і щук чимало!
Карасів аж десять штук,
Та ще шість зубастих щук.
Ось питання вам усім:
На скільки більше карасів? (10 – 6 = 4.)
2. Гра «Хто швидше добіжить».
3. Математичний диктант (усно)
• 2 збільшити на 7.
• 10 зменшити на 3.
• До 5 додати 2.
• Від 9 відняти 6.
• На скільки 4 менше 7?
• На скільки 6 більше 3?
4. «Математичний футбол»
На дошці — ворота «6», «5», «4».У футбол гратимуть дві команди учнів. Учням пропонують м’ячі із прикладами. Потрібно їх покласти у свої ворота.
5 + 1 10 – 5 3 + 1 10 – 4
10 – 6 3 + 2 8 – 3 4 + 2 8 – 4
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні на уроці ми продовжимо складати і розв’язувати задачі, будемо розв’язувати приклади, в тому числі кругові, креслити геометричні фігури за зразком.
IV. Розвиток математичних знань
1. Робота за підручником (с.75)
Завдання 1
— Усно числа 2; 4; 3; 0; 1 збільшити на 6. Що означає збільшити на? (додати)
— А тепер числа 7; 8; 9; 6; 10 зменшити на 6. Що означає зменшити на? (відняти)
Завдання 2
— Розв’яжіть кругові приклади з коментуванням.
10 – 6 = 4 4 + 1 = 5 5 + 3 = 8 8 – 6 = 2 2 + 2 + 3 = 7
7 – 4 = 3 3 + 2 + 4 = 9 9 – 3 = 6 6 + 4 = 10
Завдання 3
— Порівняйте вираз і число. Скільки буде 3 + 4? Тепер порівнюємо 7 і 8.
Завдання 4
— Полічіть вогники зліва направо. Якого кольору третій вогник?
— А якщо лічити навпаки — справа наліво?
— На скільки синіх вогників менше, ніж червоних? Як про це дізнатися?
Завдання 5
— Яку фігуру описує коза Манька на прив’язі? (Коло).
Фізкультхвилинка
Руки сонцю підставляйте,
З сонцем в піжмурки пограйте.
До вподоби нам ця гра.
Любить сонце дітвора.
Один, два — рада сонечку трава.
2. Складання і розв’язування задач за скороченим записом умови задачі
Ст. — 10 грн
К. — ?, на 4 грн дешевший
(Стілець коштує 10 гривень, а кошик – на 4 гривні дешевший. Скільки гривень коштує кошик? 10 – 4 = 6 (грн))
Було — 10 к.
Витратила — 5 к.
Залишилося — ?
(У Оленки було 10 копійок, вона витратила 5 копійок. Скільки копійок у неї залишилось? 10 – 5 = 5 (к.))
Учні складають і розв’язують задачі. Потім порівнюють обидві задачі.
— Чим подібні обидві задачі? (Обидві задачі розв’язуються дією віднімання; в обох розв’язаннях перше число 10).
— Чим відрізняються задачі? (У першій задачі треба знайти друге число, яке на 4 одиниці менше від першого,а в другій задачі — знайти остачу).
(У Каті було 5 ромашок і 3 троянди. Скільки всього квітів було у Каті? 5 + 3 = 8 (кв.))
— Скільки ромашок було в Каті?
— Скільки троянд було в дівчинки?
— Скільки всього квітів було в Каті?
— Якою дією розв’язали задачу?
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 40)
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
2. Робота над задачами
— Складіть і розв’яжіть задачі за малюнками.
(У мишенятат було 9 печив, вони декілька з’їли і залишилось 6 печив. Скільки печив вони з’їли? 9 – 6 = 3 (п.))
(Ведмедиця зварила варення. 9 банок варення вона поставила на полиці. А у шафу – на 6 банок менше. Скільки банок варення у шафі? 9 – 6 = 3 (б.))
3. Самостійна робота
І варіант
4 + 5 – 6 8 + 2 – 6 7 + 3 – 5 9 – 2 – 4
Складіть і розв’яжіть задачу.
Було — 8
Поїхало — 6
Залишилось — ?
II варіант
4 + 6 – 5 6 + 3 – 6 7 + 2 – 4 8 – 3 – 4
Складіть і розв’яжіть задачу.
Було — 9
Розбилося — 2
Залишилось — ?
4. Робота з геометричним матеріалом. Гра «Яка фігура зайва»
5. Продовження роботи за підручником (с. 75, завдання 6)
— Які фігури зображено на малюнку? (Прямокутник і трикутник).
— Які особливості має прямокутник, а трикутниик?
— Накресліть прямокутник і трикутник у зошитах.
— Проведіть 2 відрізки таким чином, щоб вийшло 3 трикутники.
6. Робота в групах
— Розв’яжіть приклади: 1 група — в трикутниках; 2 група — в чотирикутниках; 3 група — в п’ятикутниках.
7. Розв’язування логічної задачі
Колоду розпиляли на 6 частин. Скільки разів її пиляли? (5)
VІ. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
— Що нового навчилися на уроці?
— Який вид завдань сподобався найбільше?
— Які завдання були найскладнішими?