Додавання і віднімання чисел частинами.
Мета:1. Формування предметних компетентностей: формування обчислювальних навичок, актуалізація правила додавання і віднімання суми до (від) числа, розвиток вміння учнів додавати і віднімати числа в межах 20 частинами, перенесення цього способу міркування на випадки додавання і віднімання одноцифрового числа до (від) двоцифрового з переходом через десяток, формування вміння розв'язувати задачі і складати обернені.
2. Формування ключових компетентностей:
- уміння вчитися: розвивати вміння дотримувати режиму навчальної діяльності;
- комунікативної: розвивати вміння висловлювати свої думки, використовуючи для цього мовні та математичні засоби виразності мовлення;
- інформаційної: удосконалювати вміння здобувати з навчального зошита необхідну інформацію;
- соціальної: вдосконалювати вміння налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, групі, колективі.
Тип уроку: Урок – сюрприз.
Математика
Тема: Додавання і віднімання чисел частинами.
Мета:1. Формування предметних компетентностей: формування обчислювальних навичок, актуалізація правила додавання і віднімання суми до (від) числа, розвиток вміння учнів додавати і віднімати числа в межах 20 частинами, перенесення цього способу міркування на випадки додавання і віднімання одноцифрового числа до (від) двоцифрового з переходом через десяток, формування вміння розв’язувати задачі і складати обернені.
2. Формування ключових компетентностей:
- уміння вчитися: розвивати вміння дотримувати режиму навчальної діяльності;
- комунікативної: розвивати вміння висловлювати свої думки, використовуючи для цього мовні та математичні засоби виразності мовлення;
- інформаційної: удосконалювати вміння здобувати з навчального зошита необхідну інформацію;
- соціальної: вдосконалювати вміння налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, групі, колективі.
Тип уроку: Урок – сюрприз.
Хід уроку
І. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
- Ви любите сюрпризи? Сьогодні ми проведемо урок – сюрприз. Після виконання кожного завдання ми будемо брати із чарівної скриньки по 1 літері і наприкінці уроку прочитаємо слово.
ІІ. Актуалізація опорних знань і способів дії.
Усне опитування.
Які арифметичні дії ви знаєте?
Як називаються числа при додаванні?
Яку арифметичну дію треба виконувати, щоб стало більше?
Чи може значення суми дорівнювати одному з доданків? У якому випадку?
Яку арифметичну дію треба виконувати, щоб стало менше?
Як називаються числа при відніманні?
Як знайти невідомий доданок?
Як знайти невідомий від’ємник?
Завдання №1. Виконуємо у зошиті в клітинку.
а) Продовжити числові послідовності
12 22 .. .. 52 .. ..
-що помітили в цьому ряді?(збільшення чисел)
- які числа записані?(двоцифрові)
- який розряд змінюється?(розряд десятків)
б) Продовжити числові послідовності
96 86 .. .. .. 46 .. ..
-що помітили в цьому ряді?(зменшення чисел)
- який розряд змінюється?(розряд десятків)
- назвати числа 5 десятка ( 42, 46)
- беремо із скриньки 1 літеру ( О)
Наступне завдання будемо виконувати у друкованому зошиті.
Завдання №1. Працюємо самостійно. Знайти значення виразів.
50 – 7 =43 74+6 = 80 47- 7 =40
68 + 2 =70 80 +5= 85 83 + 7 = 90
- об’єднайтесь у групи і перевірте відповіді.
- прочитайте вираз із найменшою відповіддю (47-7=40)
-прочитайте вираз із відповіддю 8дес. 5 од. (80+5=85)
-знайдіть вираз, де відповідь є наступне число якого 71(68+2=70)
-знайдіть вираз, де відповідь є попереднє число 79 (74+6=80)
- прочитайте вираз із відповіддю 4дес. 3 од.(43)
- знайдіть вираз де відповіддю є сума чисел 50 і 40 (90)
- беремо із скриньки 1 літеру ( М)
Зараз виконаємо завдання з круглими числами.
Завдання№2. Доповни або зменш число до круглого.
Попрацюємо в парах.
76+. =80 87 - . = 80 74+ . = .
53- . = 50 48+ . = 50 95- . = .
- прочитайте відповіді.
- беремо із скриньки 1 літеру ( З)
Фізхвилинка
Завдання №3. Обчислити значення виразів за схемами.
12 – 5 = 12 – 2 -3 = 10 – 3 = 7 7+4 = 7 + 3 + 1 = 10+ 1 = 11
8+ 4 = 8 + 2 +2 = 10 +2 = 12 13 – 5= 13 – 3 – 2 = 10 – 2 = 8
- беремо із скриньки 1 літеру ( И)
ІІІ. Формування нових знань і способів дії
- при виконанні 4 завдання ми перенесемо спосіб додавання і віднімання чисел частинами тільки уже в межах 100.
8+6=8+2+4=10+4=14 14-6=14-4-2=10-2=8
48+6=48+2+4=50+4=54 34-6=34-4-2=30-2=28
- беремо із скриньки 1 літеру ( Н)
- прочитайте пам’ятку додавання і віднімання числа частинами.
Завдання №5 – коментовано.
- беремо із скриньки 1 літеру ( У)
ІV.Формування вмінь і навичок. Закріплення вивченого.
Завдання №6 – коментовано.
- беремо із скриньки 1 літеру ( Р)
V. Формування вміння розв’язувати задачі.
Добрати схему і розв’язати задачу.
Прочитати задачу. Переказати її. Назвати умову задачі. Назвати запитання задачі. Виділіть ключові слова в задачі. Назвіть числові дані. Поясніть числа в задачі. Чи відомо, скільки майстер відремонтував столів? стільців? полиць? Доберіть правильну схему. Чому?
Скількома способами можна розв’язати цю задачу? (3)
беремо із скриньки 1 літеру ( К)
скласти обернену задачу.
-З літер складаємо слово – сюрприз. РОЗУМНИКИ
Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності.
Розкажіть про свої результати: Я знаю…. Я вмію….. Я можу пояснити….