Конспект уроку має на меті ознайомити учнів з прийомами ділення чисел виду 48:3 за допомогою прийому скрайбінгу - творча візуалізація навчального матеріалу; також урок спрямований на розвиток вмінь розв'язувати прості задачі способом складання рівень; формувати навички усних обчислень; розвивати мислення, пам'ять, увагу, креативне бачення рішення задачі; виховувати інтерес до предмета.
Конспект уроку з предмету «Математика» для 3 класу
Вчителя початкових класів Крайнюк Юлії Юріївни
Розділ: Усне множення і ділення чисел у межах 1000. Властивість множення і ділення.
Урок № 85
Тема: «Ділення двоцифрового числа на одноцифрове виду 48:3. Розв’язування простих задач.»
Мета: ознайомити учнів з прийомами ділення чисел виду 48 : 3; ознайомити з матеріалом за допомогою прийому « скрайбінг» - прийом для творчої візуалізації навчального матеріалу; розвивати вміння розв'язувати прості задачі способом складання рівняння; формувати навички усних обчислень; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: підручник, математичний вірш, додаткові приклади , дидактичний і наочний матеріал.
Хід уроку
Математика – наука
Точна і серйозна
І прожить без неї нам
Навіть дня не можна
Тож, міркуємо – швидко!
Відповідаємо – правильно !
Лічимо – точно!
Пишемо – гарно!
2. Девіз уроку
Лиш тим, хто доводить,
Міркує, шукає,
Математика двері
У світ відчиняє!
3.Вислови про математику
- А щоб ви впевнилися чому потрібно вивчати математику, нам допоможуть влучні вислови відомих людей.
2 12 26
48 3 06
33 1 102
8 30 32
2. Перевірка домашнього завдання
Завдання 768
— Прочитайте розв’язання рівнянь. (х = 11; х = 12)
Завдання 769
— Прочитайте розв’язання задачі з поясненнями двома способами.
1-й спосіб
1) 36 : 3 = 12 (кг) — з’їдають 6 овець за 1 день;
2) 12 : 6 = 2 (кг)
2-й спосіб
1) 36 : 6 = 6 (кг) — з’їдає 1 вівця за 3 дні;
2) 6 : 3 = 2 (кг)
Відповідь: 2 кг сіна з’їдає 1 вівця за 1 день.
3. Усні обчислення
1) Гра «Математична квітка». (пелюстки)
Усне виконання завдання
7·8-2:9-5 + 30+ 5 = 36
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новим прийомом ділення двоцифрового числа на одноцифрове, продовжимо роботу над задачами.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 120-121)
Завдання 770
Учні пояснюють за записом, як виконали ділення.
48 : 3 = (30 + 18): 3 = 30 : 3 + 18 : 3 = 10 + 6 = 16
/\
30 18
(Використовується прийом скрайбінг, для кращого візуального запам’ятовування нового матеріалу. Переваги скрайбінгу : яскравість, лаконічність, інформативність. В даному випадку використовується скрайбінг-фасілітація – супроводження розповіді схематичними малюнками. )
Ознайомлення з пам'яткою
Пам'ятка «Ділення двоцифрового числа на одноцифрове»
(Прийом, заснований на діленні суми на число)
1. Двоцифрове число розкладаю на зручні доданки.
2. Поділю на одноцифрове число кожен із доданків, а знайдені частки додам.
Завдання 771.
Письмове виконання завдання з коментуванням правил
Учні завершують обчислення та знаходять значення інших виразів, працюючи у зошитах.
32:2=16 78:6=13 95:5=19 54:3=18
90:6 =15 60:5=12 56:4=14 84:6=14
Завдання 772
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та коментовано розв’язують, склавши вираз використовуючи графічний скрайбінг.
Ч. – 28 кг по 4 кг у 1п. - ? п.
В. - 32 кг по 4 кг у 1 п.- ? п.
Розв’язання
(28 + 32): 4 = 15 (пак.)
Відповідь: 15 пакетів використали.
Завдання 775.
Робота в групах
Учні добирають із запропонованих рівняння для розв’язання задачі. Х•3 = 45; Х = 15
1д. за 1р. – 3 осіб
?д за 1р. – 45 осіб
Руки в сторони та вгору –
На носочки піднялись.
Підніми голівку вгору –
Й на долоньки подивись.
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз – присіли, руки прямо.
Встали – знову все так само.
Повертаємося вправно,
Все виконуємо гарно.
Вліво-вправо повернулись
І сусіду усміхнулись.
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
Продовження роботи за підручником (с. 121)
Завдання 777.
Колективне розв’язання задачі.
Розв’язання
1)(11 + 15 + 14): 2 = 20 (гор.) — з’їли всього;
2)20 - 11 = 9 (гор.) — з’їв Вінні-Пух;
3)15 - 9 = 6 (гор.) — з’їв П’ятачок;
2.Математичні віршовані задачки
Черепашкам трошки важко
В діжку, скільки було сили
20 літрів наносили.
Мама їжу готувала
І 12 вже забрала
Запитання не змінилось:
Скільки літрів залишилось? ( 8)
Скільки їй клубків згодиться?
7 клубків зелених треба,
10 синіх, наче небо,
9 білих, жовтих 5.
Треба всі порахувати. (31)
Розважаються у грі.
10 гралися в квача,
14 – у м’яча
Бадмінтон – у Петі й Васі.
Скільки діток в цьому класі? (26)
VI.ПІДСУМОК УРОКУ
—Що нового ви дізналися на уроці?
—Яким способом розв’язували приклади?
—Що повторили сьогодні на уроці?
VII.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Є. 121 - 122, завдання 778; 779.