Тема. Вправи та задачі на засвоєння таблиць множення й ділення. Задачі з буквеними даними
Мета: закріпити знання таблиць множення й ділення, домогтися засвоєння таблиці напам’ять, провести аналіз розв’язання задачі з буквеними даними, вправляти у записі таких задач, повторити геометричні фігури, розвивати логічне мислення, увагу, навички усного рахунку, формувати самоконтроль, виховувати інтерес до предмету, пізнання навколишнього світу.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: смайлики, презентація, плакат «Осінній сад».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
1. Привітання.
- Добрий день, діти! (добрий день)
- Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав,
Тож і ми часу не гаймо,
Всі трудитись починаймо.
Сідайте тихо, дітвора,
Для математики настала пора.
Чи готовий ти почати урок?
- Посмішка і хороший настрій будуть вам сьогодні дуже потрібні.
2. Вправа «Настрій».
- У кожного на парті є смайлики. Візьміть їх у руки. І покажіть мені який у вас настрій. Я бачу, що у вас все гаразд і у вас чудовий настрій. Я хочу, щоб такий настрій був на протязі всього уроку.
- Кленовий листочок до класу влетів ненароком,
На план поурочний поклав п’ятірню золоту.
Це осінь знадвору показує тему уроку.
Отож про останній осінній листочок сьогодні урок проведу.
- Тож, діти, цій порі року і присвячується наш урок, тому у нас незвичайні урок.
- То хто завітав до нас на урок? (осінь)
- Осінь забула як розв’язувати задачі , таблицю множення, як розв’язувати кругові приклади. Ми повинні допомогти їй це пригадати.
3. Вправа «очікування».
- Що ви очікуєте від уроку? Складемо прогноз уроку.
- Тож протягом уроку вам потрібно:
Міркувати – швидко!
Відповідати – правильно!
Лічити – точно!
Писати- гарно!
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
- Перевіряємо домашнє завдання. розгорніть свої зошити.
- Як ви знаєте, лісові звірятка восени готуються до зими: їжу запасають, отеплюють домівки. А що білочка запасає? (горішки)
- От і наші білочки підготували горішки на зиму. І ваше завдання з’єднати який горішок котрій білочці належить. Білочка тримає рівняння, а горішок відповідь.
- Яка відповідь до задачі? (9 порцій)
- Про що дізнались першою дією? (скільки яєць взяли для приготування однієї порції омлету)
- Якою дією? (ділення)
- Про що дізнались другою дією? (скільки порцій можна зробити з 18 яєць)
- У всіх так вийшло?
- З якими труднощами ви зустрілись при розв’язування задачі?
- Молодці, ви добре справились з домашнім завданням.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Назвіть компоненти множення. (І множник, ІІ множник, добуток)
- Назвіть компоненти ділення. (ділене, дільник, частка)
- Закінчіть речення:
- Ось наступне завдання вам,
Нашим славним школярам.
Треба рахувати вміло,
Швидко, правильно, сміливо.
(табличні випадки множення на 8)
- А осінь пригощає нас яблучками.
4. Задачі.
- Наша гостя підготувала вам пару задач і прохає аби ми допомогли їй розв’язати їх. Допоможемо?
- Тож слухайте першу задачу.
Дівчата – 8
Хлопці – 24
Дівчата – 8
Хлопці- 24
ІУ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над таблицею множення та ділення. Будемо розв’язувати задачі, приклади, проаналізуємо задачу з буквеними даними.
У. Узагальнення і систематизація знань.
1. Завдання 289.
- Доберіть числа, щоб нерівність і рівності були правильними. (на основі логічних міркувань)
7 4 6
2. Задача з буквеними даними.
- Послухайте задачу.
Яблук – k
Груш у 2 рази >
- Cкільки яблук зібрала Оленка? (k)
- Що сказано про груші? (у два рази більше)
- Тож який вираз складемо? (k*4)
- Чи можемо знайти значення цього виразу? (ні)
- Яке значення цього виразу, якщо k=5? (8)
3. Задача 292.
А) вивчення умови задачі.
- Прочитайте умову задачі.
- Яка це задача? (з буквеними даними)
- Яка її особливість? (відповідь виразом)
Жінок – k
Чоловіків - ?, у 6 р. >
Б) пошук плану розв’язку.
- Знаючи, що жінок жінок є k, а чоловіків у 6 разів більше, про що можемо дізнатись? (кількість чоловіків)
- Якою дією? (множення)
- Знаючи кількість жінок і чоловіків, що можемо знайти? (на скільки менеше було жінок, ніж чоловіків)
- Якою дією? (віднімання)
- Який вираз складемо? (k*6 -k)
- Чи можемо знайти результат цього виразу? (ні)
- Так, ми б могли знайти, якби у нас було значення k.
- але в нас є значення k, k=8.
k*6-k, якщо k=8, то
8*6-8=8*5=40
А) вивчення умови задачі.
- Прочитайте умову задачі.
Продуктивність праці |
Час |
Загальна клькість деталей |
? |
8 |
48 |
? |
4 |
8 |
Б) пошук плану розв’язку.
- Чи можемо відразу дати відповідь на питання до задачі? (ні)
- Що нам для цього потрібно знати? (скільки деталей виготовив майстер і учень)
- Чи можемо це визначити? (Так)
- Якою дією? (ділення)
- Тепер чи можемо дати відповідь на питання до задачі? (так)
- Якою дією? (ділення)
В) пригадування розв’язку задачі.
- Про що дізнаємось першою дією? (скільки деталей виготовив майстер за 1год)
- Про що дізнаємось другою дією? (скільки деталей виготовив учень за 1год)
- Про що дізнаємось третьою дією? (на скільки разів більше деталей виготовив виготовив майстер за 1год, ніж учень)
Г)запис розв’язку задачі.
Д) перевірка розв’язку задачі.
Е) творча робота над задачею.
- Замініть запитання задачі так, щоб останньою дією розв’язання було додавання. (скільки всього деталей виготовляв майстер та учень на 1год)
УІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
І ІІ
24/3+7=15 56/7-4=4
48/8+4=10 24/8+7=10
3*8+9=23 8*6-8=40
5*8-15=25 72/8+4= 33
Взятися і до пера
Приклади оці записати.
Знання свої записати.
8-8+8=72
72/8+9=18
18/2+39=48
48/8+30=36
36/6+50=56
56/8+1=8
УІІІ. Робота над домашнім завданням.
295-296
ІХ. Підсумок уроку.
Так чому осінь приходила? Чи виконали ми її прохання.
Я зумів…
Я навчився…
Як матусю рідну, бережіть природу.