Дата: 27.03. 2019р.
Тема: Ділення суми на число. (№ 879-886)
Мета: ознайомити учнів із властивістю ділення суми на число; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі двома способами та обчислювальні навички; розвивати мислення, увагу, пам'ять, творчі здібності дітей; виховувати інтерес до предмета, почуття товариства і взаємодопомоги
Тип уроку: комбінований урок - подорож.
Обладнання: підручник з математики для 3 класу, ілюстрації з зображенням транспортних засобів, картки з завданнями, презентація.
Хід уроку.
І.Організаційний момент. - Перевірка готовності до уроку. - Привітання.
- Діти, в народі кажуть, що добрий гість – дому радість. Гадаю, що ви, як і я, дуже раді нашій гості. Давайте привітаємося.
- Психологічний настрій. Створення ситуації успіху на уроці.
- Урок математики ми починаємо. Сьогодні ми будемо продовжувати відкривати її таємниці. Математика – це одна із самих важливих і стародавніх наук. Вона розвиває логічне мислення, пам'ять, увагу. Недарма її називають гімнастикою розуму.
- Діти, а що від вас вимагається, щоб урок пройшов успішно?
- Девізом нашого уроку я хочу взяти слова: «Де є бажання, там буде успіх»
- Як ви розумієте ці слова? Отож, в подорож!
ІІ. Актуалізація та корекція сенсорного досвіду та опорних знань учнів.
- Сьогодні на уроці ми маємо пройти наступні станції:
- Нам треба вибрати транспортний засіб: що це буде: літак, потяг, корабель…? (На зворотній стороні картинки приклади для усного рахунку).
- Для цього ми поділимося на групи, право вибрати транспортний засіб буде у тієї групи, яка переможе.
30 · 6 + 20 240 : 8 + 70 50 · 9 + 50 360 : 6 + 40
70 · 8 + 40 420 : 7 + 40 40 · 6 + 100 630 : 9 + 30
60 · 7 + 100 350 : 5 + 30 80 · 8 + 100 720 : 8 + 10
(0, 24, 60, 30, 320, 40, 6, 500) (Проводиться взаємоперевірка)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми і мети уроку
- На який закон ми опиралися при множенні двоцифрового числа на одноцифрове? (Розподільний закон (а + в) ∙ с = а ∙ с + в ∙ с)
- Як ви вважаєте, чи є в математиці розподільний закон ділення відносно додавання? Перевіримо сьогодні.
- Сьогодні на уроці ми ознайомимося зі способами ділення суми на число.
ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
1. Презентація, слайд
- Порахуйте, скільки трикутників? (18) Кругів? (9) Рядів? (3)
- А скільки всього фігур? Який вираз складемо? (18 + 9)
- Скільки фігур у одному ряді? ( Вираз: (18 + 9) : 3 = 9)
Слайд
- Скажіть, скільки трикутників ? ( 18) А в одному ряді? (18 : 3)
- Скільки кругів? ( 9) А в одному ряді? (9 : 3)
- А скільки всього фігур у одному ряду? (9)
- Складіть вираз: (18 : 3) + (9 : 3) = 9
Слайд
- Отже, знаходити результати ділення суми на число можна по-різному.
2. Знаходження значень виразів (с. 136, завдання 880) Усно
— Поділіть суму на число відповідно до порядку виконання дій у виразах із дужками.
(16 + 8) : 3 = 24 : 3 = 8 (18 + 30) : 8 = 48 : 8 = 6 (18 + 12) : 3 = 30 : 3 = 10
3. Колективне опрацювання матеріалу (с. 136, завдання 881) Усно
1) Розгляньте, як можна поділити суму на число іншим способом.
(18 + 12) : 3 = 18 : 3 + 12 : 3 = 6 + 4 = 10
Щоб поділити суму на число, можна поділити на це число кожний доданок і знайдені частки додати.
2) Обчисліть двома способами: (24 + 12) : 4 = 36 : 4 = 24 : 4 + 12 : 4 = 9
3) Обчисліть зручним способом: (36 + 54) : 6 = 36 : 6 + 54 : 6 = 15
3. Ознайомлення з правилом слайд
V. Фізкультхвилинка (відео)
VІ. Розвиток математичних знань
- А зараз ми відправляємося на станцію «Задачна».
1. Колективна робота над задачею (с. 135–136, завдання 879) — Прочитайте задачу. Що в задачі відомо? Що треба дізнатися? Розв’яжіть задачу двома способами відповідно до поданих планів: 1-й спосіб 1) 18 + 12 = 30 (сл.) — усього слив; 2) 30 : 3 = 10 (сл.) Вираз: (12 + 18) : 3 = 10 (сл.) 2-й спосіб 1) 18 : 3 = 6 (сл.) — синіх слив одержав кожний син; 2) 12 : 3 = 4 (сл.) — жовтих слив одержав кожний син; 3) 6 + 4 = 10 (сл.) Вираз: 18 : 3 + 12 : 3 = 10 (сл.) Відповідь: 10 слив усього одержав кожний син.
— Порівняйте відповіді, отримані в обох випадках. (Обидва способи рішення дали однакові результати.) Слайд
— Чим відрізняється розв’язання?
— Чи можна між розв’язаннями поставити знак «дорівнює»?
(12 + 18) : 3 = 18 : 3 + 12 : 3
— Розв’язуючи задачу 1-м способом, ми суму розділили на число. Розв’язуючи задачу 2-м способом, кожне з чисел ділили на число, а результати ділення додали. Відповіді в задачах отримали однакові, отже, розв’язання було правильним.
- Далі відправляємося на станцію «Обчислювальна» , де будемо тренуватися розв’язувати приклади
Коментоване розв’язування прикладів (с. 136, завдання 883)
(24 + 16) : 8 = 5 170 • 2 – 200 = 140 90 + 6 ∙ 13 = 168
24 + 16 : 8 = 26 360 : 4 + 90 = 180 200 – 5 • 16 = 120
• Наступна станція «Геометрична»
- Геометричний матеріал (с. 136, завдання 884 *)
— Побудуйте пряму і позначте на ній точку О. Від точки О відкладіть на прямій у протилежних напрямках відрізки АО = 45 мм і ОВ = 53 мм. Виміряйте та обчисліть довжину відрізка АВ. (АВ = 98 см)
VІІ. Підсумок уроку.
- Обчисліть приклади зручним способом та дізнайтеся, що людині допомагає досягти успіху
(6+18) : 3
(18+30) : 8
(18+12) : 3
(24+12) : 4
(36+54) : 6
Ключ
- Рефлексія
Оцінювання учнів.
VІІ Домашнє завдання
С. 136, завдання 885; 886.