Математика
Тема уроку: Знаходження дробу від числа
Мета уроку:
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок.
Обладнання та наочність: підручник, наочний та роздатковий матеріали.
Форма роботи: діалог, інтерактивне спілкування, практичне застосування нових знань.
Дата проведення: 5-Б – 27.01.2015
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
№ 923. Запишіть у вигляді мішаного числа:
Розв’язання:
№ 934.. Виділіть цілу частину з неправильного дробу:
Розв’язання:
4) = 22 ; 5) = 16 ; 6) = 1.
№ 944. Виділіть цілу частину з неправильних дробів: Запишіть отримані числа в порядку спадання. Який із цих дробів найменший?
Розв’язання:
.
Найменший дріб - .
№ 948. Порівняйте:
Розв’язання:
3) 45 ; 45 =; 4) 145; 145 = .
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1)У Івасика було 6 цукерок цукерок він віддав Сашку. Скільки цукерок залишилось у Івасика?(3)
2)У Маринки було 8 яблук із яких їй подарувала Юля. Скільки яблук подарувала дівчинці Юлія?(4)
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План вивчення теми
Пояснення вчителя
У попередніх параграфах ви дізналися, що таке дріб, з’ясували, що показує чисельник дробу, а що – його знаменник. На практиці доводиться знаходити число, яке від даного числа становить, наприклад тощо. Такі задачі називають задачами на знаходження дробу від числа.
Способи розв’язування задач
Задача. Від будинкуАндрія до школи 540 м. Він пройшов шляху. Скільки метрів пройшов Андрій?
Розв'язання. Виконаємо малюнок до задачі.
540 : 3
540 м
Х
х : 2
Складемо короткий запис даних задачі.
Шлях до школи – 540 м – 1 =
Пройшов Андрій - ? -
540 : 3 = 180 (м)
180 · 2 = 360 (м)
Отже, Андрій пройшов 360 м.
Шлях до школи – 540м –
Пройшов Андрій – ? –
Нехай х – шлях, який пройшов Андрій. Тоді:
х : 2 = 540 : 3,
х =( 540 : 3 )· 2,
х = 180 · 2,
х = 360.
Відповідь: Андрій пройшов 360 м.
Правило знаходження дробу від числа.
Щоб знайти дріб від числа, треба дане число поділити на знаменник дробу і одержаний результат помножити на його чисельник.
Зверніть увагу:
VІ. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
Усно: № 966, 967.
№ 966. Укажіть правильне закінчення правила.
Щоб знайти дріб від числа, треба дане число…:
№ 967. У якому з двох випадків Андрійко міркував правильно?
Щоб знайти від 24, треба:
Письмово: № 972, 974, 976, 978.
№ 972.Чому дорівнює градусна міра кута,що становить:
Розв’язання:
№ 974. Зріст Сашка 145 см, а зріст Марійки становить зросту Сашка. Який зріст Марійки?
Розв’язання:
Відповідь: зріст Марійки становить 116 см.
№ 976. Марійка планувала виконати домашнє завдання за 45 хв, а витратила лише цього часу. За скільки хвилин виконала домашнє завдання Марійка?
Розв’язання:
Відповідь: За 35 хвилин виконала домашнє завдання Марійка.
№ 978. Маса кавуна 12 кг. Скільки кілограмів становить кавун?
Розв’язання:
Відповідь: 10 кілограмів становить частини кавуна.
VІІ. ПІДСУМКИ УРОКУ
Отже, давайте ще раз повторимо основні правила:
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
О.П. Бочко, О.М. Коломієць, З.О. Сердюк. Розділ V, § 25, № 970, 971.
1