Тема уроку: Множення раціональних чисел
Мета уроку: навчити учнів множити раціональні числа, знаходити значення
виразів, розвивати навички усної лічби, математичну мову,
виховувати інтерес до нових знань і прагнення їх здобувати.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку:
1.Згадати означення раціональних чисел. Навести приклади.
2.Які дії ми вже вміємо робити над раціональними числами?
3.А скажіть, будь ласка, якою дією можна замінити суму кількох однакових
доданків?
Наприклад, 5+5+5=53; 7+7+7+7=74
4.Як називаються числа при множенні? З'являється питання: а чи можна
множити додатнє число на від'ємне? від'ємне число на від'ємне?
Виявляється, що суму кількох однакових від'ємних чисел також можна
замінити добутком.
Що означає помножити, наприклад, число -6 на 4? Це означає знайти
суму 4-ох доданків, кожен з яких дорівнює -6:
(-6)4=(-6)+(-6)+(-6)+(-6)=-24; отже, (-6)4=-24.
Щоб виконувався переставний закон множення, вважають, що 4(-6)=-24
Міркуючи так само щодо чисел -15 і 10, маємо:
(-15)10=-150 і 10(-15)=-150.
5.Сформулювати правило множення від'ємного і додатнього чисел.
Приклади:
(-4)34=-136; (-2)/39/22=(-3)/11;
6(-1)/36=(-1)/6; ½ (-4)/3=-(2)/3;
6. №1244( стор.217)- усно 1 стовпчик;
№1245(непарні)
3) -70,3=-2,1; 7) 2,3(-)=-0,575.
7. Сформулюємо правило множення двох від'ємних чисел.
Приклади:
(-3)(-4)=12; (-3)/7(-14)/5=6/5;
(-1,5)(-6)=9; (-2,4)(-1,2)=2,88.
Чому саме за такими правилами множать від'ємні числа, стане зрозуміло
пізніше. У загальному вигляді ці правила записують так:
(-а)(-b)=ab;
(-а) b=-ab.
Знак добутку визначається знаками множників, як показано в таблиці 3:
Знак числа A |
Знак числа B |
Знак A*B |
+ - - + |
+ - + _ |
+ + - -
|
№1248
Звернемо увагу на окремі випадки множення. Ɐ є Q завжди:
а0=0а=0;
а1=1а=а;
а(-1)=(-1)а=-а;
№1257 (усно)
8. Раніше вчені намагалися обґрунтувати правило множення від'ємних
чисел, хотіли зрозуміти, чому (-а)(-b)=ab. Наводили різні обґрунтування
цього правила, але вони згодом виявлялися непереконливими. Тому
протягом кількох століть правила множення і ділення від'ємних чисел
вважали незаконними, а самі від'ємні числа називали хибним
абсурдними, несправжніми. Тільки згодом учені зрозуміли, що такі
правила слід не виводити з інших, уже відомих правил, а визнати їх
правильними за домовленістю. У сучасній математиці рівність
(-а)(-b)=ab приймається без обґрунтувань. Тільки за такої домовленості
раціональні числа стають корисними і зручними у застосуванні.
Гра на відпочинок ( 5 хв.)
360 км/год?
А. Сокіл; В. Орел; С. Страус; D. Горобець
А. Зубр; В. Слон; С. Бегемот; D. Кит
А. 10 000; В. Жодного; С. 1000; D.1 000 000
А. Сорока; В. Кенгуру; С. Страус; D. Горобець
А. 1 а; В. 1 га ; С. 1 ; D. 1 д
А. 10 000; В. 10; С. 1000; D.100
А. Година; В. Хвилина; С. День; D. Секунда.
А. Лінійка; В. Лекало; С. Транспортир; D. Циркуль
А. 22; В. 101; С. 121; D.111
№1261, №1269, №1272(1,2), №1282*(1)
ЗНОБ-НОВГОРОДСЬКИЙ ОПОРНИЙ ЗАКЛАД ЗАГАЛЬНОЇ
СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ І-ІІІ СТУПЕНІВ
ЗНОБ-НОВГОРОДСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
СЕРЕДИНО-БУДСЬКОГО РАЙОНУ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ